Tauryna to związek, który kojarzony jest z wielką, prawdziwie byczą siłą. Ile jest w tym prawdy? Czy tauryna naprawdę ma moc dodawania niespożytej energii, dzięki której staniesz się silny jak nigdy dotąd? Dowiedz się, jak naprawdę działa tauryna i co można dzięki niej zyskać.
Czym jest tauryna?
Tauryna zaliczana jest do grupy aminokwasów siarkowych biogennych.
- Nie należy do aminokwasów białkowych, nie bierze więc udziału w procesie budowania mięśni.
- Występuje głównie w tkankach zwierzęcych, u ludzi natomiast osiąga największe stężenie w sercu, mózgu (w szczególności w przysadce mózgowej i szyszynce), w siatkówce oraz w mięśniach, gdzie jest magazynowana.
Tauryna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa między innymi na:
- ilość wapnia w komórkach,
- gospodarkę elektrolitową,
- równowagę wodno-elektrolitową,
- gospodarkę kwasów żółciowych.
Pełni również funkcję neurotransmitera i neuromodulatora. Jest również bardzo dobrym antyoksydantem, niweluje więc skutki szkodliwego wpływu wolnych rodników.
Działanie tauryny
Wiele badań potwierdza pozytywne oddziaływanie tauryny na organizm. Oprócz przypływu energii, z którego jest najbardziej znana, ma też o wiele szerszy wpływ na organizm, na co niezbicie wskazują wszelkie przeprowadzone badania.
- Korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową, przyczyniając się do obniżania poziomu cholesterolu.
- Dodatkowo sprzyja sprzęganiu kwasów żółciowych i emulgacji tłuszczów w przewodzie pokarmowym.
- Tauryna pełni funkcję neuroprzekaźnika, oddziałując na układ nerwowy i zapewniając prawidłową pracę mózgu.
- Stymuluje produkcję kwasu GABA, który pozytywnie wpływa na rozluźnienie mięśni, dzięki czemu procesy regeneracyjne zachodzą w nich szybciej.
- Tauryna poprawia również funkcje poznawcze i pamięciowe.
Sprawdź także: Czy tauryna podnosi ciśnienie?
Tauryna jest niezbędna w przypadku suplementacji kreatyny.
- To właśnie ona dba o to, aby związki z kreatyny zostały dostarczone do mięśni. Kreatyna przyspiesza regenerację potreningową mięśni, jednak niezbędna jest do tego tauryna. Można więc stwierdzić, że w procesie budowania tkanki mięśniowej również tauryna odgrywa bardzo ważną rolę.
- Ma ona działanie anaboliczne i antykataboliczne, dlatego jest tak ceniona w świecie sportowców.
- Tauryna wspiera proces detoksykacji organizmu i chroni go przed działaniem wolnych rodników, które między innymi przyspieszają procesy starzenia.
- Chroni również siatkówkę oka, zarówno przed szkodliwymi substancjami, jak i skutkami stresu oksydacyjnego.
Dla kogo tauryna?
Tauryna zalecana jest osobom, które są bardzo aktywne fizycznie. Zarówno zwolennicy sportów siłowych, jak i wytrzymałościowych, ćwiczący na siłowni, powinni rozważyć suplementację kreatyną. Przy niezbyt intensywnym treningach trzy razy w tygodniu organizm jest w stanie sam wyprodukować niezbędną ilość tauryny, jednak jeśli aktywność jest wyższa i ćwiczysz częściej, potrzebujesz dodatkowego wsparcia.
Tauryna jest mocnym sprzymierzeńcem osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Nie tylko przyspiesza metabolizm, ale też powoduje szybszą utratę tkanki tłuszczowej. W połączeniu z dopasowaną do potrzeb organizmu dietą i przemyślanymi treningami pozwoli na szybsze uzyskanie wymarzonej sylwetki.
Warto sięgnąć po taurynę także wtedy, gdy pojawiają się problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem lub chorobami wątroby. Weganie i wegetarianie mogą cierpieć na niedobory tauryny, ponieważ występuje ona jedynie w produktach odzwierzęcych.
Dawkowanie tauryny
- W zależności od wagi ciała, zaleca się przyjmowanie 50 mg tauryny na dobę.
- Bardziej uniwersalne zalecenia mówią o 2-3 gramach.
- W zależności od wybranego preparatu, należy stosować się do zaleceń producenta.
Na rynku dostępna jest tauryna w tabletkach, w kapsułkach lub w proszku – w zależności od preferencji, istnieje możliwość wyboru. Suplementacja tauryną jest w pełni bezpieczna. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych, pojawiających się po zastosowaniu tej substancji. Nadmiar tauryny jest skutecznie usuwany przez nerki.
Podobne artykuły:
- Czy tauryna podnosi ciśnienie?
- Co to jest tauryna?
- Czy wolne rodniki ograniczają pracę mięśni?
- Glicyna – pamięć, sen i koncentracja. Działanie, stosowanie i dawkowanie
- Koenzym Q10
Mam pytanie odnośnie tauryny, o jakiej porze dnia ja stosować…. Rano wieczorem czy przed treningiem?