Spironol jest lekiem, którego substancją czynną jest spironolakton. Należy do grupy diuretyków, które znane są również jako leki moczopędne. Ta grupa środków wykorzystywana jest przez lekarzy w celu pozbycia się z organizmu pacjenta nadmiaru, zatrzymanej wody. Ma to na celu między innymi odciążenie serca. Spironol wykorzystywany jest w leczeniu dolegliwości sercowo-naczyniowych. Lek dostępny jest w aptekach na receptę w postaci tabletki powlekanej, bądź zwykłej. Przyjrzyjmy się bliżej temu jakie są wskazania do stosowania spironolaktonu, a także jakie daje efekty oraz potencjalne skutki uboczne. Niestety jest to środek wykorzystywany także jako źródło dopingu farmakologicznego.
Stosowanie dopingu jest surowo karane i niesie ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń dla życia oraz zdrowia osób go stosujących. Najpopularniejszą opcją wspomagania organizmu jest doping farmakologiczny, który daje również najbardziej zauważalne efekty. Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i nie może być traktowany jako zachęta do korzystania w sposób nielegalny oraz nieodpowiedzialny z żadnych tego typu substancji.
Leki moczopędne są grupą środków o konkretnym przeznaczeniu, które przepisywane są przez lekarza w momencie kiedy zatrzymywanie wody w organizmie pacjenta może okazać się dla niego czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań z tym związanych. Sprawdźmy zatem jak Spironol realnie działa, oraz jakich działań niepożądanych jego stosowania można się spodziewać.
Spironolakton – co to za związek?
Substancją czynną w przypadku opisywanego leku jest spironolakton, wykazujący działanie moczopędne i oszczędzające potas. Należy do grupy antagonistów aldosteronu. Aldosteron jest hormonem sterydowym, którego rolą w organizmie jest regulować gospodarkę wodno-elektrolitową. Produkowany jest natomiast przez korę nadnerczy. Efektem jego działania jest zatrzymywanie wody oraz jonów sodowych. Z tego względu nadmiar tergo hormonu nie jest korzystny dla zdrowia.
Lek podawany jest w sposób doustny i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi uzyskuje już po 2 godzinach. Wydalany jest natomiast wraz z moczem. W wątrobie metabolizowany jest do aktywnych metabolitów, których okres półtrwania waha się pomiędzy 8 a 23 godzinami. Lepsze rezultaty daje po spożyciu wraz z posiłkiem.
Mechanizm działania leku polega na jednoczesnym zwiększeniu wydalania sodu oraz zmniejszeniu wydalania potasu. Nie pozwala on wiązać się aldosteronowi z jego receptorami, zapobiegając wzrostowi ciśnienia. Substancja czynna cechuje się przedłużonym czasem działania. Pierwotnie lek wykorzystywany był aby obniżyć ciśnienie tętnicze, wykazuje jednak silne działanie antyandrogenowe.
Właściwości spironolaktonu
Lek umożliwia pozbycie się nadmiernej ilości wody z organizmu, co pozwala przede wszystkim odciążyć serce. Umożliwia również obniżenie masy ciała. Warto zaznaczyć, że lek może hamować działanie niektórych hormonów sterydowych.
Stosowany jako doping może zostać wykryty w testach, dlatego ryzykując robienie wagi za pomocą tego środka należy mieć to na uwadze. Zalecane jest jednak zachowanie ostrożności, ponieważ lek może wpływać na nadmierne stężenie potasu, czyli wywoływać hiperkaliemie.
Spironolakton jako środek dopingujący
Spironolakton jako środek dopingujący jest wykorzystywany przede wszystkim ze względu na swoje właściwości diuretyczne. Odwodnienie jest niezbędnym czynnikiem podczas robienia wagi przez zawodnika w sporcie takim jak kulturystyka, czy też sztuki walki. Nadmierne odwadnianie się jest nagminną praktyką wielu sportowców, którzy mają problemy z osiągnięciem limitu wagowego w zdrowy sposób. Warto tutaj zaznaczyć, że proces odwadniania można przeprowadzić również w zdecydowanie zdrowszy i bezpieczniejszy sposób co jest wykorzystywane w boksie oraz innych dyscyplinach sportu. Wielokrotnie zdarza się jednak tak, że zawodnik nie jest w stanie w naturalny sposób zejść z wagi do określonego limitu i musi zdecydować się na radykalne kroki.
W kulturystyce dodatkowe odwodnienie będzie również rzutować na definicję mięśni, a w efekcie na końcowy odbiór sylwetki przez sędziów. W sztukach walki proceder taki może odbić się na osłabieniu wytrzymałości oraz odporności na ciosy i prowadzić do bardzo groźnych sytuacji.
Sprawdź także: Jak zbić wagę przed walką?
Zestaw Szybka Wycinka
- Trec Clenburexin 90kaps.
- Trec HMB Formula Caps 120kaps.
- Trec L-Carnitine+Green Tea 90kaps.
- Pillbox Gratis
Spironolakton – jak działa jako doping?
Jako doping substancje czynne o działaniu diuretycznym są wykorzystywane przede wszystkim w celu robienia wagi przez zawodników, dla których osiągnięcie limitu jest trudne, bądź niemożliwe bez wspomagania farmakologicznego. Takie podejście zawsze odbije się jednak na formie startowej oraz zdrowiu zawodnika.
Jakie efekty daje spironolakton?
Spironolakton umożliwia pozbycie się większych ilości wody z organizmu niż jest to możliwe za pomocą klasycznej metody ładowania wodą, polegającej na spożywaniu większych ilości płynu przez kilka dni, a następnym zredukowaniu jej do minimum.
W efekcie następuje gwałtowna redukcja masy ciała. Niezbędna do osiągnięcia limitów wagowych w sporcie.
Zestaw na odchudzanie
- spalacz tłuszczu Trec Clenburexin 90kaps.
- wsparcie redukcji Trec HMB Formula Caps 120kaps.
- na wsparcie metabolizmu tłuszczu Trec Fat Transporter 90kaps.
- kompleks witamin i minerałów Trec Multipack 60kaps.
- Pillbox Gratis!
Działanie spironolaktonu
Działanie leku oparte jest o jego właściwości moczopędne oaz antagonistyczne dla aldosteronu. Przyjmując środek należy zachować ostrożność, ponieważ może wystąpić senność, a także zawroty głowy. Nie zaleca się podczas kuracji prowadzić pojazdów mechanicznych. Zawodnicy, który wykorzystują lek do osiągnięcia wagi mogą być dodatkowo mocno rozdrażnieni.
Czytaj także: Retencja wody — co to jest i czym skutkuje?
Spironolakton – opinie
Opinie na temat stosowania preparatu są zróżnicowane. Ludzie w zależności od wielu czynników reagują inaczej na działanie leku. Osoby korzystające z leku pod kontrolą lekarza odnotowują ograniczenie obrzęków spowodowanych nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie, a także regulację ciśnienia krwi oraz poprawę nastroju.
Dawkowanie spironolaktonu
Dawkowanie leku ustalane jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego w zależności od czynników takich jak waga, wiek, czy choroby. Przyjmuje się jednak, że dla osób dorosłych dawkowanie wynosi od 25 do 400mg na dobę.
Wskazania do stosowania spironolaktonu
Wśród wskazań do stosowania leku należy wymienić:
- zastoinowa niewydolność serca;
- ciężka niewydolność serca;
- marskość wątroby;
- zespół nerczycowy;
- hiperaldosteronizm pierwotny, czyli zespół Conna;
- oporne nadciśnienie tętnicze;
- leczenie hipokaliemii;
- leczenie odwadniające u osób cierpiących z powodu niedoboru potasu;
- wodobrzusze – zarówno występujące w przebiegu nowotworu złośliwego, jak i przez nadmierną ilość płynów w jamie brzusznej.
Zestaw na spalanie tłuszczu
- 2x Formotiva Lipo Killer 120kaps.
- Trec Worek Special Forces
- PLAN TRENINGOWY i DIETA na 30 dni Gratis
- Pillbox Gratis
Spironolakton – skutki uboczne
Skutki uboczne spożywania leku nie muszą występować u każdego pacjenta. Jednak należy zachować ostrożność, ponieważ preparaty diuretyczne są lekami, które obijają się negatywnie na zdrowiu zawodników. O ile osoby leczone pozostają pod obserwacją lekarza, o tyle w stosowaniu dopingu zawodnika zazwyczaj nie bada się prewencyjnie. Przynajmniej nie na niższych szczeblach drabinki, gdzie zawodnicy nie dysponują jeszcze odpowiednimi środkami finansowymi.
Do skutków ubocznych pojawiających się w przypadku stosowania spironolaktonu należy zaliczyć:
- osłabienie;
- zmęczenie, które jest najczęściej wynikiem przedawkowania;
- zawroty głowy;
- zespół Stevensa-Johnsona, którego objawami są świąd oraz pęcherze pojawiające się wokół warg oraz innych części ciała;
- powiększenie się piersi u mężczyzn;
- u kobiet zaburzenia miesiączkowania;
- ciężkie zaburzenia czynności nerek, a nawet ostra niewydolność nerek;
- problemy z oddychaniem wywołane przez podniesione stężenie potasu;
- ryzyko wystąpienia hiperkaliemii;
- zaburzenia rytmu serca.
Opisane skutki uboczne występują przeciętnie w jednego na 10 pacjentów. Wiele zależy jednak od indywidualnych reakcji organizmu.
Podobne artykuły:
- Proviron – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Sibutramina – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Prednizon – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Meldonium – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Ozempic (semaglutyd) – czym jest, działanie, opinie, skutki uboczne