Peptyd BPC 157, którego pełna angielska nazwa brzmi body protection compound, jest sztuczną substancją, która ma za zadanie imitować działanie jednego z peptydów naturalnie występujących w ludzkim żołądku. Jest on obecnie prawdopodobnie najbardziej popularnym peptydem wykorzystywanym do celów leczniczych, oczywiście nieoficjalnie. Przyjrzyjmy się bliżej temu jak wpływa na organizm oraz do jakich celów stosowanie peptydu BPC 157 może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jest to o tyle interesująca substancja, że wykazuje właściwości regeneracyjne oraz ciekawy wpływ na układ nerwowy. Czy jednak mogą korzystać z niej sportowcy i jakich potencjalnych skutków ubocznych należy się spodziewać?
Stosowanie peptydu BPC 157 może nieść ze sobą pozytywny wpływ dla zdrowia, jednak należy pamiętać, że decydując się na tego typu kurację robimy to na własną odpowiedzialność. Preparat nie został jeszcze zatwierdzony i nie dołączył do grupy leków oficjalnie stosowanych w medycynie. Wykazuje jednak wiele obiecujących właściwości i olbrzymi potencjał regeneracyjny dla całego organizmu. Co za tym idzie wciąż jest w fazie badań oraz testów. Należy jednak zaznaczyć, że na ten moment peptyd BPC 157 znajduje się na liście środków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową WADA, a więc nie może być stosowany przez zawodowych sportowców. Opracowano również test antydopingowy służący do wykrywania substancji w moczu.
Warto jednak zapoznać się z charakterystyką Body protection compound, ponieważ ten syntetycznie pozyskiwany peptyd wykazuje naprawdę ciekawe działanie neuroprotekcyjne oraz usprawnia przepływ krwi do uszkodzonych tkanek. Na ten moment nie został jednak wystarczająco przebadany pod kątem skutków ubocznych, ani skuteczności działania, czy też interakcji z innymi lekami.
BPC-157 co to jest?
BPC 157 co to? BPC 157 jest to syntetyczny peptyd, którego pierwowzorem jest naturalnie występujący w ludzkim żołądku peptyd. Dokładnie mówiąc jest to mieszanka peptydów składająca się z 15 aminokwasów. W badaniach na ten moment cieszy się dobrymi wynikami i dużym bezpieczeństwem. Może to wynikać z faktu, że preparat jest zbliżony do naturalnie występującej substancji w ludzkim ciele, przez co jego skuteczność jest wysoka, a toksyczność bardzo niska.
Należy zaznaczyć, że badania na zwierzętach są bardzo obiecujące, lecz nie przebadano peptydu wystarczająco pod kątem bezpieczeństwa. W próbach klinicznych nie stwierdzono poważniejszych działań niepożądanych, lecz nie można wykluczyć, że tak owe pojawią się w testach na ludziach, o ile do nich dojdzie. Na ten moment przeprowadzono jedno, będące kontrolowanym placebo. Wykorzystano w nim wlew doodbytniczy. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem pacjentów z WZJG, jednak nie ujawniono oficjalnie jego wyników.
Preparat przeznaczony jest do iniekcji, lecz sprzedawany jest w formie proszku, który należy rozrobić z wodą jałową. Na rynku dostępny jest także peptyd BPC 157 pod postacią kapsułek oraz w formie sprayu do nosa.
Sprawdź: Peptydy w kulturystyce – opinie, działanie, zastosowanie
Jak działa peptyd BPC-157?
Peptyd BPC 157 zmniejsza ból oraz stany zapalne, a także przyśpiesza gojenie się tkanek w przypadku urazów. Wpływa pozytywnie nie tylko na tempo regeneracji, lecz również proces budowania masy mięśniowej. Dzięki faktowi, że podnosi wydolność organizmu może być wykorzystywany w niektórych schorzeniach oraz oczywiście w sporcie jako element wpływający na ostateczny wynik zawodnika.
W sieci można znaleźć zalecenia do stosowania preparatu w formie iniekcyjnej, lub w postaci kapsułek, w przypadkach dolegliwości związanych z żołądkiem, kośćmi oraz strukturami stawowymi. Peptyd BPC 157 wykazuje również pozytywny wpływ na oś jelita-mózg i pomaga w utrzymaniu układu pokarmowego w dobrej kondycji.
Działanie peptydu BPC 157 opiera się o stymulację tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, tak zwaną angiogenezę oraz nasilanie produkcji kolagenu. Dodatkowo moduluje produkcję cytokin, a także ich aktywność. Cytokiny są to cząsteczki stymulujące odpowiedź układu immunologicznego, które regulują również stan zapalny. Warto zaznaczyć, że wpływ na budowanie masy mięśniowej jaki posiada peptyd BPC 157 może być związany z jego interakcjami z czynnikami wzrostu, a zwłaszcza IGF-1, czyli insulinopodobnym czynnikiem wzrostu.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
Działanie regeneracyjne BPC-157
Działanie regeneracyjne substancji jest najczęstszym obiektem badań. Naukowców szczególnie interesuje wpływ na układ pokarmowy oraz tempo gojenia się ran i urazów jaki posiada peptyd BPC 157.
Na ten moment nie prowadzi się badań na ludziach, jednak nie oznacza to, że produkt przeznaczony wyłącznie do badań laboratoryjnych nie jest wykorzystywany na własną rękę przez pacjentów. W sieci można znaleźć doniesienia jakoby BPC 157 dawało dobre rezultaty w przypadku problemów z błoną śluzową żołądka oraz jelit.
Bardzo ciekawą obserwacją jest również pozytywny wpływ BPC 157 na tempo gojenia się urazów ścięgien u szczurów. Efekt ten jest prawdopodobnie ściśle skorelowany z interakcją peptydu z czynnikiem wzrostu FGF, który aktywuje wzrost fibroblastów, a także białka FAK i paksyliny.
Oddziaływanie na regenerację mięśni oraz tkanek będzie mieć również wpływ produktu na produkcję tlenku azotu.
Zestaw na Pompę Mięśniową
- przedtreningówka Sport Definition Pump Kick 450g
- kreatyna Sport Definition The Mono 500g
- Shaker Gratis
Peptyd BPC-157 a układ nerwowy
Peptyd BPC 157 wykazuje działanie neuroprotekcyjne, przynajmniej w badaniach przeprowadzanych na szczurach. W badaniach tych niwelował on działanie neurotoksyn, które były wykorzystywane do wywoływania objawów choroby Parkinsona. Zmniejszając jednocześnie objawy do minimum.
Wykazuje również korzystny wpływ na układ GABA, czyli jednego z ważniejszych neuroprzekaźników odpowiedzialnego między innymi za relaksację komórek mięśni oraz uspokojenie komórek nerwowych. W bardzo ciekawy sposób BPC 157 wchodzi również w interakcję z serotoniną, przez co mówi się o jego działaniu antydepresyjnym.
Może zainteresuje Cię: Jakie suplementy na cyklu testosteronu i dieta? Poznaj podstawy
Na co jeszcze wpływa peptyd BPC-157?
Dodatkową właściwością peptydu jest stabilizacja gospodarki elektrolitowej. Pozwala to zabezpieczyć organizm przed szkodliwymi działaniami nadmiaru magnezu oraz potasu w organizmie. Zwłaszcza nadmiar potasu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zaburzeń pracy serca.
Według doniesień BPC może również chronić przed przedawkowaniem hormonu insuliny oraz płynącymi z tego tytułu konsekwencjami dla zdrowia.
BPC 157 – efekty, których możesz się spodziewać
Przyjmując peptyd BPC 157 można spodziewać się korzystnych efektów zwłaszcza pod kątem zdrowotnym. Istnieją również realne przesłanki świadczące o skuteczności suplementacji w poprawie ruchomości stawów.
Realne efekty będą na pewno uzależnione od indywidualnych reakcji organizmu oraz stanu zdrowia. Istotny będzie także cel przyjmowania preparatu.
Czytaj więcej: Peptydy w kulturystyce na masę, odchudzanie, stawy i regenerację. Czy są legalne i jak działają?
Korzyści stosowania BPC-157
- BPC 157 może poprawiać pamięć;
- działa antydepresyjnie;
- wykazuje działanie przeciwbólowe;
- chroni organizm przed uszkodzeniami wywołanymi przez używki;
- przyśpiesza leczenie kontuzji.
Lista potencjalnych korzyści jest wysoka, przy jednoczesnej niskiej liście niepożądanych skutków ubocznych.
Zestaw na Regenerację
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- odżywka węglowodanowa 6PAK Carbo Pak 1000g
- kompleks witaminowo-mineralny 6PAK Vitamins&Minerals 90tab.
- Shaker Gratis
Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.
Peptyd BPC 157 – iniekcja, tabletki czy spray?
Forma podania uzależniona jest od celu stosowania. W leczeniu chorób układu pokarmowego wykorzystywana jest postać doustna peptydu – peptydy w tabletkach sprawdzają się najlepiej. Natomiast iniekcje wykorzystuje się w leczeniu kontuzji u sportowców. Spray może być stosowany miejscowo.
Jak przyjmować BPC-157? Dawkowanie
Dawkowanie nie zostało oficjalnie ustalone, ponieważ peptyd BPC 157 nie jest legalnie stosowany w medycynie. Przyjmuje się natomiast, że w zależności od celu oraz oczekiwań sposób użycia będzie się różnić. Dawka podstawowa to około 250mg przyjmowana raz, bądź dwa razy na dobę. W mniej poważnych przypadkach przyjmuje się preparat raz na 2-3 dni. W poważniejszych dawka może sięgać nawet 800mg.
Zobacz: Przykładowe cykle z zastosowaniem sterydów anabolicznych
Czy BPC-157 należy przechowywać w lodówce?
Peptyd BPC 157 w kapsułkach, formie tabletek, sprayu oraz iniekcji powinien być przechowywany w lodówce. Najlepiej z dala od wszelkich źródeł światła.
Jak długo można trzymać BPC-157 po rozrobieniu w lodówce?
Im dłużej jest przechowywany tym słabsze wykazuje działanie. Oznacza to, że nie należy przechowywać go zbyt długo aby nie szkodzić jego skuteczności.
Jak długo trzeba czekać na efekty stosowania BPC 157?
Najczęściej optymalnym czasem przyjmowania peptydu okazją się 4 tygodnie.
Czy peptyd BPC 157 jest legalny?
Substancja znajduje się w tak zwanej szarej strefie. Oznacza to, że nie jest przeznaczona do użytku przez ludzi, jednak można ją kupić w celach badawczych. Oczywistym jest jednak, że nie w takim celu jest kupowana.
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów niedozwolonych do przyjmowania w sporcie. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Podobne artykuły:
- Peptyd CJC 1295 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Epitalon – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Melanotan – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- TB-500 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Peptyd miedziowy GHK Cu – co to jest, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?