Pewne grupy substancji są zakazane w określonych dyscyplinach sportu. Niestety zawodnicy bardzo chętnie uciekają się do metod zabronionych w celu poprawienia swojej wydolności, siły oraz wyników sportowych. Modulatory hormonów i metabolizmu stanowią substancje chemiczne wpływające na funkcjonowanie organizmu poprzez zwiększenie produkcji określonych hormonów i blokowanie innych, oraz oddziaływanie na procesy metaboliczne. Efektami stosowania takich preparatów jest uzyskanie przewagi nad „czystymi” sportowcami w bezpośredniej rywalizacji.
WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa wypuściła listę substancji i metod zabronionych w poszczególnych dyscyplinach sportu. W nowych przepisach zabroniono przykładowo podawania glikokortykoidów w trakcie zawodów w postaci jakichkolwiek iniekcji. W niektórych sportach nawet alkohol może okazać się nielegalną substancją dopingującą. Przyjrzyjmy się zatem bliżej czym są modulatory hormonów oraz metabolizmu, w jaki sposób działają oraz dlaczego zostały zakazane w sporcie zawodowym, a często także amatorskim. Warto również dowiedzieć się czym może grozić wpadka dopingowa.
Modulatory hormonów i metabolizmu – czym są?
Mówiąc o modulatorach hormonów oraz metabolizmu myślimy głównie o sterydach anabolicznych i peptydach. nie ma znaczenia czy są one wykorzystywane do celów terapeutycznych czy też nie, w większości przypadków ich wykrycie będzie oznaczać wpadkę dopingową. Również podawanie leków może powodować pozytywne wyniki w testach antydopingowych. Uzależnione jest to oczywiście od substancji czynnych, które znajdują się w danym preparacie.
W liście substancji oraz metod zabronionych opisywana grupa związków znajduje się w zestawieniu S4, w którym znajdziemy inhibitory aromatazy, substancje antyestrogenne, środki zapobiegające aktywacji receptora aktywiny IIB oraz właśnie modulatory metabolizmu.
Modulatory hormonów i metabolizmu – przykłady
Poniżej przedstawione zostaną przykłady poszczególnych substancji z informacją dlaczego dana substancja nie może być stosowana przez sportowców. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wstrzyknięcia domięśniowe, dożylne oraz podskórne wielu preparatów może być nie tylko zabronione, lecz także niebezpieczne dla zdrowia oraz życia.
Modulatory hormonów
Na liście WADA znajdują się inhibitory aromatazy takie jak:
- Eksemestan – jest to lek stosowany w leczeniu raka piersi u kobiet w okresie po menopauzie;
- Formestan – syntetyczny związek chemiczny również stosowany w leczeniu raka piersi;
- Letrozol – kolejny związek wykorzystywany w terapii raka piersi;
- Testolakton – może wpływać na poziom hormonów płciowych, a zwłaszcza testosteronu;
- Anastrozol – lek przeciwnowotworowy należący do grupy blokerów aromatazy;
- Aminoglutetymid – związek chemiczny z grupy imidów, blokujący syntezę czynnych steroidów.
Charakterystyka wymienionych związków pozwala zauwazyć, że wszystkie one mają realny wpływ na poziom hormonów organizmie, a co za tym idzie również jego funkcjonowanie. Do zabronionych selektywnych modulatorów receptora estrogenowego należą:
- Bazedoksyfen;
- Cyklofenil;
- Fulwestrant;
- Klomifen;
- Ospemifen;
- Raloksyfen;
- Tamoksyfen;
- Toremifen.
Sprawdź: Clomid – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
Środki tego typu mogą być wykorzystywane w celu zbijania estrogenów podczas terapii anabolicznych. Ostatnią grupą są inhibitory miostatyny, a także konkurenci receptora aktywiny IIB oraz przeciwciała neutralizujące aktywinę A.
Modulatory metabolizmu
Wśród zabronionych modulatorów metabolizmu najbardziej znanym preparatem jest meldonium, które jest słynne ze względu na radzieckich sportowców. Oprócz niego zakazane są także trimetazydyna oraz mimetyki insuliny.
Zobacz: Meldonium – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
Jak działają modulatory hormonów i metabolizmu?
Mechanizm działania poszczególnych substancji będzie inny jednak ogólnie wpływają one na poziom hormonów, a w efekcie również na wyniki sportowe. Z uwagi na podobieństwo do występujących hormonów mogą zakłócać funkcjonowanie układu dokrewnego.
Na popularności zyskują również modulatory metabolizmu. Termin ten odnosi się do związków chemicznych, leków oraz czynników środowiskowych wpływających na metabolizm węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Ich działanie może usprawniać proces pozyskiwania energii z glukozy, bądź kwasów tłuszczowych, sprawiając, że organizm będzie sprawniej funkcjonować.
Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.
Modulatory hormonów i metabolizmu – właściwości
Modulatory hormonów pozwalają na:
- blokowanie wiązania się hormonów z ich receptorami docelowymi;
- wpływ na rozkład bądź syntezę hormonów naturalnie obecnych w organizmie;
- naśladowanie działania hormonów płciowych.
Sprawdź: Estrogen – co to jest, normy, badanie
Modulatory metabolizmu:
- pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny;
- wspierają układ odpornościowy;
- przyspieszają syntezę białek mięśniowych;
- wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej;
- ułatwiają pozyskiwanie energii z tłuszczów oraz węglowodanów.
Zestaw na siłownię XXL
- gainer Trec Mass XXL 3000g
- kreatyna Trec CM3 Powder 250g
- rękawiczki treningowe Trec Rękawiczki Classic
- kompleks witamin Trec Multivitamin for Men 90kaps.
- PLAN TRENINGOWY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Modulatory hormonów i metabolizmu na Liście Substancji i Metod Zabronionych WADA
Osoby związane z konkretnymi dyscyplinami sportu są zobowiązane do śledzenia substancji i metod zabronionych w każdym czasie. Jest to jedyne wyjście umożliwiające zachowanie czystości dyscypliny. Zawodnicy, którzy nie zastosują się do wytycznych WADA muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami, które uderzą w ich karierą, a także portfel.
Substancje dopingujące w sporcie
Lista substancji i metod zabronionych w sporcie dostępna jest do wiadomości publicznej na stronie Światowej Agencji Antydopingowej WADA. Jest ona aktualizowana kilkukrotnie w ciągu roku. Z tego względu sportowcy oraz ich trenerzy, dietetycy i cały sztab szkoleniowy jest zobowiązany do śledzenia najnowszych wytycznych w celu uniknięcia wpadki dopingowej.
Stosowanie dopingu – konsekwencje
Za stosowanie dopingu w sporcie grożą surowe konsekwencje. Są one jednak uzależnione od konkretnej dyscypliny, a często również od środka, który został wykryty w organizmie sportowca. Do najczęstszych kar dla zawodników należą zawieszenia, mogące trwać nawet kilka lat. W wielu przypadkach taka wpadka na testach antydopingowych kończy karierę, ponieważ zawieszenie jest na tyle długie, że nie zawodnik traci najlepsze lata w sporcie. Inną konsekwencją są kary finansowe, zerwania kontraktów przez sponsorów, bądź odebranie wcześniej wywalczonych trofeów.
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów niedozwolonych do stosowania w sporcie. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Podobne artykuły:
- TB-500 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Stymulanty – rodzaje, działanie, skutki uboczne
- SARMY – co to jest, działanie i opinie
- Peptydy w kulturystyce na masę, odchudzanie, stawy i regenerację. Czy są legalne i jak działają?
- Formoterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Kardaryna (cardarine) – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne
- Beta 2 agoniści – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne
- Glikokortykosteroidy w sporcie – jak działają i czy są zakazane?