WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Peptydy w kulturystyce na masę, odchudzanie, stawy i regenerację. Czy są legalne i jak działają?

peptydy w kulturystyce

Sportowcy poszukują coraz to nowszych i skuteczniejszych metod na poprawę swoich wyników. Od samego początku istnienia zawodowego sportu pewni zawodnicy stosowali różne środki mające na celu wzrost masy mięśniowej czy też utratę tkanki tłuszczowej. Wszystko sprowadzało się do zyskania przewagi nad konkurencją. Obecnie większość z tego typu środków, które faktycznie dają nadmierną przewagę jest zakazana. Niosą za sobą także konsekwencje w postaci utraty zdrowia. Najczęściej jako doping stosuje się sterydy anaboliczne. Wraz z rozwojem medycyny na rynku zaczęły pojawiać się jednak inne substancje. W tym peptydy, z których coraz częściej korzystają kulturyści. Sprawdźmy zatem jak działają najpopularniejsze preparaty, czy są legalne oraz jakich skutków ubocznych ich przyjmowania można się spodziewać.

W budowaniu masy mięśniowej kluczowe są oczywiście odpowiednio dobrany trening oporowy, zbilansowana dieta oraz regeneracja. Stosowanie peptydów może cały ten proces usprawnić oraz przyspieszyć. Zyskują coraz większą popularność, ponieważ część z nich wykazuje silne działanie anaboliczne, inne mogą podnieść wydolność organizmu, bądź wpłynąć na spalanie tłuszczu.

Sprawdźmy zatem czym są oraz dlaczego peptydy w kulturystyce stają się coraz powszechniejsze. Czy będą w stanie wyprzeć sterydy? Jak wygląda kwestia ich legalności, bezpieczeństwa oraz potencjalnych efektów przyjmowania. Artykuł ma na celu jedynie przybliżenie czym są tego typu substancje i nie może być traktowany jako instrukcja, bądź zachęta do przyjmowania nielegalnych środków.

doping i sterydy

Peptydy w kulturystyce – z czego wynika ich popularność?

Popularność peptydów wynika przede wszystkim z faktu, że odgrywają kluczową rolę w organizmie człowieka. Składają się z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Potrafią regulować wydzielanie hormonu wzrostu, wpływać na wszelkie procesy metaboliczne, a nawet kondycję skóry.

W organizmie występuje wiele peptydów. Są to między innymi insulina, oksytocyna czy somatostatyna. Wszystkie są niezmiernie ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Ich działanie jest podobne do działania hormonów przekazujących informacje pomiędzy narządami, a komórkami. Pewne aminokwasy pełnią również funkcje zbliżone do tych, które przypisane są do neuroprzekaźników.

Peptydy w kulturystyce stanowią pewną innowację. Są bezpieczniejsze od hormonów anabolicznych i wykazują zbliżoną względem nich skuteczność. Korzyści płynące ze stosowania peptydów mogą być naprawdę duże:

  • wpływają na jakość snu co przekłada się bezpośrednio na procesy regeneracyjne;
  • regulują metabolizm oraz poprawiają isnulinowrażliwość pozwalając na zwiększenie anabolicznego działania insuliny;
  • pozwalają na zwiększenie mineralizacji oraz wzmocnienie kości;
  • wykazują pozytywny wpływ na masę mięśniową.

Substancje tego typu dzielą się na peptydy odchudzające oraz takie, które pomagają w budowaniu masy mięśniowej. Schemat działania poszczególnych peptydów w organizmie jest uzależniony od obszaru na jaki oddziałują. Nie wykazują poważnych skutków ubocznych, za to mogą przynieść liczne korzyści stosowania.

Czytaj więcej: Peptydy w kulturystyce – opinie, działanie, zastosowanie

Wpływ peptydów na wyniki w kulturystyce

Jednym z popularnych peptydów jest sermorelin, będący analogiem hormonu wzrostu. Stymuluje przysadkę mózgową do produkcji hormonu wzrostu, który jest niezmiernie ważny w budowaniu masy mięśniowej. Ponadto pozwala on na zwiększenie spalania tkanki tłuszczowej. Co zatem idzie przyjmowanie takiej substancji może diametralnie poprawić definicję mięśniową oraz sylwetkę.

Stosowanie peptydów w kulturystyce ma również przełożenie na lepszy sen oraz możliwość rozluźnienia nieco rygoru dietetycznego bez konsekwencji. Wielu sportowców decyduje się na stosowanie peptydów ze względu na ich zdecydowanie większe bezpieczeństwo względem sterydów. Dają one oczywiście wolniejsze oraz mniej spektakularne efekty jednak fakt, iż nie wymagają stosowania odbloku pozwala im na zyskiwanie coraz większej rzeszy fanów.

Peptydy na odchudzanie

Sporo osób napotyka problem w procesie odchudzania, ponieważ ich metabolizm jest zaburzony. Peptydy w kulturystyce pozwalają na zwiększenia tempa przemiany materii oraz podniesienie poziomu hormonu wzrostu, który ma realny wpływ na spalanie tłuszczu. Peptydy odchudzające hamują również apetyt i chronią masę mięśniową przed katabolizmem spowodowanym obniżeniem podaży kalorycznej.

Peptydy wspomagające odchudzanie – jak to działa?

Peptydy wpływają na przyspieszenie lipolizy oraz zahamowanie lipogenezy. Oznacza to, że kwasy tłuszczowe zostają skuteczniej wykorzystywane jako źródło energii w trakcie treningów i nie tylko. Ewentualny nadmiar kalorii nie zostaje natomiast tak łatwo i chętnie przekształcany przez organizm na materiał zapasowy, jakim jest tkanka tłuszczowa.

Efektywność procesu odchudzania jest dodatkowo podniesiona przez nasilenie procesów anabolicznych. Zwiększenie masy mięśniowej pozwala również na zwiększenie zużycia energii przez organizm, ponieważ mięśnie potrzebują zdecydowanie więcej kalorii do funkcjonowania niż tkanka tłuszczowa.

Zestaw na spalanie tłuszczu

zestaw na masę

Zestaw na spalanie tłuszczu
 

Peptydy na masę mięśniową

Peptydy na masę mięśniową oddziałują na jej wzrost przede wszystkim dzięki wpływowi na produkcję hormonu wzrostu. Hormon wzrostu stymuluje rozmnażanie oraz wzrost komórek mięśniowych. Pozwala także na regulację metabolizmu glukozy oraz poziomu insuliny w organizmie.

Do najpopularniejszych peptydów na masę mięśniową należą:

  • CJC – 1295 będący analogiem GnRH;
  • CJC – 1925 DAC działający w taki sam sposób jak wersja CJC powyżej. Różnica polega na tym, że dodatek DAC wydłuża czas jego działania;
  • GRHP-2 – jest środkiem syntetycznym, który stosuje się najczęściej w połączeniu z CJC – 1295;
  • GRHP-6 – jest to nieco udoskonalona wersja peptydu GRHP-2, która znacznie poprawia regenerację organizmu po wysiłku.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Peptydy na stawy – jak działają?

Peptydy wpływają na proces regeneracji oraz funkcjonowanie stawów. Pozwalają zwiększyć mineralizację kości oraz redukują stany zapalne. W efekcie obniżają bolesności i wzmacniają struktury stawowe. Ich efektywność jest ściśle powiązana z podniesieniem syntezy kolagenu przez organizm.

Warto zauważyć, że liczne badania potwierdzają skuteczność peptydów w leczeniu dolegliwości stawowych oraz ich zdolność do skręcenia czasu potrzebnego do pełnego wyzdrowienia po urazie.

Może zainteresuje Cię także: Najlepsze suplementy na stawy – ranking

Peptydy na regenerację – działanie

Peptydy mogą wspomagać regenerację stawów, skóry oraz całego organizmu w zależności od środka, który zastosujemy. Wiele z nich doceniana jest przez sportowców, ponieważ wpływa na jakość oraz długość snu. Dodatkowo wykazują silne działanie antyoksydacyjne, pomagając zwalczyć wolne rodniki wywołujące stres oksydacyjny. Oprócz działania ochronnego na organizm mogą również podnosić jego odporność.

Działanie peptydów na proces regeneracji po wysiłku jest wielotorowy i obejmuje również opóźnienie procesów starzenia.

Zobacz również: Peptyd BPC 157 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?

plany - rejestracja

Korzyści stosowania peptydów w kulturystyce

Korzyści płynące ze stosowania peptydów w kulturystyce są naprawdę duże:

  • pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej;
  • promują hormonu wzrostu;
  • umożliwiają skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej;
  • przyspieszają procesy regeneracyjne oraz dbają o zdrowie stawów;
  • są w stanie wpłynąć na poziom siły i wytrzymałości przez co umożliwiają wykonywanie cięższych treningów;
  • mają olbrzymi wpływ na najważniejszy czynnik regeneracyjny jakim jest sen.

Zobacz: Peptyd fragment 176-191 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?

doping

Czy peptydy są legalne?

Na chwilę obecną, większość peptydów nie jest klasyfikowana jako substancje nielegalne. Należy jednak zaznaczyć, że spora ich część znajduje się na liście substancji zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową WADA, co oznacza, że ich przyjmowanie może wiązać się z ryzykiem wykrycia przez testy antydopingowe.

W praktyce oznacza to, że o ile amatorzy mogą korzystać z nich jako swojego rodzaju suplementów diety o tyle zawodowcy muszą dobrze się nad tym zastanowić i dwa razy sprawdzić czy dana substancja jest dopuszczona do użytku w ich dyscyplinie.

plan treningowy

Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów niedozwolonych do stosowania w sporcie. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *