WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Beta blokery a wysiłek fizyczny – czy sportowcy mogą je stosować?

beta blokery w sporcie jako doping

Beta blokery stanowią leki, których zadaniem jest blokowanie receptorów beta-androgenicznych. Są one wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia. Wiele osób zastanawia się czy mając zdiagnozowane nadciśnienie mogą uprawiać aktywność fizyczną i czy nie będzie to niebezpieczne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu tematowi, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób cierpi na to schorzenie nazywane cichym zabójcą, nie zdając sobie z tego nawet sprawy.

Leczenie nadciśnienia tętniczego jest bardzo ważną sprawą, ponieważ to schorzenie może wpływać na pracę serca. Może nie dawać objawów przez długi czas, przez co wielu pacjentów nie zdaje sobie nawet sprawy z problemu. Nieleczone nadciśnienie może w pewnym momencie wywołać nawet zawał serca. Osoby, które po latach niskiej aktywności fizycznej pragną rozpocząć przygodę ze sportem powinny rozpocząć od pomiarów ciśnienia. Niestety, ale intensywny wysiłek przy niekontrolowanym tętnie może okazać się niebezpieczny.

Jaki wpływ na możliwości uprawiania sportu mają beta blokery? Sprawdźmy to.

doping i sterydy

Czym są beta blokery?

Leki beta blokerów stanowią najczęściej zalecane środki w przypadku nadciśnienia jakie przepisują lekarze. Są to substancje blokujące receptory beta-androgeniczne.

Oznacza to, że powodują obniżenie ciśnienia krwi oraz zapobiegają wystąpieniu chorób serca. Substancje tego typu mogą różnić się od siebie swoim działaniem, z tego względu będą wykorzystywane w wielu przypadłościach kardiologicznych.

Podział beta-blokerów

Beta-androlityki jak również nazywane są opisywane substancje dzielą się na:

  • selektywne;
  • nieselektywne.

Podział ten dotyczy wpływu leków na określone receptory beta. Część z nich będzie hamować jedynie receptory β1, pozostałe mogą oddziaływać zarówno na β1 jak i β2. Ważne jest, że nawet względna selektywność sprawia, że chociaż w niewielkim stopniu lek będzie oddziaływać na oba typy receptorów.

Drugim podziałem jest posiadanie lub nie przez te substancje wewnętrznej aktywności sympatykomimetycznej, czyli zdolności do częściowego pobudzania receptorów androgenicznych.

Jak działają beta-blokery?

Mechanizm działania leków tego typu jest dosyć złożony, ponieważ oddziałują one na układ hormonalny oraz układ naczyniowy organizmu. Na rynku pojawiły się beta blokery nowej generacji. Charakteryzują się one dłuższym działaniem hipotensyjnym, a także są neutralne metabolicznie.

Najważniejsze działania leków:

  • hamują wydzielanie reniny;
  • hamują wydzielanie noradrenaliny;
  • nasilają syntezę prostacykliny;
  • zmniejszają pojemność minutową serca;
  • wykazują działanie antyoksydacyjne;
  • poprawiają strukturę śródbłonka naczyniowego;
  • rozszerzają naczynia krwionośne;
  • w umiarkowany sposób zmniejszają opór obwodowy.

Beta-blokery a efekty

Do podstawowych efektów substancji zaliczanych do grupy leków blokujących receptory beta należy zaliczyć zwolnienie akcji serca oraz zmniejszenie ilości krwi jaką podczas skurczu przepuszcza przez siebie serce. Zmniejszeniu ulega również zapotrzebowanie tego mięśnia na tlen.

Oczywistym efektem przyjmowania leków jest obniżenie ciśnienia krwi, a także poprawa funkcji serca. Efekt ten będzie bardzo pozytywny w przypadku pacjenta chorego na chorobę wieńcową lub niewydolność mięśnia sercowego.

Dodatkowymi efektami leków jest zmniejszenie częstotliwości występowania migren, a także redukcja objawów nadmiernego lęku. Mogą zapobiegać atakom paniki.

Beta blokery w sporcie

essensey guarana z kofeiną

Leki tego typu są w niektórych dyscyplinach niedozwolone, ponieważ poprawiają koncentrację. Może to mieć znaczące przełożenie na osiągany wynik przykładowo w strzelectwie.

Istotną informacją jest również fakt, że osoby zawodowo uprawiające sport nie powinny stosować leków tego typu, ponieważ mogą one wpłynąć na obniżenie wydolności organizmu.

Kup Essensey Guarana + Kofeina na koncentrację w sklepie Budujmase.pl

Czy możesz brać beta-blokery i ćwiczyć?

Zarówno leki, jak i ćwiczenia mogą wpływać na obniżenie ciśnienia krwi. Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej w trakcie terapii, jednak dobrze jest skonsultować się z lekarzem aby mieć pewność, że będzie to bezpieczne rozwiązanie.

Liczne badania wykazują, że większość ludzi zażywających te preparaty może normalnie ćwiczyć. Będzie to jednak uzależnione od stopnia wytrenowania danej osoby. Lekarz może zlecić dodatkowo próbę wysiłkową, aby sprawdzić jak organizm reaguje na zwiększony wysiłek fizyczny przed zaleceniem lub odradzeniem podejmowania ćwiczeń.

plan treningowy

Beta blokery – opinie o stosowaniu

Aktywność fizyczna w nadciśnieniu jest jak najbardziej możliwa i często wręcz zalecana, Kardiologia jest dziedziną, która stale się rozwija, przez co ludzie mogą funkcjonować normalnie nawet mając schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Opinie na temat stosowania leków są podzielone. Jednak zawsze w przypadku wątpliwości należy skonsultować się ze swoim kardiologiem. Osoby, które przyjmują leki nowej generacji nie muszą zazwyczaj rezygnować z biegania, a objawy niepożądane u nich nie występują.

doping

Skutki uboczne beta-blokerów

Leki starej generacji mogą wywoływać pewne skutki uboczne:

  • senność;
  • zmęczenie;
  • zaburzenia potencji;
  • zmniejszenie wydolności;
  • niekorzystny wypływ metaboliczny.

Generalnie działania niepożądane można podzielić na:

  • swoiste takie jak bradykardię, czy osłabienie skurczu mięśnia sercowego;
  • nieswoiste, do których należą reakcje alergiczne, problemy żołądkowo-jelitowe, czy uczucie rozbicia.

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie przed treningiem?

Szacuje się, że około 30% osób cierpiących na nadciśnienie nie zdaje sobie z tego sprawy. Należy zatem zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której aktywność fizyczną, nawet intensywną podejmuje młody, zdrowy człowiek, nieobciążony genetycznie przypadłościami układu naczyniowego, niż sytuacja osoby około 40 roku życia, która kilka dobrych lat prowadziła siedzący tryb życia. W obu przypadkach należy zachować umiar i zwiększać intensywność treningów stopniowo, jednak w drugim przypadku ryzyko wystąpienia problemów związanych z nadciśnieniem jest zdecydowanie wyższe.

Pomiar ciśnienia nic nie kosztuje, nie zajmuje również wiele czasu, a może przyczynić się do zachowania zdrowia oraz uniknięcia poważniejszych konsekwencji takich jak przykładowo udar.


Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów sterydowych. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *