WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Nandrolon – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

nandrolon

Nandrolon to przede wszystkim lek sterydowy, który stosuje się w leczeniu osteoporozy. Większości osób kojarzy się jednak z dopingiem, ponieważ stanowi bardzo popularny środek wykorzystywany przez kulturystów oraz osoby trenujące sylwetkowo. Jego główną zaletą jest fakt, że wzmacnia masę mięśniową i pozwala na intensywniejsze treningi bez odczuwania bólu. Przyjrzyjmy się zatem temu w jaki sposób dokładnie działa ten środek, jakich efektów jego stosowania można się spodziewać oraz na jakie potencjalne skutki uboczne Nandrolonu należy być przygotowanym.

Nandrolon jako środek dopingujący jest zakazany, a jego stosowanie wiąże się z niebezpieczeństwem zarówno natury zdrowotnej, jak i możliwością konsekwencji związanych z wykryciem niedozwolonych substancji w trakcie testów antydopingowych.

Ponieważ Nandrolon jest zbliżony chemicznie do testosteronu, lecz jego działanie anaboliczne jest zdecydowanie silniejsze, należy zachować szczególną ostrożność podczas kuracji mającej na celu wspomaganie rozrostu mięśni szkieletowych.

doping i sterydy

Nandrolon – co to jest?

Nandrolon stanowi organiczny związek z grupy hormonów sterydowych. Jest to lek, który wpływa na zwiększenie gęstości mineralnej kości oraz rozrost mięśni szkieletowych. Stosuje się go często w leczeniu niedoboru białka oraz podczas rekonwalescencji w ciężkich stanach zarówno przed jak i pooperacyjnych.

Nandrolon występuje w dwóch formach:

  • dekanian nandrolonu;
  • fenylopropionian nandrolonu.

Zdecydowanie popularniejsza jest jednak pierwsza z nich. Ten organiczny związek chemiczny posiada właściwości anaboliczne oraz androgenne. Istotnym aspektem tego środka jest fakt, iż nie działa po podaniu doustnym, przyjmuje się go w postaci iniekcji domięśniowych.

Sprawdź: Wybór środka na pierwszy cykl sterydowy

Nandrolon – właściwości

Ze względu na swoje właściwości Nandrolon jest bardzo popularnym środkiem dopingującym, który był antybohaterem licznych afer dopingowych. W wielu z nich brali udział znani sportowcy. Dekanian nandrolonu jest wykrywalny w organizmie przez wiele miesięcy po zaprzestaniu jego przyjmowania, przez co należy bardzo ostrożnie podchodzić do jego zażywania wiedząc, że możemy zostać poddani testom antydopingowym.

  1. Lek ten wzmacnia mięśnie oraz powoduje zatrzymywanie wody w strukturach stawowych. W efekcie pozwala na wykonywanie ciężkich treningów bez bólów w stawach. Wraca on jednak po zaprzestaniu przyjmowania sterydu.
  2. Bardzo istotnym aspektem działania tej substancji jest zwiększenie mineralnej gęstości kości. Jest to często wykorzystywana właściwość substancji przez wyczynowych sportowców wracających po różnego rodzaju urazach.
  3. Nandrolon przyspiesza syntezę białek oraz pobudza łaknienie co ułatwia przyrost masy mięśniowej.
  4. Powoduje również dodatni bilans azotowy, co będzie kluczowe z punktu widzenia poprawy sylwetki.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL
 

 

Nandrolon jako środek dopingujący

  • Nandrolon zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który zwiększa nasilenie procesów katabolicznych. Sprawia to, że doskonale sprawdza się jako środek dopingujący również w sportach, które wymagają większej wytrzymałości.
  • Jako obiekt licznych badań Nandrolon posiada udokumentowane działanie anaboliczne. Pozwala również w szybkim czasie zwiększyć poziom beztłuszczowej masy ciała oraz przyspieszyć procesy regeneracyjne po przebytych urazach.
  • Nandrolon stanowi steryd bazowy, który pozwala zwiększyć poziom siły i ogólnej wytrzymałości organizmu, przez co jest chętnie stosowany przez sportowców zarówno trenujących profesjonalnie, jak i amatorów pragnących poprawić jedynie sylwetkę.

Może zainteresuje Cię także: Wstęp do sterydów anabolicznych – przegląd środków

Nandrolon i doping – jak działa?

Nandrolon jest silniejszy niż testosteron, działa jednak na bardzo podobnej zasadzie. Pobudza apetyt, powoduje zwiększenie mineralnej gęstości kości, działa krwiotwórczo oraz stwarza idealne warunki do rozrostu masy mięśniowej.

U zdrowej osoby wykorzystywany jest jako forma dopingu pozwalająca osiągać lepsze rezultaty zarówno sylwetkowe, jak i siłowe. Często łączy się go z innymi substancjami w cykle.

doping

Jakie efekty daje Nandrolon?

Do efektów stosowania sterydu jakim jest dekanian nandrolonu należy zaliczyć:

  • zwiększenie odporności na ból;
  • przyspieszenie regeneracji powysiłkowej po ciężkich treningach;
  • zwiększenie masy mięśniowej;
  • wzrost siły;
  • zwiększenie wytrzymałości organizmu;
  • wydłużenie czasu krzepnięcia krwi.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron

Działanie Nandrolonu

Działanie nandrolonu sprawia, że steryd ten powinien być używany bardzo rozważnie, a wszelkie jego wykorzystanie jako dopingu należy stale monitorować. Prócz wykonywania podstawowych badań w trakcie cyklu warto również monitorować stężenie wapnia.

Pomimo, że szybkie efekty jakie może zapewnić ta forma dopingu są bardzo kuszące należy zdawać sobie sprawę ze wszystkich potencjalnych skutków ubocznych. Sterydy wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu zaburzając jej naturalny poziom, co może przynieść korzyści pod kątem sportowym, lecz jest niebezpiecznym procederem.

Wskazania do stosowania Nandrolonu

Wskazania do stosowania Nandrolonu to przede wszystkim stany chorobowe. Dodatkowo stosuje się go leczniczo w:

  • okresie rekonwalescencji;
  • stanach ujemnego bilansu azotowego;
  • w formie kropli do oczu aby odbudować rogówkę;
  • chorobach wyniszczających oraz po radioterapii;
  • w przypadkach atrofii mięśni.

Nandrolon – opinie

Opinie na temat tego sterydu są w świecie sportu raczej pochlebne. Spowodowane jest to jego stosunkowo niskim potencjałem do występowania wiralizacji u kobiet oraz ginekomastii u mężczyzn.

W sportowym świecie powszechnie występuje jednak powiedzenie “deka-dick” oznaczające problemy z osiągnięciem erekcji po zażyciu Nandrolonu. Jego pozytywnym aspektem jest natomiast fakt, że stosowany w rozsądnych dawkach nie przyczynia się do zbytniego zwiększenia agresji.

Należy również pamiętać, że najczęściej raportowane skutki uboczne dotyczą:

  • układu hormonalnego;
  • sercowo-naczyniowego;
  • zmian skórnych;
  • sfery psychicznej.

Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.

plany treningowe budujmase

Dawkowanie Nandrolonu

Przyjmuje się, że Nandrolon stosuje się od kilku do maksymalnie dwudziestu czterech tygodni. Po zaprzestaniu przyjmowania sterydu należy zrobić odblok, czyli terapię po cyklową.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni stosowania należy przyjmować po 20mg substancji rano oraz wieczorem. W kolejnych dwóch tygodniach ograniczamy dawkę do jedynie porannej porcji. W przypadku bardziej zaawansowanych osób dawkowanie może być inne, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Steryd może zostać wykryty w organizmie nawet do pół roku po ustaniu cyklu. Musi być podawany w formie iniekcji do mięśniowych.

Zobacz: Przykładowe cykle z zastosowaniem sterydów anabolicznych

Przeciwwskazania do stosowania Nandrolonu

Przeciwwskazania do stosowania Nandrolonu przeciwwskazaniem są:

  • wszelkie nieprawidłowości będące zaburzeniem czynności nerek;
  • osoby z zaburzeniem czynności wątroby;
  • osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Nandrolon bezwzględnie przeciwwskazany jest jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu oraz rak gruczołu krokowego bądź jego podejrzenie.

Interakcje – Nandrolon (dekanian nandrolonu)

Dekanian nandrolonu wchodzi w interakcje z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Z tego względu przyjmując pochodne kumaryny należy monitorować parametry krzepliwości krwi.

Ważne jest również, że steryd może poprawić tolerancję glukozy, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Będzie to mieć przełożenie w trakcie cukrzycy. Dodatkowo jego interakcja z erytropoetyną sprawia, że można podawać jej mniejsze dawki.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

 

Skutki uboczne Nandrolonu

Lista skutków ubocznych stosowania Nandrolonu jest dosyć długa i obejmuje:

  • upośledzenie czynności wątroby
  • hamowanie czynności przysadki oraz wytwarzania gonadotropin;
  • u kobiet zaburzenia miesiączkowania oraz zahamowanie owulacji;
  • powiększenie łechtaczki;
  • pogłębienie barwy głosu;
  • zaburzenia krzepnięcia;
  • częste występowanie erekcji;
  • zmniejszenie stężenia HDL;
  • u młodych osób przedwczesne dojrzewanie;
  • zarośnięcie chrząstek nasadowych kości;
  • zahamowanie wzrostu kości długich;
  • zahamowanie czynności jąder;
  • utrudnione oddawanie moczu.

Dodatkowo mogą wystąpić typowe objawy stosowania środków anabolicznych takie jak łysienie, zmiany skórne typu trądzikowego, powstawanie obrzęków oraz nadciśnienie tętnicze.

Jak widać potencjalne skutki uboczne Nandrolonu są bardzo poważne, a ich lista jest długa. Z tego względu należy dobrze przemyśleć, czy stosowanie tego środka jest warte ryzyka.

Sprawdź: Skutki uboczne stosowania sterydów

Działania niepożądane – Nandrolon (dekanian nandrolonu)

Prócz potencjalnych skutków ubocznych jakie mogą wystąpić po iniekcjach sterydu Nandrolon wpływa również na psychikę.

Spowodowane jest to tym, że zmniejsza powinowactwo neurosteroidów do receptorów sigma-1. Receptory te mają realny wpływ na nastrój, a działanie Nandrolonu może negatywnie wpływać na stan kondycji psychicznej, a także układu nerwowego.

Objawy przedawkowania Nandrolonu

Lek jakim jest Nandrolon wykazuje niską toksyczność i brak jest obecnie informacji na temat tego jakie skutki może wywołać jego przedawkowanie w przypadku ludzi. Nie zmienia to faktu, że jest to steryd często nadużywany w sporcie.

Przyjmowanie jego wysokich dawek może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Stosując jakąkolwiek formę dopingu hormonalnego należy liczyć się z możliwością wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych.


Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów sterydowych. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze
  1. Do działań niepożądanych ibuprofenu należą:

    zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, niestrawność, zgaga, nudności, uczucie dyskomfortu),
    rzadziej pojawia się biegunka, wymioty, zaparcia, zapalenia błony śluzowej żołądka,
    zawroty głowy,
    bezsenność,
    nerwowość,
    uczucie zmęczenia,
    szumy uszne,
    zaburzenia widzenia,
    zaburzenia pracy nerek i dróg moczowych,
    zaburzenia pracy wątroby,
    zmiany w obrębie krwi,
    wysypki, pokrzywki, rumień wielopostaciowy,
    martwica toksyczno-rozpływowa!!!!

    Deca przy nim to pikuś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *