Prohormony wpływają na wiele aspektów funkcjonowania organizmu, pomagają wrzeźbić sylwetkę, podnieść poziom siły oraz wytrzymałości. Obecnie nazwa ta wykorzystywana jest w odniesieniu do suplementów diety wykorzystywanych przez sportowców. Biologicznie jednak są to cząsteczki prekursorowe hormonów, które stanowią swego rodzaju alternatywę dla sterydów anabolicznych. Najczęściej stosowanym prohormonem jest oczywiście witamina D, jednak na rynku dostępne są inne substancje, które mogą przynieść wiele korzyści. Przyjrzyjmy się zatem bliżej czym tak naprawdę są prohormony, jak działają oraz czy naprawdę są skutecznym narzędziem do rozbudowy masy mięśniowej.
Prohormony działają poprzez stymulowanie hormonów już obecnych w organizmie. Osoby niedoświadczone mogą łatwo pomylić je z niedozwolonymi substancjami jakimi są sterydy anaboliczne. Należy jednak zaznaczyć, że należą one do kompletnie innej grupy produktów. Są oczywiście wstanie podnieść syntezę białek i tym samym wpłynąć na przyrost masy mięśniowej. Procesy anaboliczne zachodzące w organizmie pod wpływem działania prohormonów są jednak bezpieczne w porównaniu do tych jakie oferują sterydy. Warto przy tym podkreślić, że również zdecydowanie wolniejsze i mniej spektakularne.
Stosowanie prohormonów wraz z aktywnym treningiem siłowym i odpowiednią, zbilansowaną dietą o wysokiej podaży białka może okazać się bardzo efektywne w procesie budowania sylwetki. Spójrzmy zatem jakie prohormony dostępne są na rynku oraz jakich efektów ich przyjmowania można się spodziewać.
Co to są prohormony?
Prohormony stanowią naturalne substancje w składzie, których znajdziemy między innymi:
- kwas ursolowy – będący słabym inhibitorem aromatazy. Badania na zwierzętach pokazują, że jest on wstanie wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej oraz pozytywnie wpłynąć na przyrost mięśni;
- fitosterole – wykazujące pozytywny wpływ na ograniczenie poziomu złego cholesterolu oraz wspomagające organizm w walce z chorobami nowotworowymi;
- saponiny steroidowe – przyczyniające się do wzrostu poziomu testosteronu;
- pochodne aminokwasów.
Prohormony jest to termin stosowany głównie do prekursorów hormonów peptydowych. Nasz organizm produkuje je samoistnie. Możemy zaliczyć do ich grona między innymi T4, które jest przekształcane do hormonu tarczycy T3. W naturze występują one w różnej postaci. Najpopularniejszym prohormonem jest oczywiście witamina D3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Do grona prohormonów zaliczamy także cynk, kozieradkę pospolitą czy buzdyganka naziemnego.
W świecie suplementów mianem prohormony określa się syntetyczne substancje będące pochodnymi hormonów. Ulegają one w organizmie przekształceniu do anabolików mających zdolność przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej oraz rozbudowy masy mięśniowej.
Sprawdź: Tribulus terrestris – dawkowanie, efekty, skutki uboczne
Jak działają prohormony?
Przyjmowanie prohormonów będzie wpływać na receptor androgenowy. W związku z tym są to substancje, które mogą powodować wystąpienie pozytywnego wyniku testów antydopingowych. Międzynarodowy Komitet Olimpijski odradza, a wręcz zabrania stosowania prohormonów sportowcom. Najbardziej znanymi prohormonami są:
- dehydroepiandrosteron (DHEA);
- androstendion;
- 4-androstendiol;
- 5-androstendiol;
- 19-norandrostendion;
- 19-norandrostendiol.
Przyjmowanie prohormonów powoduje nasilenia cech charakterystycznych dla osób z wysokim poziomem testosteronu. Oddziałują one oczywiście również na receptory testosteronowe, a tym samym na receptory estrogenowe oraz progesteronowe.
Czytaj więcej: Androstendion – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
Prohormony – właściwości
Prohormony to oddzielna grupa suplementów, która może potencjalnie wspomagać rozwój masy mięśniowej, wydolności i przyspieszać redukcję. Działają w sposób uzupełniający pozwalając na zwiększenie poziomu anabolicznych hormonów występujących w organizmie oraz zwiększenie ich efektywności.
Jako suplementy dla sportowców prohormony stanowiące pochodne hormonów anabolicznych są wstanie:
- zwiększyć przyswajanie wartości odżywczych;
- hamować katabolizm;
- przyspieszać syntezę białek;
- ograniczyć do minimum niepożądane skutki uboczne.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron
Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy sterydami a prohormonami?
Hormony anaboliczne przyjmowane w postaci sterydów anabolicznych dają bardzo szybkie i silne efekty. Niestety nic nie dzieje się bez pewnych konsekwencji. W tym przypadku mogą one być wręcz katastrofalne. Ingerencja w układ hormonalny i zaburzenie jego homeostazy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. O czym wiedzą wszyscy, którzy interesują się tematem dopingu.
Prohormony działają uzupełniająco, zwiększając poziom w organizmie hormonów już w nim obecnych. Tym samym zwiększając efektywność ich działania. Proces jest mniej spektakularny i wolniejszy, lecz zdecydowanie bezpieczniejszy i trwalszy.
Zobacz: Sterydy anaboliczno-androgenne – zestawienie
Prohormony – opinie
Opinie na temat stosowania tego typu suplementów są podzielone. Z jednej strony osoby je stosujące notują wzrost masy mięśniowej i produkcji testosteronu, które są kluczowe do osiągania lepszych wyników w sportach siłowych. Z drugiej jednak mogą wystąpić skutki uboczne, o których świat kulturystyki niechętnie wspomina. Mogą to być mało istotne niedogodności, jednak równie dobrze mogą wystąpić poważne konsekwencje takie jak ginekomastia. Pewne jest jednak, że stanowią dobrą alternatywę dla sterydów.
Dla kogo prohormony?
Prohormony przeznaczone są dla osób doświadczonych, o dużym stażu treningowym. Będzie to doskonała alternatywa dla mocniejszych środków, w celu przełamania stagnacji. Unikać tego typu preparatów powinny jednak osoby młode, poniżej 25 roku życia, kobiety ze względu na możliwości negatywnego i trwałego wpływu na gospodarkę hormonalną oraz profesjonalni sportowcy.
Tego typu środki przeznaczone są głównie do celów kulturystycznych, więc ich zastosowanie w innych sportach jest ograniczone. O ile oczywiście mówimy o syntetycznych substancjach, a nie tych występujących naturalnie.
Zobacz koniecznie: Najlepsze boostery testosteronu – ranking
Jak brać prohormony? Dawkowanie
Dawkowanie oraz sposób przyjmowania uzależniony jest od konkretnego preparatu. Z tego względu należy zapoznać się z charakterystyką przyjmowanego suplementu. Powinny one być stosowane według zaleceń producenta w sposób odpowiedzialny z pełną świadomością potencjalnych zagrożeń i skutków ubocznych jakie może to przynieść.
Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.
Prohormony – efekty uboczne
Wśród najczęstszych skutków ubocznych jakie powoduje przyjmowanie prohormonu należy wymienić:
- zmiany trądzikowe skóry na skutek podniesienia się poziomu testosteronu;
- wypadanie włosów i tak zwane męskie łysienie;
- przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn, czyli tak zwana ginekomastia;
- wzrost poziom estrogenów;
- problemy natury psychicznej takie jak wahania nastroju czy napady agresji;
- istnieje możliwość zmniejszenia się rozmiaru jąder oraz spadek poziomu libido u mężczyzn;
- powiększeniu może natomiast ulec prostata;
- uszkodzenia wątroby.
Przyjmowanie prohormonu doprowadza do jego enzymatycznego przekształcania w hormony anaboliczne. W procesie tym bierze duży udział wątroba. Z tego względu warto stosować również preparaty osłonowe, aby nie uległa ona uszkodzeniu.
Poznaj także skutki uboczne stosowania sterydów.
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów sterydowych. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Podobne artykuły:
- Androstendion – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- DAA – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
- Wstęp do sterydów anabolicznych – przegląd środków
- Clomid – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- SARMY – co to jest, działanie i opinie