Efedryna to substancja – zabroniona i niebezpieczna – o działaniu odchudzającym. Choć nie można odmówić jej efektywności, to jednak skutki uboczne są przerażające. Czy rzeczywiście efedryna jest tak skuteczna i pozwala szybko zapomnieć o niechcianej tkance tłuszczowej? Czy faktycznie warto łamać prawo, ryzykować swoje życie i zdrowie dla efektu treningowego? Sprawdźcie więcej informacji o efedrynie.
Efedryna – co to jest?
Co to jest efedryna? Efedryna to organiczny związek chemiczny o silnym działaniu pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy. Jest to substancja amfetaminopodobna, która w medycynie tradycyjnej stosowana jest od wielu tysięcy lat.
Wykorzystuje się ją między innymi jako lek na astmę, gorączkę, dreszcze czy przeziębienie, choć z czasem zyskała jeszcze nowe znaczenie w sporcie jako substancja o działaniu dopingującym.
Istnieją dwa sposoby pozyskiwania efedryny:
- metoda naturalna – pozyskiwanie z chińskich ziół Ma Huang
- pozyskiwanie syntetyczne – uzyskuje się wtedy efedrynę HCl powszechnie stosowaną jako substancja nielegalna
W Polsce efedryna w czystej formie jest zakazana.
Efedryna działanie
W świecie sportu efedryna wykorzystywana jest zarówno w kontekście poprawy wydolności organizmu, nasilenia procesów spalania tkanki tłuszczowej (szczególnie w połączeniu z kofeiną), czy też budowania suchej masy mięśniowej.
Właściwości anaboliczne czynią efedrynę szczególnie cenną, ponieważ pozwala na szybsze uzyskanie doskonałych proporcji sylwetki – przy minimalnej ilości tłuszczu i maksymalnej masy mięśniowej. Dzięki tej właściwości jest bardzo ceniona nie tylko przez ćwiczących na siłowni, ale również lekkoatletów, czy sportowców uprawiających dyscypliny zespołowe.
Może zainteresuje Cię także: Clenbuterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
Jak działa efedryna?
- jest w stanie przyspieszyć tempo przemiany materii aż o 10%,
- wspomaga proces odchudzania pomagając szybko spalać tkankę tłuszczową przy jednoczesnym zachowaniu mięśni.
- oddziałuje silnie na układ nerwowy,
- przyczynia się do zwiększania wydolności fizycznej,
- wpływa na większe pobudzenie, więc trening może być dłuższy i intensywniejszy,
- zmniejsza apetyt, co efedryna na odchudzanie działa jeszcze mocniej,
- ma silnie działanie termogeniczne (podnosi temperaturę ciała).
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
Efedryna – skutki uboczne
Ze względu na wiele skutków ubocznych stosowania efedryny, a także udowodniony i szkodliwy jej wpływ na organizm nie jest ona substancją dozwoloną.
Najczęstsze dolegliwości, wynikające z zażywania efedryny (chodzi przede wszystkim o długotrwałe stosowanie efedryny), to m.in.:
- suchość w ustach,
- bóle głowy,
- bezsenność,
- zaburzenie snu,
- drżenie rąk,
- potliwość,
- duszności,
- nerwowość,
- zaburzenie procesu regeneracji.
Warto jednak podkreślić, że tolerancja organizmu na efedrynę błyskawicznie się zwiększa, dlatego – jeśli ktoś chce znowu poczuć jej działanie – musi sięgać po większe dawki.
W efekcie dostarczane są zbyt duże ilości szkodliwego związku, co nie jest obojętne dla zdrowia. I nie chodzi tu tylko o chwilowe gorsze samopoczucie, ale przede wszystkim poważnych konsekwencji dla organizmu.
Poznaj także skutki uboczne stosowania sterydów.
Efedryna – przedawkowanie i konsekwencje zdrowotne
- Problemy z układem sercowo-naczyniowym – stosowanie efedryny prowadzi do zwiększania ciśnienia krwi, jednak z czasem ten skutek uboczny zostaje zniwelowany (tolerancja organizmu zwiększa się na substancję). Nie zmienia to jednak faktu, że osoby mające problemy z nadciśnieniem pod żadnym pozorem nie powinny decydować się na zażywanie efedryny.
- Efedryna ma wpływ na metabolizm glukozy, dlatego odradzana jest osobom chorym na cukrzycę i wykazującym zwiększoną oporność na działanie insuliny. Efedryna podwyższa jej poziom we krwi, a jednocześnie zmniejsza wchłanianie glukozy. Również w tym przypadku efekt ten zanika, ponieważ organizm zwiększa swoją tolerancję.
- Zwiotczenie pęcherza moczowego – zażywanie efedryny powoduje skurcz zwieracza w pęcherzu moczowym, dlatego szczególnie u mężczyzn może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu i erekcją.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron
Efedryna jak narkotyk?
Z uwagi na fakt, że tolerancja organizmu na działanie efedryny wzrasta, niezbędne są coraz większe dawki. Efedryna nie uzależnia fizycznie, a jedynie psychicznie, m.in. z powodu poczucia euforii i siły po jej zażyciu.
Działa podobnie jak kokaina czy amfetamina pobudzając wydzielanie dopaminy, która z kolei odpowiada za poziom naszego zadowolenia z życia. Pamiętaj jednak, że znane są przypadki śmiertelne, gdzie zgon nastąpił z powodu przedawkowania tej substancji.
Czytaj także: Synefryna na odchudzanie – opinie, dawkowanie, skutki uboczne
Efedryna – czy warto?
Stosowanie efedryny nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, oprócz zdrowej diety i intensywnych treningów, możesz sięgnąć po dostępne na rynku odpowiednie suplementy. Te oparte na naturalnych i przebadanych składnikach zapewniają bezpieczne użytkowanie. A już na pewno bezpieczniejsze niż nielegalne substancje niedozwolone do stosowania w sporcie. Poza tym – pamiętaj, że kontrola antydopingowa z pewnością ją wykaże. Czy warto zaprzepaścić lata treningów i wyrzeczeń?
Miej na uwadze, że nawet jedna dawka efedryny może doprowadzić do gwałtownego skoku ciśnienia krwi, a w efekcie o osób szczególnie wrażliwych na takie wahania – nawet do śmierci.
W trosce o organizm, warto zastępować efedrynę bezpiecznymi preparatami, które korzystnie wpłyną na organizm i nie wiążą się z ryzykiem wystąpienia tak niebezpiecznych problemów zdrowotnych. Czy warto stosować efedrynę? Odpowiedź zostawiamy już Tobie.
Może zainteresuje Cię również: Spalacze tłuszczu – cała prawda na ich temat
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 23.01.2018 r. i zaktualizowany dn. 22.03.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą. Powyższa treść ma charakter wyłącznie poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania opisywanej substancji.
Podobne artykuły:
- Efedryna – stosowanie, działanie i skutki uboczne
- Sterydy anaboliczno-androgenne – zestawienie
- Clenbuterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Ibutamoren (MK-677) – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne
- Cypionat testosteronu (testosterone cypionate) – opis, efekty, dawkowanie i skutki uboczne
Prawda jest taka, że jeśli stosuje się efedrynę z głową to przyniesie ona bardzo dobre efekty. Jeśli ktoś nie myśli i stosuje efedrynę w ilości która przewyższają zalecaną dzienną dawkę to zrobi sobie krzywdę. Więc wszystko z głową i będą efekty. Pozdrawiam
Dokładnie sam stosuje i razem z enat test i muszę powiedzieć że na początku w pierwszym tygodniu połączenie trochę mnie zamulało ale przyzwyczaiłem organizm i teraz biorę razem te dwa sterydziki dwa razy w tygodniu i efekty piorunujące. Tkanka tłuszczu gone siła 💪 up mięśnie brzucha przede wszystkim widoczny sześciopak już po 3 tyg. Pozdrawiam.
EFEDRYNKA ZAWSZE SPOKO
Każdy ma prawo wybrać jaką droga pujdzie bieze nie bierze ważne że trenuje i coś ze sobą robi fajki woda trawa koks o tym się nie mówi a to o wiele gorsze od sterydow od sterydow mało kto umiera a od fajek i wody tysiące ludzi tagrze spoko
Czlowieku naucz sie pisac
własnie
Za to widać co sterydy robią z mózgiem… Język polski poziom hard 😀
Jakie preparaty naturalne zamiast efedryny macie na myśli?
Zdecydowanie jestem anty wspomagacze! Ktoś chce sobie niszczyć zdrowie proszę bardzo, jednak dochodzimy do momentu w którym młodzi patrzą na “nadludzi” i sami chcą być tacy. Probują sportu i nagle jest wielkie rozczarowanie bo nie są w stanie nawet zbliżyć się do swoich idoli formą.. jestem za zdrowym podejściem do treningu!
a tam pierdolisz
Najlepiej wchodzi dożylnie
Jasne