Zielona kawa wybierana jest najczęściej ze względu na właściwości odchudzające. Producenci produktu zachęcają do jej picia, tłumacząc, że łagodzi ona łaknienie, a dzięki zawartości kofeiny i kwasu chlorogenowego, wspomaga odchudzanie. Ziarna kawy zielonej nie zostały poddane obróbce palenia, dlatego zachowały naturalną barwę oraz pewne właściwości, których czarna kawa już nie posiada. Zielona kawa charakteryzuje się też łagodniejszym smakiem od kawy palonej, co sprawia, że osoby, które preferują delikatniejsze aromaty, zastępują nią tradycyjny parzony napój.
Zielona kawa – jak powstaje?
Zielona kawa powstaje z drzewa kawowego, kwitnącego tylko przez kilka dni, ale za to kilkakrotnie w ciągu roku. Owoce kawy mają postać mięsistej jagody, która podczas dojrzewania zmienia barwę od czerwonej przez żółtą, aż do purpurowej. W każdym owocu znajdują się dwa półokrągłe nasiona, które wydobywane są za pomocą dwóch metod:
- suszenia owoców na słońcu i łuskania maszynowego;
- metodę mokrą – oddzielenie nasion od miąższu poprzez zgniatanie owoców za pomocą specjalnych maszyn przy udziale dużych ilości wody.
Następnie nasiona poddawane są procesowi fermentacji, trwającemu ok. 60 godzin, a po tym sortowaniu, polerowaniu itd. Surowe ziarna nie są poddawane procesowi palenia, przez co zachowują pełnię właściwości odżywczych. Charakteryzują się również bardzo wysoką jakością, mogą być przechowywane nawet przez kilka lat, zachowując wszystkie wartości.
Zielona kawa – właściwości i wartości odżywcze
Zielona kawa zalecana jest przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość kwasu chlorogenowego, którego jest w niej ok. 60000 mg/kg. Kwas chlorogenowy to substancja, będąca ekstraktem kwasu kawowego oraz chinowego. Podczas palenia ulega znacznym rozkładom, przez co w kawie palonej znajduje się go bardzo mało, a to właśnie on sprawia, że zielona kawa ma silne właściwości, wspomagające odchudzanie.
Inne cenne składniki, znajdujące się w zielonej kawie, to:
- witaminy: B1, B2, B12, C;
- kwas pantotenowy;
- kwas foliowy;
- minerały: wapń, fosfor, sód, magnez, potas, żelazo, mangan, miedź, cynk.
Wśród właściwości zdrowotnych zielonej kawy, wyróżniamy:
- działanie antyoksydacyjne, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego;
- właściwości odmładzające; zwalcza wolne rodniki, hamując procesy starzenia organizmu;
- działanie pobudzające dzięki zawartości kofeiny;
- hamowanie komórek nowotworowych (przez polifenole);
- usuwanie metali ciężkich z organizmu;
- działanie ochronne; zielona kawa chroni przed chorobami cywilizacyjnymi;
- zawiera kwas salicylowy, który działa przeciwzapalnie;
- zielona kawa poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu, zwalcza zmęczenie psychiczne i fizyczne;
- regulacja poziomu cholesterolu we krwi.
Zielona kawa a ciśnienie krwi
Japońscy naukowcy stwierdzili, że zielona kawa bierze udział w obniżaniu ciśnienia krwi. Dzieje się to za sprawą kwasu kawoilochinowego, stanowiącego jeden z głównych składników ekstraktu z zielonej kawy.
Wyniki badan potwierdzają, że systematyczne spożywanie zielonej kawy może obniżać ciśnienie u pacjentów z łagodnym nadciśnieniem tętniczym.
Zielona kawa na odchudzanie
Badania potwierdzają, że zawarty w zielonej kawie kwas chlorogenowy może wspomóc proces odchudzania. Substancja ta zmniejsza wchłanianie glukozy z pożywienia o ok. 7%, zmuszając organizm do wykorzystywania odłożonych zapasów cukru, co sprzyja szybszej redukcji tkanki tłuszczowej.
Okazuje się jednak, że właściwości odchudzające zielonej kawy nie będą skuteczne przy diecie wysoko tłuszczowej, gdyż kwas chlorogenowy traci wtedy swoje właściwości. Chcąc więc przyspieszyć redukcję kilogramów za pomocą zielonej kawy, należy zmienić tryb żywienia poprzez redukcję tłuszczów w diecie. Z tego powodu zielona kawa nie sprawdzi się jako wspomagacz odchudzania wśród osób, będących na diecie ketogenicznej, składającej się głównie z tłuszczów.
Zielona kawa nie stanowi cudownego środka w walce z otyłością, jednak przy odpowiednim sposobie żywienia oraz wprowadzeniu systematycznej aktywności fizycznej, może skutecznie przyspieszyć proces redukcji tkanki tłuszczowej.
Działanie zielonej kawy
Producenci zielonej kawy obiecują, że ich produkt:
- przyspiesza redukcję cellulitu;
- zmniejsza łaknienie;
- wspomaga odchudzanie;
- zmniejsza poziom złego cholesterolu;
- dodaje energii.
Czy zielona kawa przynosi efekty?
To pytanie zadaje sobie każdy, zanim jeszcze sięgnie po zieloną kawę. Ludzie, którzy poszukują cudownego środka, umożliwiającego szybką redukcję kilogramów bez wysiłku, mogą poczuć się rozczarowani. Zielona kawa nie sprawi, że od razu schudniemy, jest to suplement, który może wspomóc cały proces, jednak tylko wtedy, gdy połączymy ją z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną. Prawdą jest, że zawarte w zielonej kawie substancje, takie jak kwas chlorogenowy i kofeina wpływają na przyspieszenie przemiany materii, ale niewiele zdziałają bez udziału innych czynników.
Wciąż prowadzone są badania nad działaniem zielonej kawy i choć wyniki są pozytywne, zielona kawa powinna być stosowana jako suplement wspomagający, połączony z racjonalną dietą oraz systematycznymi treningami. Zrzucanie kilogramów to proces, który wymaga od nas zmiany nawyków i przestawienie się na inny tryb życia. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie schudnąć i utrzymać ten efekt na dłużej.
Zielona kawa – zastosowanie
Zieloną kawę, podobnie, jak kawę paloną, stosuje się głównie w postaci naparów. Na rynku znajdziemy również kapsułki zielonej kawy do systematycznego zażywania. Są one wybierane najczęściej przez osoby, którym zależy na odchudzających właściwościach zielonej kawy i uniknięciu czasochłonnego jej zaparzania. Kawa zielona stanowi również dobrą alternatywę dla osób, które nie mogą pić czarnej kawy parzonej, ponieważ wywołuje ona u nich dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ze względu na zawartość kofeiny, zielona kawa również ma właściwości pobudzające.
Jak parzyć zieloną kawę?
W sklepach znajdziemy kawę zieloną ziarnistą lub w postaci proszku. Jeżeli wybieramy tę pierwszą, nasiona najlepiej rozdrobnić za pomocą moździerza, a następnie 2 łyżeczki produktu zalać wodą o temperaturze 85-90 stopni, aby zachować jak najwięcej jej właściwości. Zaleca się zaparzać przez ok. 10 minut. Można podawać z cukrem, mlekiem lub śmietanką.
Zielona kawa – przeciwwskazania
Picia zielonej kawy powinny unikać:
- kobiety w ciąży;
- matki karmiące;
- osoby poniżej 16 roku życia;
- osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze;
- osoby z chorobami serca.
Zielona kawa – opinie
Istnieje wiele gatunków krzewów kawowych, jednak najbardziej popularne, wykorzystywane do produkcji kawy ziarnistej to: arabica i robusta. Stanowią one ok. 40-0% całej światowej produkcji kawy.
Kawa arabica
Charakteryzuje się bogatym aromatem oraz delikatnym smakiem. Aktualnie produkowana jest w Kolumbii, Brazylii, Meksyku, Indiach, w Kostaryce i na Bliskim Wchodzie. Uważana jest za najlepszą odmianę kawy, jednak jej uprawa jest wymagająca. Zawiera sporo związków lipidowych oraz naturalnych cukrów, ale ma mniej kofeiny niż robusta Owocuje przez cały rok.
Kawa robusta
Uprawiana na obszarach Wybrzeża Kości Słoniowej, Zairu, Angoli i Indonezji. Łatwiejsza w uprawie i odporniejsza na choroby niż arabica. Ma wyższą zawartość kofeiny, co jednak skutkuje bardziej gorzkim smakiem. Wykorzystywana najczęściej do produkcji kaw rozpuszczalnych oraz mieszanek kawowych gorszej jakości.
Poniższa tabela przedstawia zawartość kofeiny oraz kwasu chlorogenowego w kawach arabica i robusta, w zależności od pochodzenia.
Rodzaj kawy | Kraj pochodzenia | Kwas chlorogenowy [g/kg kawy] | Kofeina [g/kg kawy] |
Arabica | Brazylia Laos Chiny Rwanda | 151,7 132,1 152,3 160,1 | 36,2 38,5 34,1 34,1 |
Robusta | Wietnam Indie Indonezja Laos Uganda | 159,0 180,5 126,2 182,9 180,8 | 74,3 74,4 81,7 70,4 68,6 |
Warto wiedzieć:
Zawartość substancji biologicznie czynnych w kawie nie jest stała i zależy od wielu czynników, takich jak:
- kraj pochodzenia;
- warunków uprawy;
- dostępu światła;
- temperatury;
- rodzaju gleby;
- ilości opadów;
- procesu produkcji.
Zielona kawa – smak
Zielona kawa wybierana jest głównie ze względu na właściwości zdrowotne, gdyż jej smak nie jest specjalnie przyjemny. Nie charakteryzuje się intensywnym aromatem, jak kawa palona, a wysoka zawartość kwasu chlorogenowego, sprawia, że jest lekko kwaśna i mdła. To właśnie ze względu na nieciekawe walory smakowe, powstał suplementy diety z zieloną kawą w postaci kapsułek, aby osoby odchudzające się, mogły wspomóc procesy zrzucania kalorii, jeżeli zielona kawa im nie smakuje.
Kawa zielona, a kawa czarna
Kawa zielona tym różni się od czarnej, że nie ulega procesowi palenia, podczas którego znacznemu obniżeniu ulega zawartość kwasu chlorogenowego. Obróbka ziaren zakończona jest szybciej, dzięki czemu ziarna kawy zielonej nie zmieniają koloru i zachowują pełnię właściwości odżywczych. Ma to jednak wpływ na jej smak. Zaparzone ziarna palonej kawy są smaczniejsze i dlatego to właśnie kawa czarna zyskała większą popularność jako napój pobudzający. Zielona kawa z powodzeniem też może być w taki sposób wykorzystywana.
Zielona kawa – gdzie kupić?
Zielona kawa do zaparzania dostępna jest w większości sklepów ze zdrową żywnością, coraz częściej znajdziemy ją także w tradycyjnych marketach. Kawę w kapsułkach kupimy w aptece lub w sklepach zielarskich. Wysoka popularność tego produktu sprawiła, że stał się dostępny bez problemu w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Zielona kawa – podsumowanie
Zielona kawa produkowana jest najczęściej z ziaren arabici lub robusty. Nie jest poddawana procesowi palenia, przez co zachowuje większą ilość właściwości prozdrowotnych oraz kwasu chlorogenowego, który bierze czynny udział w procesie odchudzania. Skład kawy zależy od jej gatunku oraz kraju pochodzenia, dlatego podczas zakupu warto uważnie czytać etykiety, aby wiedzieć, czy wybierana przez nas kawa ma wystarczającą ilość substancji, na których nam zależy. Produkt dostępny jest także w tabletkach, wybieranych przez osoby, które wybierają zieloną kawę głównie ze względu na właściwości odchudzające.
Oprócz działania zmniejszającego łaknienie i wspomagającego przemianę materii zielona kawa sprzyja również profilaktyce antynowotworowej, pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze oraz wzmacnia odporność organizmu.
Podobne artykuły:
- Kawa na czczo przed treningiem
- Czy herbata pobudza tak samo, jak kawa? Kofeina a teina
- Zalety picia kawy – 5 niespodziewanych korzyści
- Zielona herbata na odchudzanie
- 5 najbardziej popularnych źródeł kofeiny