Opis działań ubocznych nie oznacza, że i Tobie się one przydarzą. Aby ustrzec się przed nimi należy przestrzegać dawkowania leku oraz dokładnie wybrać preparat. Należy się liczyć z tym, że efekty uboczne mogą wystąpić po paru latach od momentu przerwania stosowania sterydów anabolicznych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Pamiętaj, że sterydy skutki uboczne powodują u większości i ich stosowanie nie jest bezpieczne.
Wpływ działania sterydów na funkcjonowanie wątroby
Wątroba jest największym gruczołem organizmu:
- jest ośrodkiem przemiany materii w organizmie
- wydziela żółć niezbędną do trawienia tłuszczów
- reguluje przemianę białek i cukrów oraz przemianę acetonową
- magazynuje okresowo glikogen, tłuszcze i białka
- dezaktywuje substancje, które mogły by zagrażać organizmowi – do takich substancji należą sterydy
Czy sterydy są bezpieczne? Ogólnie można powiedzieć, że krótkotrwałe zaburzenia funkcjonowania wątroby są odwracalne. Doustnie brane sterydy w dużych ilościach mogą powodować zmiany w strukturze wątroby, a także złe samopoczucie po sterydach.
Sprawdź: Propionat testosteronu – opis, efekty, dawkowanie, skutki uboczne
Skutki uboczne sterydów – czy sterydy podnoszą ciśnienie krwi?
W powstaniu nadciśnienia tętniczego dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, psychoemocjonalne, nerkowe i hormonalne. Nadciśnienie powoduje zmiany: w układzie krążenia (przerost lewej komory serca, w mózgu (udary),w nerkach (stwardnienie).
Objawy kliniczne to:
- bóle głowy
- pogorszenie wzroku
- niewydolność układu krążenia
- zawał serca
- udar mózgu
- niewydolność nerek
Wielu kulturystów stwierdza, że stosowanie sterydów anabolicznych powoduje, że ich ciała stały się miękkie i opuchnięte. Powodem tego jest nagromadzenie wody w organizmie (zatrzymanie płynów), bezpośrednią tego przyczyną jest podwyższony poziom we krwi sodu i potasu oraz bezpośredni wpływ sterydów na morfologię.
Serce kulturysty biorącego sterydy jest obciążone, ponieważ następuje bardzo szybki przyrost tkanki mięśniowej. Krew staje się gęsta i ciężko płynie w naczyniach krwionośnych, a więc serce musi ciężko pracować. Jak długo działają sterydy po odstawieniu i utrzymują się skutki uboczne? Po odstawieniu sterydów parametry wracają do normy. Po bardzo długim braniu sterydów pozostaje możliwość, że ciśnienie krwi nie znormalizuje się i zmiany w układzie krwionośnym mogą okazać się nieodwracalne. Takich skutków ubocznych zdecydowanie możesz się spodziewać.
Poznaj: Turkesteron – działanie, efekty, występowanie, skutki uboczne, opinie
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL
Jak sterydy wpływają na hormony?
Hormony przenoszone są przez krew i mogą wywierać wpływ na wszystkie tkanki wrażliwe na ich działanie. Układ hormonalny stanowi obok układu nerwowego podstawowy układ regulacyjny w organizmie. Hormony spełniają w nich rolę chemicznych przekaźników informacji. Podczas przyjmowania sztucznego hormonu z zewnątrz organizm nie produkuje lub produkuje w niewielkich ilościach hormony gonadropowe (FSH, ICSH).
Sprawdź: Enantan testosteronu – opis, efekty, dawkowanie, skutki uboczne
Może to doprowadzić do:
- niepłodności
- problemów ze wzwodem
- zaburzeń wytrysku
- zahamowania popędu płciowego
- dysfunkcji czynności jąder (niewydolności czynności komórek śródmiąższowych i układu kanalików plemnikotwórczych)
Sprawdź: Boostery testosteronu – czym są i czy warto je stosować?
Podczas brania Primbolanu dochodzi do zaburzenia czynności jąder. Jednakże po odstawieniu sterydów czynności wracają do normy. Branie sterydów (szczególnie takich jak najmocniejsze najgorsze sterydy) w przedłużających się okresach czasu jest niewskazane, gdyż istnieje możliwość, że organizm nie zregeneruje się całkowicie.
Sprawdź także: Jak zwiększyć poziom testosteronu?
Czy sterydy są bezpieczne? Najbezpieczniejsze sterydy a agresja
Testosteron powoduje, że mężczyźni są agresywniejsi od kobiet, które w bardzo małych ilościach produkują ten hormon.
Sterydy o bardzo silnym działaniu androgennym pobudzają agresję u biorących.
Ta wewnętrzna siła daje sportowcom bodźce do jeszcze cięższego treningu. W przypadkach nadmiernej agresywności należy bardzo łagodnie przerywać branie leku, aby nie wpaść w depresję. Skutki sterydów mogą być poważne.
Zobacz: Cypionat testosteronu – opis, efekty, dawkowanie i skutki uboczne
Zestaw Bezpieczny Cykl na Redukcję S.A.A.
Stosowanie sterydów a ginekomastia posterydowa
Powiększenie gruczołu sutkowego jest bardzo często sprawą dziedziczną. Często w okresie dojrzewania sutek powiększa się przybierając kształt pączka. Jest to rzecz normalna. Powodem tego jest wydzielanie przez organizm estrogenu – z czasem objawy te znikają, lecz mogą zostać na stałe.
Początkiem przerostu gruczołu jest ból sutka i nadwrażliwość brodawki, w późniejszym czasie gromadzenia tkanki tłuszczowej.
Często te objawy pojawiają się podczas brania silnych androgenów w dużych ilościach (testosteron prolongatum, Anapolon). Fachowym wyrażeniem przerostu sutka jest – ginekomastia.
Zobacz więcej: Ginekomastia – czym jest, jak ją leczyć i jak zapobiegać?
Uszkodzenie serca po sterydach?
Stosowanie sterydów anabolicznych może wpływać negatywnie także na układ sercowo-naczyniowy:
- faktory krzepnięcia krwi są niekiedy zmienione, a przemiana glukozy, trójglicerydów i cholesterolu może doznać uszczerbku, co może prowadzić do stwardnienia tkanek
- również poziom glukozy może obniżyć się (bardzo niebezpieczne dla diabetyków) – zwiększone wydzielanie insuliny może także prowadzić do stwardnienia tętniczek
Skutki uboczne sterydów. Jak kortyzol wpływa na pracę serca?
Kortyzol produkowany przez nadnercza wykazuje wielokierunkowe działanie na przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek, wpływa na przemianę wodno-elektrolitową oraz na układ krwiotwórczy.
Jest głównym hormonem stresowym organizmu. Jego podniesiony poziom we krwi pozwala atletom ciężej trenować (kolarze dostają go podczas długich i trudnych wyścigów). Jego zażywanie niesie kilka małych niekorzyści.
Przyjmowanie sterydów anabolicznych może prowadzić do zatrzymania elektrolitów i wody w organizmie – konsekwencją tego jest podwyższone ciśnienie krwi, uszkodzenie struktur tkanki łącznej (zrywanie ścięgien). Te nieprawidłowości mogłyby wytłumaczyć dlaczego sportowcy wolą zażywać doustne najmocniejsze sterydy anaboliczne. Po odstawieniu tych sterydów wartości krwi może wrócić do normy, lecz ze względu na negatywne skutki przyjmowania testosteronu nie wyklucza się konieczności ingerencji lekarzy.
Sprawdź także: Doping u kobiet – czy kogoś to w ogóle kręci?
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
Jak sterydy anaboliczne wpływają na wygląd?
Czy od sterydów anabolicznych rośnie szyja? Androgenne efekty sterydów są następujące:
- rozrost pęcherzyków nasiennych
- rozbudowa członka
- powiększenie prostaty (gruczołu krokowego)
- zgrubienie strun głosowych (obniżenie głosu)
- gęściejszy zarost (problem nadmiernego owłosienia)
- powiększenie tkanki tłuszczowej
- zwiększony popęd seksualny
U młodocianych przyśpieszone dojrzewanie kostne, co ciągnie za sobą redukcję dziedzicznego wzrostu.
Kobiety (zwłaszcza młodsze) mogą doświadczyć podobnych objawów i może wystąpić opóźnienie lub wstrzymanie miesiączki. Po odstawieniu sterydów miesiączka i inne objawy mogą nie wrócić do normy. W przypadku dopingu u kobiet zmiany są nieodwracalne. Niektórzy kulturyści mogą zaobserwować nadmierne owłosienie na ciele przy utracie włosów na głowie, przerost brody. Czy owłosienie po sterydach zniknie? Wszystko jest kwestią indywidualną.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron
Sterydy a mniejsza odporność i zmiana masy ciała
Uboczne działania podczas brania sterydów można by wytłumaczyć tzw. negatywnym bilansem azotowym. Po odstawieniu sterydów organizm nie jest w stanie przywrócić normalnego poziomu hormonów organizmie.
W międzyczasie organizm traci dużo białka, z tego powodu regeneracja jest niewystarczająca. Po odstawieniu sterydów organizm źle znosi długi i ciężki trening. Właściwym wyjściem jest zredukowanie treningu dając wypoczynek psychice i całemu organizmowi. Choć są osoby, które twierdzą, że gdy odstawili sterydy i nie zmniejszyli treningu większemu spalaniu ulegała tkanka tłuszczowa, co jednak wydaje się wątpliwe.
Każdy kulturysta zwykle słucha głosu swojego organizmu i odpowiednio reaguje – pamiętaj, że możesz również podnieść poziom testosteronu i hormonu wzrostu naturalnie. Sterydy nie są obojętne dla zdrowia!
Czytaj także: Efedryna – stosowanie, działanie i skutki uboczne
Skutki uboczne brania testosteronu – sterydy a ból stawów
Staw to ruchome połączenie stykających się kości. Powierzchnie stawowe kości powleka chrząstka, a stykające się końce kości otacza błoniasta torebka stawowa.
Często zauważa się, że po odstawieniu sterydów stawy ulegają różnego rodzaju patologiom i bolą w trakcie treningu. Wszystko wskazuje na to, że ewentualnych powodów należy szukać w ujemnym bilansie azotowym.
Jednym z środków, które powodują wyżej wymienione objawy jest np. Winstrol. Bolesność stawów może trwać do 3 miesięcy. Występują również nadmierne bóle krzyża oraz okolic odcinka lędźwiowo – krzyżowego.
Pamiętaj, że wszelkie problemy ze zdrowiem i działania niepożądane należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.
Zobacz także: Wybór środka na pierwszy cykl sterydowy
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów sterydowych. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Tekst został oryginalnie opublikowany 9 grudnia 2014 roku oraz zaktualizowany zgodnie z aktualną wiedzą medyczną 23 lipca 2021 roku.
Sprawdź: SARMy – co to jest, działanie i opinie
Podobne artykuły:
- Sterydy anaboliczno-androgenne – zestawienie
- Wstęp do sterydów anabolicznych – przegląd środków
- Clomid – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Turanabol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Jaki testosteron na pierwszy cykl? Sterydy w tabletkach i nie tylko
- SARMY – co to jest, działanie i opinie
- Ostaryna – co to jest, działanie, opinie
- Cypionat testosteronu (testosterone cypionate) – opis, efekty, dawkowanie i skutki uboczne
Tak, rzeczywiście Arnold ma się świetnie… Serce zrujnowane, ledwo przeżył ostatnią operację na otwartym sercu! Ktoś powie, że to wada wrodzona. Ok, ale żarcie sterydów przez całe życie bezdyskusyjnie u niego wpłynęło na pogorszenie sytuacji całego układu krwionośnego!!! Więc bzdur nie piszcie! Porównajcie sobie Schwarzeneggera ze Stallonem, który może od kilku lat bierze, ale nie całe życie i nie w takich ilościach co inwalida Arnold!
Jaki inwalida? Gość ma ponad 70 lat a ty pieprzysz straszne głupoty , chciałbym mieć jego kondycję w tym wieku
Testosteron: 4. Pobudzona agresywność.
Co za idiotyzmy… wiem że w szkołach tak uczą za edu.pl ale to strach napędza agresję, nie testosteron. Ten powoduje że owszem, jesteś silniejszy ale przez wytrwałość i ogólnie rozumianą siłę jako „moc” a nie przez agresję. Przejawem agresji nie jest determinacja a gwałtowność, a ta ostatnia nie pomaga na siłowni.
W szkołach tak uczą, a później chodzi jeden szczurek przygłupi z drugim, demolują otoczenie by pokazać jacy są męscy, ile testo w ich krwi buzuje, a łapa jak charakter, a ten cienki jak zapałka.
7. Efekty maskulinizacyjne
8. Zwiększona podatność na infekcje, utrata wagi i siły po dostawieniu sterydów
Utrata wagi i efekty maskulinizacyjne przez zwiększający się estrogen po odstawieniu testo – wykluczają się. Po odstawieniu testo i siłki, o czym piszecie, zwiększa się waga (tkanki tłuszczowej), spada siła.
Generalnie dobry artykuł o tyle że uświadamia że sterydy to nie zabawki dla roszczeniowych dzieci, że wymagają sporej świadomości o swoim ciele i o tym co się z nim dzieje. Że wchodząc w to trzeba zaprzyjaźnić się z lekarzem, i dosłownie mieć rękę na pulsie, robiąc regularne badania, dbając o wątrobę i inne takie 😉 Jednak z drugiej strony, nie przesadzajmy z demonizowaniem.
Amato….to prawda że sterydy u niektórych zważają agrseje ….
bardzo dobry i przydatny wpis 🙂
Dobry wpis