Trenujesz w domu i zastanawiasz się nad wprowadzeniem suplementacji, ale nie masz pewności jakiego typu produkty będą dla Ciebie odpowiednie? Znakomicie się składa, bowiem właśnie to jest tematem tego opracowania. Po jego lekturze mamy nadzieję, że temat stanie się dla Ciebie banalnie prosty i oczywisty. Regularne treningi warunkach domowych nie odbiegają specjalnie od tych prowadzonych na profesjonalnej siłowni. Dlatego też jest bardzo podobny zakres suplementów, po jakie warto sięgnąć. Wiele zależy także od celu – redukcja tkanki tłuszczowej czy może rozbudowa tkanki mięśniowej?
Suplementacja – podstawy
Jedną z podstaw sukcesu prowadzonych treningów była, jest i zawsze będzie dieta. Jeżeli zatem zmagasz się z jakimikolwiek niedoborami w jej bilansie – zadbaj o ten aspekt jak najszybciej! Innymi słowy – zależnie od występujących braków, sięgnij po odżywki i suplementy takie jak m.in:
- gainery (odżywki węglowodanowo-białkowe)/odżywki białkowe, ewentualnie „bulki” – wszystkie te kategorie różnią się między sobą proporcją węglowodanów oraz białka, co pozwoli Ci na dobór produktu spełniającego Twoje wymagania,
- suplementy witaminowo-mineralne (zdecydowanie jest to jedna z najważniejszych kwestii )– niedobory witamin i minerałów przekładają się na realne ograniczenie odporności na infekcje, jak i problemy z funkcjonowaniem praktycznie wszystkich układów występujących w organizmie; ważne mogą okazać się także mono preparaty pokroju pojedynczych form witamin i minerałów, których niedobory są najczęstszą bolączką większości osób aktywnych fizycznie,
- boostery energetyczne, szczególnie bogate w kofeinę – jeden z popularniejszych typów suplementu, który umożliwia przeprowadzenie solidnego i w pełni efektywnego treningu, nawet w słabszy dzień.
Suplementacja – kierunek beztłuszczowa masa mięśniowa
Warunkiem koniecznym dla zachowania odpowiedniego tempa przyrostów tkanki mięśniowej jest dodatni bilans kaloryczny, o który zadbasz przy pomocy swojej diety. Istnieją jednak inne aspekty, o jakie warto zadbać. Najczęściej spotykanymi suplementami stosowanymi celem usprawnienia rozwoju upragnionej masy mięśniowej są:
- kreatyna (niezależnie od tego, czy sięgniesz po monohydrat, jabłczan, cytrynian, czy nawet pirogronian kreatyny) – zalety stosowania kreatyny są niepodważalne, każda z form charakteryzuje się potężną anaboliczną siłą, dzięki której zmaksymalizujesz rozwój tkanki mięśniowej, podniesiesz parametry siłowe, jak i samą wytrzymałość fizyczną; stosowana jest także w celu przełamania stagnacji, której ryzyko wystąpienia podczas treningów domowych znacząco wzrasta; dostępne są także stacki kreatynowe łączące w sobie miks różnych form
- beta alanina – jeden z najlepiej przebadanych związków chemicznych, który wraz z l-histydyną buduje dipeptyd znany jako karnozyna będąca swoistym buforem utrzymującym równowagę kwasowo-zasadową pracujących mięśni; jest ona niezbędna dla ich prawidłowej pracy i pełnej sprawności skurczów,
- odżywki typu carbo – ze względu na znaczną kalorykę stosowane powinny być jedynie przez adeptów sportów typowo wytrzymałościowych: bazują bowiem na mieszance węglowodanów będących łatwostrawnym źródłem energii dla wycieńczonych mięśni; zastosowanie tego typu preparatu w przypadku treningów domowych jest zatem dosyć ograniczone, ale wiele zależy od konkretnej sytuacji.
Suplementacja – redukcja tkanki tłuszczowej w domowych warunkach
Odchudzanie się nie należy do procesów szybkich ani też wyjątkowo przyjemnych. Wiąże się bowiem z wieloma wyrzeczeniami, szczególnie uderzającymi w system odżywiania. Oczywiście podstawą sukcesu jest ograniczenie zbędnych kalorii, a tym samym przemyślenie i zbilansowanie kaloryczności diety pod realne zapotrzebowanie organizmu.
W maksymalizacji efektów pomogą:
- spalacze tkanki tłuszczowej – zaawansowane preparaty oparte zwykle o szereg naturalnych ekstraktów roślinnych o wysokich standaryzacjach na minimalną zawartość określonych substancji aktywnych o właściwościach termogenicznych, stymulujących procesy przemiany materii, ale także ograniczających procesy lipogenezy i normujących poziom cukru we krwi, takich jak np.chrom,
- L-karnityna – częsty dodatek omówionych pokrótce spalaczy tłuszczu, jednak często stosowana jest „solo” z bardzo dobrymi wynikami; jej zadaniem jest nakierowanie procesów pozyskiwania energii na tkankę zapasową oraz sprawne przenoszenie uwolnionych z adipocytów kwasów tłuszczowych do mitochondriów celem ich utlenienia,
- aminokwasy rozgałęzione (BCAA) – charakteryzują się silnymi antykatabolicznymi właściwościami, które umożliwiają ograniczenie do minimum szalejącego katabolizmu; chronią zatem tkanki, w tym mięśniową, przed spaleniem w wyniku przedłużającego się deficytu kalorycznego.
Podsumowanie
Odpowiednio poprowadzona suplementacja bez wątpienia jest w stanie znacząco poprawić osiągane wyniki. Plusy treningu domowego są liczne, dlatego warto zadbać o jak najlepsze przygotowanie organizmu nawet jeśli nie udajesz się na profesjonalną siłownię. Nie ma znaczenia, czy Twoim celem jest maksymalizacja osiąganych przyrostów suchej tkanki mięśniowej, czy też spalenie zbędnych kilogramów tkanki tłuszczowej.
Może Cię to zdziwić, ponieważ często spotyka się opinie, że trenując w domu nie ma sensu wprowadzać żadnej suplementacji, ba, nawet nie ma sensu dbać o dietę. Panuje mylne przekonanie, że treningi domowe nie umożliwiają poprawy formy fizycznej. Nic bardziej mylnego – zadbaj o siebie i swoją formę – tu i teraz!
Podobne artykuły:
- Redukcja czy masa? Od czego zacząć trening na siłowni?
- Czym są odżywki typu bulk?
- Ranking najlepszych odżywek WPI 2024 – które białko wybrać?
- Buduj masę zimą!
- Jak dobrać trening do sylwetki? Typ budowy ciała a ćwiczenia