Melanotan II jest stosowany w celu szybkiego uzyskania opalenizny bez niekorzystnego wystawiania ciała na długotrwałe działanie promieniowania UV. Jest nieoficjalnym suplementem diety szczególnie cenionym przez osoby o jasnej karnacji, ponieważ umożliwia nasilenie melanogenezy bez narażania skóry na poparzenia słoneczne. Uzyskanie opalenizny bez konieczności ekspozycji skóry na promieniowanie oraz bez potrzeby chodzenia na solarium jest bardzo kuszące. Ceną osiągnięcia takiego efektu jest stosowanie zastrzyków oraz wprowadzenie do swojego organizmu peptydu nie będącego dopuszczonym do użytku, a stosowanego jedynie w celach badawczych. Czy warto podjąć takie ryzyko? Sprawdźmy czym dokładnie jest melanotan II oraz w jaki sposób działa.
Oparzenia słoneczne stanowią bardzo poważny problem dla ludzi, którzy cechują się jasną karnacją skóry. Zwłaszcza w okresie letnim jest to problem. Wyjście na plażę i wystawienie się na działanie promieni UV może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Peptyd ten posiada jednak nieco szersze działanie niż tylko stymulowanie receptorów alfa-melanocytów i pobudzanie wydzielania melaniny. Przyjrzyjmy się jak dokładnie działa melanotan II oraz czy jego stosowanie jest bezpieczne, a także co na ten moment mówią o nim badania naukowe.
Melanotan – co to jest?
Melanotan II jest to peptyd będący syntetycznym analogiem receptorów alfa-melanocytów. W efekcie czego pobudza wydzielanie melaniny i powoduje zwiększoną pigmentację skóry. Stanowi pochodną hormonu białkowego melanokortyny, działając jak swego rodzaju wewnętrzny samoopalacz. Dzięki swojemu wpływowi również na inne receptory jest wstanie wspomagać funkcje seksualne organizmu.
Melanotan jest to obecnie produkt przeznaczony jedynie do celów badawczych. Nie jest produktem spożywczym, lekiem ani suplementem diety. Jego stosowanie może nieść zatem ryzyko utraty zdrowia i należy zdawać sobie sprawę, że dostępny jest jedynie jako produkt z tak zwanej szarej strefy. Oznacza to, że jest on dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej jedynie jako środek przeznaczony wyłącznie do badań.
Jak działa Melanotan?
MT-2, czyli melanotan działa poprzez stymulacje receptorów MC-1, które odpowiedzialne są za zwiększenie wydzielania melaniny w skórze. Ten naturalnie występujący w naszym organizmie barwnik odpowiedzialny jest między innymi za kolor naszych włosów, oczu oraz karnację skóry. Im jest go zatem więcej tym ciemniejszą mamy skórę. Ciemniejsza skóra jest także odporniejsza na działanie promieni UV.
Wzmożona produkcja pigmentu przez melanocyty to nie jedyne działanie melanotanu. Wpływa on również na wiele innych aspektów funkcjonowania organizmu ze względu, że nie działa selektywnie. Co za tym idzie może oddziaływać na:
- funkcje seksualne oraz libido zarówno u kobiet, jak i mężczyzn;
- funkcjonowanie układu odpornościowego;
- działanie układu sercowo-naczyniowego;
- centralny układ nerwowy.
Sprawdź: Peptydy w kulturystyce – opinie, działanie, zastosowanie
Melanotan – właściwości
Melanotan nie jest dopuszczony do sprzedaży, jednak często reklamuje się go jako swoisty samoopalacz na potencję. Spowodowane jest to tym, że potrafi:
- zniwelować niekorzystne efekty opalania;
- nadaje skórze ciemniejszy kolor;
- zmniejsza wrażliwość skóry na działanie promieni UV;
- poprawia funkcje seksualne;
- powoduje zwiększenie libido.
Peptyd Melanotan – jakie efekty daje?
Podstawowym efektem kuracji jest ciemniejsza skóra bez konieczności wychodzenia z domu.
Dodatkowo pozwala ograniczyć apetyt i zmniejszyć podaż kalorii.
Działa korzystnie na libido i potencję. Umożliwia ochronę przed działaniem promieni UV.
Czy melanotan jest skuteczny?
W badaniach stosuje się niskie dawki, które dają obiecujące efekty. Brakuje jednak większej ilości badań, które wykażą wszystkie efekty oraz skutki uboczne przyjmowania preparatu.
Na ten moment jest to środek skuteczny, lecz nie zaleca się jego stosowania.
Może zainteresuje Cię także: Najlepsze suplementy na zdrową skórę
Melanotan – dawkowanie peptydu
Zalecane dawkowanie bierze się głównie z nieoficjalnego działania produktu. Przyjmuje się, że skuteczne będzie stosowanie 50 mcg raz dziennie w początkowej fazie. Dawkę można podwoić co 2-3 dzień. Następnie aby efekt był skuteczniejszy warto przyjmować melanotan 2 razy na dobę.
Efekty uboczne po melanotanie
Produkt może powodować występowanie skutków ubocznych w postaci:
- mdłości;
- podniesienie ciśnienia krwi zaraz po zażyciu;
- bólów głowy oraz problemów z koncentracją;
- zmniejszenie uczucia głodu i apetytu;
- uwidocznienie się pieprzyków;
- możliwość wystąpienia worków pod oczami oraz przebarwień na skórze;
- preparat może wykazywać działanie uzależniające podobnie jak ciężkie narkotyki, takie jak kokaina czy heroina;
Ze względu na fakt, iż produkt najczęściej pochodzi z niesprawdzonych źródeł eksperci ostrzegają przed możliwością zanieczyszczenia zakupionego peptydu. Powoduje to opcje narażania się na zakażenie wątroby oraz wirusem HIV.
Melanotan – dla kogo?
Melanotan jest to substancja, którą wykorzystuje się głównie w celu szybkiego uzyskania opalenizny bez konieczności ekspozycji skóry na na długotrwałe działanie promieniowania UV. Będzie on zatem rozwiązaniem dla ludzi, którzy wybierają się w słoneczne miejsca, a niestety ich skóra jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych.
Z jego właściwości korzystają także kulturyści w celu uzyskania opalenizny przed zawodami i nadaniu swojemu ciału bardziej spektakularnego wyglądu, który uwidacznia wyrzeźbione mięśnie.
Czytaj więcej: Peptydy w kulturystyce na masę, odchudzanie, stawy i regenerację. Czy są legalne i jak działają?
Melanotan – przeciwwskazania
Do przeciwskazań stosowania tego typu substancji należą:
- okres ciąży i karmienia piersią u kobiet;
- nadwrażliwość na substancję czynną;
- wszelkiego rodzaju nowotwory skóry;
- choroby układu sercowo-naczyniowego;
- choroby narządów wątroby, bądź nerek.
Peptyd melanotan – czy jest legalny?
Peptyd pomaga w uzyskaniu pięknej opalenizny, nie jest jednak produktem legalnym. To znaczy, że nie jest to środek dopuszczony do użytku przez ludzi. Może być natomiast sprzedawany jako substancja przeznaczona do celów badawczych. Oznacza to, że melanotan nie jest środkiem bezpiecznym. Decydując się na jego zażywanie należy sprowadzić produkt z zaufanego źródła i być świadomym możliwych skutków ubocznych.
👉Sprawdź więcej z kategorii PEPTYDY
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów niedozwolonych do przyjmowania w sporcie. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Podobne artykuły:
- Peptyd CJC 1295 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Peptyd miedziowy GHK Cu – co to jest, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Epitalon – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- TB-500 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Peptyd fragment 176-191 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?