Tramadol to lek przeciwbólowy, należy do grupy opioidów. Wykazuje silne działanie przeciwkaszlowe. Jego działanie opiera się o pobudzanie receptorów µ oraz zwiększenie noradrenaliny oraz serotoniny w synapsach. Siła działania tramadolu oceniana jest jako zdecydowanie mniejsza niż morfiny, podobnie jest z jego właściwościami uzależniającymi. Lek przepisywany jest wyłącznie przez lekarza, a u pacjentów mających skłonność do nadużywania leków, bądź uzależnień proces leczenia powinien odbywać się pod ścisłą kontrolą. Czym dokładnie jest tramadol, w jaki sposób działa, czy może być stosowany jako środek dopingujący oraz jakie może nieść skutki uboczne?
Tramadol znajduje zastosowanie w przygotowaniu pacjentów do operacji. Z kolei u osób nieuleczalnie chorych jest podawany jako środek w leczeniu bólów ostrych i przewlekłych. Może być także wykorzystywany w celach niemedycznych. Leki opioidowe często stosowane są jako substancje psychoaktywne. Ze względu na fakt, że tramadol jest mniej uzależniający niż morfina, czy heroina ludzie chętnie po niego sięgają. Okazuje się także, że ze względu na działanie przeciwbólowe może zostać wykorzystany przez sportowców jako doping. Nie jest to jednak klasyczny środek dopingujący jak sterydy anaboliczne. Pomimo tego został wpisany na listę środków zakazanych Światowej Agencji Antydopingowej WADA.
Co to jest Tramadol?
Tramadol należy do leków wykorzystywanych w leczeniu bólu neuropatycznego. Jest to organiczny związek chemiczny wykazujący działanie antagonistyczne w stosunku do receptora opioidowego. Można go zaliczyć do grona narkotycznych leków przeciwbólowych. Efekt przeciwbólowy po przyjęciu leku związany jest z hamowaniem przez niego zwrotnego wychwytu noradrenaliny i 5-hydroksytryptaminy.
Warto zauważyć, że w dawkach stosowanych w medycynie tramadol wpływa tylko w nieznaczny sposób na układ oddechowy, spowalnia jednak pracę jelit. O zastosowaniu tramadolu, a także jego dawkowaniu decyduje wyłącznie lekarz. Nawet jednak wtedy należy zachować ostrożność i informować go o wszystkich działaniach niepożądanych.
Właściwości Tramadolu
Tramadol jest około 5-krotnie słabszy niż morfina. Okres półtrwania tramadolu wynosi 6 godzin, potrafi się jednak znaczni wydłużyć u pacjentów z niewydolnością wątroby oraz nerek. Poza działaniem przeciwbólowym lek wykazuje właściwości uspokajające oraz nasenne. Pierwsze efekty działania leku zauważalne są po 20 minutach. Szczyt po około 2 godzinach, zaś efekt utrzymuje się od 4 do 6 godzin. Jest to jednak kwestia mocno indywidualna, uzależniona od predyspozycji konkretnej osoby.
Warto wiedzieć, że tramadol wywołuje objawy jak po odstawieniu opioidów u osób uzależnionych. Pomimo, że ryzyko uzależnienia się od substancji jest niższe niż przy morfinie to stosowanie go jako formy dopingu, bądź w celach niemedycznych jest nierozsądne.
Mechanizm działania tramadolu
Mechanizm działania tramadolu opiera się o jego wpływ na receptory opioidowe. Stanowi czysty nieselektywny oraz słaby związek agonistyczny, posiadający szczególne spowinowacenie do receptora μ. Pozostałe mechanizmy działania tramadolu wynikają z jego zdolności zwiększania uwalniania serotoniny oraz hamowania wychwytu zwrotnego noradrenaliny.
Tramadol jako środek dopingujący
W roku 2014 Kanadyjczyk Michael Barry w jednym z wywiadów opublikowanych na łamach The Times twierdził, że tramadol to środek w powszechnym użyciu w jego zespole, szczególnie popularny w młodszych grupach wiekowych. Okazuje się, że piłkarze łykają ten środek na potęgę, co zostało mocno udokumentowane przy okazji Mistrzostw Świata w Katarze.
Tramadol – jak działa jako doping?
Jako doping tramadol działa przede wszystkim przeciwbólowo oraz niwelując zmęczenie.
Piłkarze sięgają po niego, ponieważ ze względu na stale rosnącą liczbę rozgrywanych spotkań ich organizmy są przeciążone i potrzebują wsparcia farmakologicznego aby móc utrzymać odpowiedni poziom gry i regeneracji.
Jakie efekty daje Tramadol?
Medycznie stosuje się go w celu uśnieżenia umiarkowanego bólu. Rekreacyjnie w celu odurzenia się wywołanego substancją opioidową. Dopingująco jako środek zmniejszający zmęczenie oraz umożliwiający uprawianie sportu pomimo bólu.
Zestaw na Regenerację
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- odżywka węglowodanowa 6PAK Carbo Pak 1000g
- kompleks witaminowo-mineralny Trec Multipack 60kaps.
- Shaker Gratis
Działanie Tramadolu
Działanie tramadolu na organizm jest niekorzystne, o ile nie zostanie on przepisany przez lekarza w konkretnym celu. Warto zdać sobie sprawę, że przyjmowanie leku bez nadzoru może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.
Sprawdź: Czy ćwiczyć z bólem mięśni? Ból mięśni a trening
Tramadol – opinie
Tramadol jest środkiem niebezpiecznym, a opinie o jego stosowaniu jako dopingu są raczej negatywne. Skutki uboczne jakie może wywołać przewyższają potencjalne korzyści. Innymi słowy ryzyko nie jest warte korzyści.
Dawkowanie Tramadolu
Maksymalna dzienna dawka leku wynosi 400 mg. Dawkowanie powinno zostać jednak dostosowane indywidualnie w zależności od natężenia oraz rodzaju bólu, a także wieku pacjenta.
Zobacz: Przykładowe cykle z zastosowaniem sterydów anabolicznych
Wskazania do stosowania Tramadolu
Ten opioidowy, syntetyczny lek przeciwbólowy jest stosowany w leczeniu objawów bólowych po operacjach, urazach, bądź w łagodzeniu bólów towarzyszących chorobom nowotworowym.
Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.
Przeciwwskazania do stosowania tramadolu
Do przeciwwskazań przyjmowania tej substancji są reakcje alergiczne na chlorowodorek tramadolonu, bądź pozostałych wchodzących w skład leku. Nie wolno również podawać go u pacjentów przyjmujących równocześnie leki przeciwdepresyjne, bądź uzależnionych od opioidów.
Nie powinno się podawać go w zaburzeniach świadomości niejasnego pochodzenia oraz w przypadku podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Oczywistym przeciwwskazaniem jest także okres karmienia piersią u kobiet. Nie powinno się go również przyjmować w I trymestrze ciąży.
Tramadol – interakcje z innymi lekami
Tramadol wchodzi w reakcje z lekami przeciwdepresyjnymi oraz innymi substancjami. Z tego względu należy poinformować lekarza o przyjmowaniu cymytydyny, czyli inhibitora metabolizmu wątrobowego. Wchodzi on również w reakcje z inhibitorami MAO mogąc doprowadzić do zaburzeń czynności ośrodka oddechowego oraz wystąpienia działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych bez recepty, ponieważ także one mogą wchodzić w reakcje z substancją czynną preparatu i wywoływać poważne, zagrażające zdrowiu skutki uboczne.
Interakcje tramadolu z alkoholem
Tramadol w połączeniu z alkoholem może prowadzić do nasilenia niepożądanych działań ośrodkowych.
Tramadol – skutki uboczne
Do najczęstszych skutków ubocznych jakie może wywołać stosowanie tramadolu zaliczamy:
- zawroty głowy;
- zaburzenia nastroju;
- zmiany zdolności odczuwania i rozpoznawania;
- bóle głowy;
- senność, bądź zaburzenia snu;
- nadmierne pocenie się;
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
- ryzyko wystąpienia drgawek;
- u pacjentów chorych nasilenie astmy oskrzelowej;
- reakcje skórne;
- objawy żołądkowo jelitowe takie jak nudności, biegunki czy też wymioty.
Zobacz także: Skutki uboczne stosowania sterydów
Działania niepożądane Tramadolu
Preparat może wywoływać uzależnienie, a jego odstawienie prowadzić do objawów odstawiennych. Długotrwałe stosowanie tramadolu może wywoływać zaburzenia postrzegania, zaburzenia świadomości, a także zaburzenia mowy. Mogą również wystąpić kołatanie serca, ataki paniki, czy nadmierna potliwość.
Wpływ tramadolu na prowadzenie pojazdów
Tramadol w zalecanych dawkach może wpływać negatywnie na zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z tego względu nie jest to lek polecany do stosowania przez kierowców zawodowych. A pod jego wpływem lepiej nie wsiadać za kierownicę, niezależnie od okoliczności.
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania substancji dopingujących. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Podobne artykuły:
- Proviron – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Tamoxifen – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Spironolakton – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Sibutramina – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Mimetyki – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne