Ludzie od dawna szukają sposobu na oszukanie czasu i zatrzymanie procesów starzenia się. Jedną z potencjalnie wykazujących korzystne właściwości w tym zakresie substancji jest peptyd GHK Cu, czyli peptyd miedziowy, a dokładniej mówiąc tripeptyd miedziowy. W badaniach wychodzi na ten moment na czoło wśród środków przeciwzmarszczkowych, przeciwstarzeniowych oraz ochronnych dla skóry. Przyjrzyjmy się zatem bliżej czym dokładnie jest ta substancja, w jaki sposób działa oraz przede wszystkim czy jest legalna i bezpieczna.
Peptyd GHK Cu wchodzi w skład małej ilości naprawdę dobrej jakości kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz skóry, ponieważ cena surowca jest wysoka, a proces produkcji skomplikowany. Peptyd miedzi może być wykorzystywany w leczeniu łysienia, wykazuje działanie przeciwzapalne, może także opóźniać proces starzenia się skóry. Takie rezultaty naukowcy obserwują przynajmniej w dotychczasowych badaniach.
Peptyd promuje aktywne gojenie ran, a jego największa aktywność jest obserwowana w przypadku uszkodzeń skóry. Czym zatem jest ten środek znany w medycynie estetycznej oraz w jaki sposób może wpłynąć na zdrowie? Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny.
Co to jest peptyd miedziowy GHK Cu?
GHK Cu peptyd o potężnym potencjale regeneracyjnym. Naturalnie występuje w osoczu ludzkiego organizmu oraz ślinie, pełniąc istotną rolę w kontekście gojenia się ran. Składa się z trzech reszt aminokwasowych. A dokładniej:
- L-glicyny;
- L-histydyny;
- L-lizyny.
Ilość GHK Cu spada wraz z wiekiem. Mając około 20 lat w organizmie znajduje się go 200ng/mL. Natomiast w wieku 60 lat znajdziemy go już zaledwie 80ng/mL w osoczu. Warto wspomnieć, że badacze z Seoul National University w 2009 roku wykazali, że peptyd GHK Cu stymuluje proliferację keratynocytów oraz zwiększa ekspresję białka 63 komórek macierzystych naskórka. Wydawać by się zatem mogło, że jest to środek, który można uznać za szczególnie istotny aby zachować młody wygląd skóry.
GHK-Cu – efekty działania
Peptyd GHK Cu pobudza porost włosów poprzez zwiększenie mieszków włosowych, a także zapobiega łysieniu. Pod jego wpływem dochodzi do skrócenia fazy telogenu oraz aktywowania fazy anagenu. Mówiąc zdecydowanie prostszym językiem fazy intensywnego wzrostu włosów.
Jego działanie jest o tyle istotne i skuteczne w zapobieganiu łysienia, że zwiększa rozmiar mieszków włosowych, przez co włosy zdecydowanie rzadziej wypadają. Obserwacje pokazują, że peptyd GHK Cu może być równie skuteczny w procesie leczenia łysienia jak najczęściej w tym celu stosowany steryd androgenowy.
Działanie GHK Cu sprawia również, że dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu w organizmie przez co zapobiega on nadmiernemu powstawaniu blizn. Przyspiesza także gojenie się ran, niweluje zmarszczki oraz przebarwienia skóry.
Sprawdź: Peptydy w kulturystyce – opinie, działanie, zastosowanie
Peptydy miedzi a regeneracja uszkodzeń
Mówiąc o działaniu regeneracyjnym jakie wykazuje peptyd miedzi warto wspomnieć o tym, że zmniejsza on stan zapalny w skórze. Proces gojenie się ran obejmuje wywołanie stanu zapalnego, migrację komórek oraz profiliferację. W trakcie tego procesu organizm rozpoczyna przebudowę macierzy skórnej. Nadmierny stan zapalny potrafi opóźniać gojenie oraz prowadzić do powstawania blizn. Zatem zmniejszenie go przez działanie GHK Cu jest bardzo ważne.
Peptyd wykazuje działanie ogólnoustrojowe, co oznacza że nie musi być aplikowany bezpośrednio na miejsce zranienia. Sprzyja jednocześnie przywróceniu prawidłowego unerwienia skóry. W procesie regeneracji uszkodzeń bardzo ważne jest również zwalczanie wolnych rodników. Na szczęście peptyd miedziowy zwalcza stres oksydacyjny, zapobiegając tym samym niszczeniu zdrowych komórek skóry.
Tripeptyd miedziowy pobudza produkcję kolagenu?
Badania udowadniają, że GHK peptide as Natural modulator of Multiple Cellular Pathways in Skin Regeneration wpływa na produkcję glikozaminoglikanów oraz syntezę kolagenu. Dzieje się tak, ponieważ aktywuje on fibroblasty, które z kolei zwiększają produkcję mRNA i elastyny. Pozytywny wpływ GHK Cu na stan największego narządu w naszym ciele można zauważyć przede wszystkim poprzez zwiększenie się elastyczności skóry, ale także poprawę funkcjonowania układu odpornościowego.
Peptyd NL GHK-Cu – czy jest skuteczny?
Badania wykazują dużą skuteczność GHK Cu jako środka wykorzystywanego w kosmetyce. Zaletami substancji są niewątpliwie:
- to, że przyczynia się do poprawy elastyczności i gęstości skóry;
- ma potwierdzone działanie w preparatach na nadmierne wypadanie włosów;
- działa przeciwzapalnie;
- wykazuje działanie neuroprotekcyjne.
Niektóre badania wskazują, że jest wstanie zregenerować wątrobę oraz zapobiec pogorszeniu się funkcji poznawczych wraz z wiekiem.
Czytaj więcej: Peptydy w kulturystyce na masę, odchudzanie, stawy i regenerację. Czy są legalne i jak działają?
Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.
GHK Cu dawkowanie
Przyjmuje się, że najskuteczniejszą metodą podawania tripeptydu miedziowego są zastrzyki. Występuje on jednak również jako składnik licznych kremów, a nawet kapsułek. W medycynie estetycznej podaje się dawki 1,5-2 mg peptydu podskórnie na dobę przez okres miesiąca. Z kolei taki cykl stosuje się raz do roku.
Udało się ustalić, że dawka śmiertelna substancji to 21 000 mg. Pomimo, że jest to niesamowicie dużo w trakcie kuracji warto kontrolować poziom miedzi w organizmie oraz ograniczyć pokarmy bogate w ten pierwiastek.
Może zainteresuje Cię: Peptyd BPC 157 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
Peptyd miedziowy GHK-Cu – skutki uboczne
Do skutków ubocznych stosowania tego uznawanego za bezpieczny peptyd należy zaliczyć:
- zaczerwienienie w miejscu iniekcji;
- zwiększenie apetytu;
- wzdęcia;
- wzmożoną senność.
Może zainteresuje Cię: Peptyd Fragment 176-191 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
NL GHK Cu – przeciwwskaznia
Należy pamiętać aby stosować jedynie produkty ze sprawdzonego źródła. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa. W przeciwnym razie narażamy się na możliwość przyjęcia skażonego peptydu co może wiązać się z niebezpieczeństwem utraty zdrowia.
Do podstawowych przeciwwskazań w stosowaniu tego typu substancji zawsze należy zaliczyć okres ciąży oraz karmienia piersią u kobiet. W przypadku wszelkiego rodzaju chorób natomiast najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Czy peptyd miedziowy GHK Cu – czy jest legalny?
Peptyd GHK Cu jest powszechnie stosowany w medycynie estetycznej. Oznacza to, że jest to substancja legalna i bezpieczna. Powinna być jednak stosowana zgodnie z zaleceniami producenta danego kosmetyku, bądź lekarza.
👉Sprawdź więcej z kategorii PEPTYDY
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów niedozwolonych do przyjmowania w sporcie. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Podobne artykuły:
- Epitalon – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Peptyd CJC 1295 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- TB-500 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Peptydy w kulturystyce – opinie, działanie, zastosowanie
- Peptyd BPC 157 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?