HGH, czyli hormon wzrostu wydzielany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. Jest kluczowy w okresie dziecięcym oraz młodzieńczym, ponieważ reguluje wzrost, rozwój i regenerację tkanek organizmu. Jego wydzielanie uzależnione jest od takich czynników jak płeć oraz wiek. Niedobór hormonu wzrostu u dzieci może prowadzić do opóźnienia w rozwoju fizycznym. Nadmiar z kolei do gigantyzmu. W świecie sportu somatotropina GH polecana jest jako forma dopingu, której zadaniem jest szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz rozwój masy mięśniowej. Przyjrzyjmy się dokładniej jakie jest działanie hormonu wzrostu, czym może grozić jego niedobór, a także nadmiar.
Growth hormone stanowi hormon peptydowy, którego stężenie w organizmie waha się w trakcie dnia. Największe jego ilości są wydzielane podczas snu. Badanie hormonu wzrostu jest dosyć specyficznym oznaczeniem, ponieważ polega na kilkukrotnym pobraniu krwi do dokładnego określenia jego poziomu. Działanie hormonu wzrostu jest bardzo szerokie i z tego względu warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej. Sprawdźmy czy można w naturalny sposób pobudzać wydzielanie hormonu wzrostu, a także jakie mogą być skutki ingerencji w układ hormonalny oraz w jakich okolicznościach będzie ona potrzebna.
Poziom hormonu wzrostu jest ściśle skorelowany między innymi ze wzrostem, uwalnianiem energii oraz muskulaturą. Na rynku dostępne są tak zwane boostery hormonu wzrostu, przeznaczone do naturalnego zwiększania jego wydzielania. Znajdziemy także nielegalne w sporcie środki w postaci zastrzyków. Tego typu środki mogą znajdować zastosowanie również w medycynie.
Hormon wzrostu – co to jest i jak działa somatotropina?
Human growth hormone wytwarzany jest przez komórki przysadki mózgowej, proces ma charakter pulsacyjny. Oznacza to, że jego wydzielanie jest skokowe i może zmieniać się w zależności od wielu czynników. Na stężenie hormonu wzrostu wpływ mają:
- odpowiednia ilość snu;
- aktywność fizyczna;
- stres;
- zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi;
- poziom hormonów płciowych.
HGH jest hormonem polipeptydowym, zbudowanym ze 191 aminokwasów, którego wydzielanie jest regulowane przez somatostatynę oraz somatoliberynę. Sam hormon wzrostu za pośrednictwem insulinopodobnego czynnika wzrostu, IGF-1 stymuluje:
- wzrost masy mięśniowej;
- wzrost kości długich;
- wzrost narządów wewnętrznych;
- procesy podziału komórek.
HGH – właściwości
Hormon wzrostu wpływa na gospodarkę węglowodanową, białkową oraz tłuszczową organizmu. Stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej oraz syntezę kwasów nukleinowych oraz syntezę białek. Wykazuje również działanie anaboliczne przez co jest chętnie stosowany w sporcie jako doping, zwłaszcza przez kulturystów.
HGH zwiększa lipolizę, ograniczając jednocześnie lipogenezę, co prowadzi do podniesienia stężenia wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu krwi. Będzie to powodować zwiększenie dostępności energii pochodzącej z kwasów tłuszczowych. Efekt ten jest synergiczny ze zwiększeniem natężenia syntezy białek. Sprawia, że wysoki poziom hormonu wzrostu może sprzyjać jednoczesnemu spalaniu tłuszczu i budowaniu masy mięśniowej.
- Hormon ten wpływa również na układ immunologiczny organizmu poprzez stymulację produkcji limfocytów. Białe krwinki są odpowiedzialne za obronę ustroju przed wszelkiego rodzaju infekcjami.
- Odpowiedni poziom HGH jest kluczowy w okresie rekonwalescencji, ponieważ przyspiesza procesy regeneracyjne tkanek.
- Hormon wzrostu wpływa również na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Ma działanie regulacyjne co przekłada się na prawidłowy rozwój oraz stan uzębienia.
- Według niektórych badań wykazuje również właściwości przeciwstarzeniowe. Polegające na utrzymaniu masy mięśniowej oraz poprawie elastyczności skóry, a także gęstości mineralnej kości.
Zobacz: Jak pobudzić hormon wzrostu? Dieta, trening i suplementacja
Hormon wzrostu – działanie
Działanie hormonu wzrostu następuje poprzez stymulację IGF-1 oraz IGF-2. Wpływa na poziom siły mięśni, a także na rozrost tkanki mięśniowej i obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej. To właśnie ten aspekt działania jest najbardziej doceniany przez sportowców stosujących go jako doping.
Niestety hamuje wychwytywanie glukozy i zużycie węglowodanów jako źródła energii. Podnosi tym samym poziom glukozy we krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Reguluje funkcje poznawcze, w tym sen oraz samopoczucie. Nadmiar hormonu wzrostu może niestety prowadzić do zachorowania na białaczkę, gdyż wykazuje on działanie mitogenne, polegające na zwiększeniu liczby komórek w organizmie.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron
HGH jako środek dopingujący
Suplementacja hormonem wzrostu w rozsądnych ilościach może okazać się bardzo skuteczną metodą wspomagania organizmu. Przynoszącą liczne korzyści.
- zwiększenie siły – suplementacja hormonem wzrostu wpływa na wydajność mięśni;
- szybsze tempo leczenia się złamań oraz kontuzji;
- skuteczne zmniejszenie poziomu tłuszczu w organizmie;
- wzmocnienie kości;
- usuwa problemy związane z osiągnięciem erekcji;
- zapobiega otyłości, może zmniejszać jej poziom;
- wykazuje pozytywny wpływ na nastrój;
- poprawia jakości snu.
Zestaw na siłę
- kreatyna Trec CM3 250g
- L-cytrulina Trec Citrulline Max 120kaps.
- booster testosteronu Essence Tribulus terrestris 90kaps.
W sporcie HGH jest stosowany najczęściej w formie zastrzyków, jest to środek niedozwolony. Jego stosowanie może wiązać się z ryzykiem wykluczenia ze startów w zawodach ale także z możliwością utraty zdrowia.
Sprawdź: Hormon wzrostu – jak naturalnie podnieść jego poziom?
Jak działa hormon wzrostu w sporcie?
Hormon wzrostu w sporcie stosowany jest przede wszystkim w celu zwiększenia poziomu masy mięśniowej oraz obniżenia tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że znajduje zastosowanie w sportach sylwetkowych.
Rzadko słyszy się o stosowaniu takiej formy dopingu w innych dyscyplinach. Może jednak znajdować zastosowanie jako element przyspieszający powrót do zdrowia do urazie.
Zestaw na Regenerację
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- odżywka węglowodanowa 6PAK Carbo Pak 1000g
- kompleks witaminowo-mineralny 6PAK Vitamins&Minerals 90tab.
- Shaker Gratis
HGH (hormon wzrostu) – opinie
Opinie na temat stosowania hormonu wzrostu są podzielone i prawda jest taka, że znajdziemy ich tak wiele jak wiele osób dorosłych, które próbowały tej formy dopingu. Efekty będą na pewno uzależnione od dawki, czasu przyjmowania oraz indywidualnej reakcji organizmu.
Hormon wzrostu – normy i interpretacja wyniku badania
Normy poziomu hormonu wzrostu różnią się w zależności od wieku oraz płci. Przyjmuje się jednak, że:
- 1-12µg/l stanowią widełki normy w przypadku osób dorosłych;
- 10-30µg/l to normalne wartości w przypadku dzieci i noworodków, ponieważ w ich przypadku potrzeba go większych ilości.
Badanie poziomu hormonu wzrostu zawsze powinno zostać zinterpretowane przez lekarza, ponieważ zakres widełek normy jest dosyć szeroki. Faktyczny, odpowiedni poziom HGH w ludzkim organizmie uzależniony jest od wielu czynników.
Zobacz również: Testosteron – rola, działanie, normy, niedobór
Niedobór hormonu wzrostu w organizmie
Niedobór GH może być spowodowany wadami wrodzonymi, bądź wystąpieniem zaburzenia pracy przysadki mózgowej. Jest to stan równie niebezpieczny dla dzieci, jak i dorosłych.
Z tego względu w momencie podejrzenia, że może dochodzić do zaburzenia wydzielania hormonu wzrostu warto udać się do lekarza, który może zaproponować leczenie hormonem wzrostu, polegające na podawaniu sterydu zewnętrznie.
Objawy i skutki niedoboru hormonu wzrostu
Niedobór hormonu wzrostu u dzieci może powodować między innymi:
- niski wzrost;
- opóźnienie w rozwoju organizmu.
O osób dorosłych z kolei:
- osłabienie siły mięśni;
- zaburzenia gospodarki lipidowej;
- może również objawiać się uczuciem stałego zmęczenia;
- otyłością brzuszną;
- stanami depresyjnymi oraz pogorszeniem się nastroju.
Sprawdź: Jak podnieść hormon wzrostu? 10 wskazówek na podniesienie HGH
Hormon wzrostu – nadmiar
Nadmiar hormonu wzrostu jest stanem niebezpiecznym zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. U pierwszych może wywołać gigantyzm, u drugich z kolei może prowadzić do akromegalii.
HGH – jak stosować? Dawkowanie hormonu wzrostu
Dawkowanie hormonu jest kwestią indywidualną, ustalaną przez lekarza w oparciu o wyniki jakie daje badanie poziomu hormonu wzrostu. Syntetyczny hormon wzrostu można stosować u dzieci do momentu, aż zarosną nasady kostne.
W przypadku osób dorosłych stosowanie preparatów tego typu jako doping również ustalane jest dosyć indywidualnie w oparciu o wyniki badań.
HGH hormon wzrostu a skutki uboczne
- nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie;
- ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz wystąpienia insulinooporność;
- ginekomastia;
- niedoczynność tarczycy;
- możliwość wystąpienia nowotworów;
- bóle stawów, a także mięśni.
Czy stosowanie hormonu wzrostu jest bezpieczne?
Stosowanie hormonu wzrostu będzie bezpieczne pod warunkiem, że występuje taka konieczność, a cały proces odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza i jest oparty na badaniach laboratoryjnych.
Ingerencja w układ hormonalny bez wyraźnej potrzeby może okazać się groźna dla zdrowia oraz homeostazy organizmu. Przyjmowanie preparatów dopingujących zawsze wiąże się z ryzykiem.
Czytaj więcej: Testosteron i hormon wzrostu – jak naturalnie zwiększyć ich poziom?
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów sterydowych. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Podobne artykuły:
- Hormon wzrostu – jak naturalnie podnieść jego poziom
- Peptyd CJC 1295 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- DAA – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
- Androstendion – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Jak pobudzić hormon wzrostu? 10 wskazówek na podniesienie HGH