WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Ozempic (semaglutyd) – czym jest, działanie, opinie, skutki uboczne

ozempic

Lek ozempic wykorzystywany jest w medycynie przede wszystkim ze względu na jego działanie pozwalające obniżyć poziom cukru we krwi. Oznacza to, że jest on stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Wiele osób zażywa go jednak w celu leczenia otyłości oraz nadwagi. Spowodowane jest to faktem, iż substancja czynna zawarta w leku ozempic zwiększa uczucie sytości. Jest on dostępny na receptę co oznacza, że mamy do czynienia z produktem, którego działanie potwierdzają badania. Przyjrzyjmy się bliżej w jaki sposób działa semaglutyd, jakie posiada opinie oraz potencjalne efekty i skutki uboczne swojego działania.

Lek ozempic coraz częściej kojarzony jest z farmakologicznym leczeniem otyłości. Sprawia to, że zaczyna brakować go w aptekach dla osób, które przyjmują preparat w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi. Przyjrzymy się bliżej temu w jaki sposób działa, oraz dlaczego zyskał tak dużą popularność. Obecnie jest on stosowany jako lek pozwalający obniżyć poziom tkanki tłuszczowej w walce z otyłością, której towarzyszą cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz nadmierna ilość cholesterolu. Trzeba jednak wiedzieć, że lek ozempic dostępny jest wyłącznie na receptę, a do jego przepisania muszą występować konkretne przesłanki. Nie jest to produkt ogólnie dostępny.

Ozempic (semaglutyd) - czym jest, działanie, opinie, skutki uboczne

Czym jest Ozempic (semaglutyd)?

Pod nazwą leku ozempic kryje się przede wszystkim substancja czynna semaglutyd w formie iniekcyjnej. Jest ona również dostępna w postaci tabletek, jednak przyjmowanie jest wtedy mniej wygodne. Dzięki przedłużonemu działaniu ozempic wystarczy podawać wyłącznie raz w tygodniu. Lek ozempic w formie iniekcyjnej pozwala również na osiągnięcie szybszych efektów niż podawany w formie doustnej.

Fenomen substancji semaglutydu polega na tym, że wspomaga organizm w kontrolowaniu poziomu glukozy i pobudza wydzielanie insuliny, jednocześnie hamując apetyt. Jego popularność wśród osób walczących z otyłością oraz cukrzycą oparta jest również na tym, że lek został zatwierdzony w leczeniu otyłości, a w Polsce dostępny jest w porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych.

Jak działa Ozempic?

Działanie ozempic opiera się na imitowaniu działania hormonu GLP-1, czyli glukagonopodobnego peptydu-1, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie i odpowiada za procesy trawienna, regulację apetytu oraz poziomu cukru we krwi. Lek wydawany na receptę stymuluje trzustkę do produkcji insuliny. Wpływa na ośrodek sytości znajdujący się w mózgu, przez co hamuje apetyt oraz zmniejsza ilość spożywanych kalorii.

Spowalnia również opróżnianie żołądka, przekładając się na fakt, że spożyty pokarm jest dłużej trawiony. Efektem jest utrzymanie stabilniejszego poziomu glukozy oraz dłuższego uczucia sytości.

semaglutyd

Ozempic – jakie ma właściwości?

Lek wpływa na wydzielanie glukagonu co przyczynia się bezpośrednio do obniżenia stężenia cukru we krwi, jednocześnie pobudzając wydzielanie insuliny.

Substancja jaką jest semaglutyd stanowi mimetyk GLP-1. Jego zdolność do obniżania apetytu wynika z oddziaływania na ośrodek sytości w mózgu. U pacjentów leczonych na cukrzycę wykazuje również właściwości kardioprotekcyjne.

Mechanizm działania Ozempicu

Mechanizm działania ozempicu opiera się o fakt, że należy grupy agonistów receptora glukagonopodobnego GLP-1. Zwiększa wydzielanie insuliny oraz zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie. Jego działanie powoduje również spowolnienie procesu opróżniania żołądka co przekłada się na jeszcze lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi.

Poznaj także: Mimetyki – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne

ozempic na odchudzanie

Wskazania do stosowania leku Ozempic

Wskazaniem do przyjmowania leku ozempic jest leczenie cukrzycy typu II. Zwłaszcza w momencie, kiedy inne doustne leki przeciwcukrzycowe nie okazały się wystarczające. Coraz częściej podawany jest również jako środek na utratę masy ciała. W tym przypadku jego stosowanie zalecane jest osobom cierpiącym na cukrzycę wraz z chorobami współistniejącymi, takimi jak:

  1. zaburzenia metaboliczne,
  2. nadciśnienie,
  3. podwyższony poziom cholesterolu.

Lek świetnie działa w leczeniu cukrzycy insulino zależnej, jednak nie podaje się go przy typie pierwszym tej choroby. Wspomaga również zwalczanie zaburzeń metabolicznych związanych z otyłością i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych wywołanych nadmierną masą ciała.

Czy Ozempic jest zakazany do stosowania w sporcie?

Od roku 2023 semaglutyd stanowiący substancję czynną leku ozempic znajduje się na liście środków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową WADA, lecz tylko w przypadku, kiedy jego stosowanie nie jest uzasadnione medycznie.

Oznacza to, że nie można stosować go w celu redukcji masy ciała ani jako preparatu wspomagającego robienie wagi. W przypadku, kiedy zawodnik posiada medyczne przesłanki do przyjmowania tego leku możliwe jest uzyskanie zgody wydanej przez odpowiednie organy antydopingowe.

doping

Ozempic a odchudzanie

Lek ozempic stosowany jest coraz częściej jako środek wspomagający utratę wagi. Dzieje się tak, ponieważ wykazuje spektakularne efekty na tej płaszczyźnie. Warto jednak zaznaczyć, że bez zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia po odstawieniu leku może wystąpić efekt jo-jo.

Ozempic działa skutecznie w ograniczeniu apetytu przez co podaż kalorii spada, a wraz z nią obniżamy masę ciała. Docelowo jednak lek stosowany jest, aby kontrolować poziom glukozy i leczyć cukrzycę insulino zależną.

Stosowanie leku Ozempic w redukcji masy ciała

Lekarze mogą podjąć decyzję o zastosowaniu leku ozempic w redukcji masy ciała u osób otyłych oraz z dużą nadwagę, kiedy wykryte zostaną również choroby współistniejące. Należą do nich przede wszystkim zaburzenia metaboliczne, problemy sercowo-naczyniowe oraz nadmiernie podwyższony cholesterol zwiększający ryzyko wystąpienia miażdżycy. Przyjmowanie leku jako środka na odchudzanie na własną rękę jest zabronione oraz niebezpieczne.

Zestaw na odchudzanie

zestaw na odchudzanie

Zestaw na odchudzanie
 

Może Cię zainteresować: Kardaryna (cardarine) – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne

Opinie na temat Ozempic na odchudzanie

Opinie na temat leku stosowanego w momencie, kiedy celem jest utrata wagi są podzielone. Wiele osób zgłasza, że dzięki kuracji zmniejszeniu uległa podaż kalorii, które spożywają, a dodając do tego odrobinę wysiłku fizycznego potrafili zrzucić ponad 20 kilogramów w kilka tygodni. Efekty odchudzania są zatem bardzo dobre i zachęcające do wypróbowania leku na sobie.

Inne osoby zgłaszają jednak występowanie skutków ubocznych w postaci nudności, zawrotów głowy czy też zmiany w wypróżnianiu. Te ostatnie występują zwłaszcza w początkowej fazie stosowania leku.

Niewątpliwie olbrzymim problemem pojawiającym się przy stosowaniu ozempicu przy utracie wagi jest wysoka cena. Bez refundacji może ona sięgać 400 złotych tygodniowo. Niektóre osoby pomimo podjęcia terapii po odstawieniu leku notowały efekt jo-jo, ponieważ nie zmieniły swoich nawyków żywieniowych, a ich stłamszony apetyt wrócił do normy.

Cena i dostępność leku Ozempic

Należy jeszcze raz jasno podkreślić, że kuracja lekiem ozempic możliwa jest wyłącznie na receptę. Cena leku w polskich aptekach waha się w okolicach 400 złotych za jeden wstrzykiwacza. Niezależnie od tego czy znajduje się w nim dawka 0,25, 0,5 czy 1 mg.

Lek na cukrzycę może być częściowo refundowany, jeżeli pacjent spełnia określone kryteria. Między innymi w momencie, kiedy kuracja innymi lekami przeciwcukrzycowymi nie przynosi efektów, bądź w momencie ryzyka związanego ze współistniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi. W takich przypadkach pacjent zapłaci około 120 złotych za jeden wstrzykiwacz.

Ze względu na dużą popularność leku mogą występować problemy z dostępnością w aptekach. W takich sytuacjach warto dokonać zamówienia lub poprosić lekarza o znalezienie alternatywy.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Jak stosować Ozempic – dawkowanie

Dawkowanie leku ustala lekarz prowadzący. Kurację zazwyczaj rozpoczyna się od dawki umożliwiającej adaptacje organizmu. Jest to 0,25 mg raz na tydzień. W momencie, kiedy nie występują żadne przeciwwskazania ani skutki uboczne po czterech tygodniach dawka zostaje podwojona. W przypadku, kiedy nie występują działania niepożądane, a jest to konieczne można zwiększyć dawkę do 1 mg na tydzień.

Lek przyjmuje się w postaci iniekcji podskórnej. ? Najlepiej robić to raz w tygodniu o tej samej porze, niezależnie od posiłków. Czas trwania kuracji kontrolowany jest przez lekarza w oparciu o wyniki badań oraz efekty.

Czytaj także: Clenbuterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

ozempic dawkowanie

Ozempic – skutki uboczne

Ze stosowaniem leku może wiązać się wystąpienia skutków ubocznych takich jak:

  • ryzyko wystąpienia hipoglikemii;
  • zawroty głowy;
  • nudności;
  • biegunki;
  • wymioty;
  • niestrawność;
  • zapalenie żołądka;
  • zwiększona aktywność enzymów trzustkowych;
  • utrata masy ciała;
  • bóle brzucha;
  • choroba refluksowa przełyku;
  • wzdęcia.

Zdarza się również, że dochodzi do ostrego zapalenia trzustki, bądź retinopatii cukrzycowej. Wszystkie przyjmowane leki powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. W takich przypadkach zmniejszamy ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Przeciwwskazania do stosowania leku Ozempic

Do przeciwwskazań stosowania leku ozempic zaliczamy:

  • ❌okres ciąży oraz karmienia piersią u kobiet;
  • ❌cukrzyca typu 1;
  • ❌wiek poniżej 18 lat;
  • ❌poważna niewydolność nerek;
  • ❌kwasica ketonowa;
  • ❌reakcje alergiczne, na którykolwiek składnik leku;
  • ❌interakcje z innymi lekami przeciwcukrzycowymi podawanymi doustnie w tym pochodne sulfonylomocznika;
  • ❌doustne leki przeciwzakrzepowe.

Lekarz podejmuje decyzję o podjęciu kuracji konkretnymi preparatami w oparciu o stan zdrowia pacjenta.

Przeczytaj również: Masteron (drostanolon) – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

ozempic semaglutyd

Czy warto brać Ozempic na odchudzanie?

Ozempic stosowany jest na obniżenie poziomu cukru i w leczeniu cukrzycy. Niestety często w przypadku cukrzycy typu II występuje również nadmierna masa ciała. Lek skutecznie leczy cukrzycę, a przy okazji wspomaga utratę tkanki tłuszczowej. Posiada dobre opinie i jest przebadany oraz dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych oraz Polsce.

Nie życzymy nikomu, aby musiał sięgać po kurację farmakologiczną, jednak w momencie kiedy jest ona konieczna ozempic jest lekiem, który warto stosować. Bilans efektów oraz potencjalnych skutków ubocznych jest zdecydowanie dodatni.

Zobacz także: Skutki uboczne stosowania sterydów


Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów niedozwolonych do stosowania w sporcie. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *