Kreatyna to jeden z podstawowych suplementów w kontekście budowania masy mięśniowej. Na rynku możemy spotkać różne formy kreatyny, od popularnego monohydratu, przez jabłczan, aż po stacki kreatynowe, które są mixem kreatyn o różnej specyfice działania. Czym tak naprawdę jest stack kreatynowy i jakich efektów możemy się spodziewać oraz kiedy go stosować? Zapraszamy!
Co to jest stack kreatynowy?
Stack kreatynowy to suplement diety, który łączy ze sobą kilka różnych form kreatyny. Dzięki temu stacki kreatynowe zyskały opinię uniwersalnego produktu dla osób aktywnych fizycznie. Ich celem jest maksymalizacja efektów i wyciągnięcie wszystkich zalet z różnych form kreatyny. W zależności od producenta możemy spotkać od 3 do aż 10 różnych form kreatyny w jednym produkcie.
Bardzo często stack kreatynowy jest dodatkowo wzbogacony o dodatkowe składniki, jak np. witaminy, minerały, cytrulinę czy L-glutaminę. Stacki kreatynowe szczególnie polecane są osobom, które uprawiają wszechstronne dyscypliny sportowe i chcą zmaksymalizować swoje efekty. Przykładowo zawodnikom sportów walki zależy na dużej sile, dobrej wydolności oraz jak najlepszej regeneracji. W takich przypadkach stack kreatynowy wydaje się być dobrym wyborem.
Producenci suplementów diety konkurują ze sobą nie tylko zaawansowanym składem, ale także jakością i wyborem smaków. Najpopularniejszymi z nich są smaki: pomarańczowy, cytrynowy czy tropikalny.
Czytaj także: Kreatyna a mózg – jak kreatyna wpływa na funkcje poznawcze i zdrowie psychiczne?
Co daje stack kreatynowy?
Jak zostało już wspomniane, kreatyna to najpopularniejszy suplement, który jest również jednym z najlepiej przebadanych na rynku. Kojarzony jest przede wszystkim z procesem zwiększana masy mięśniowej, natomiast to nie jedyne korzyści z suplementacji kreatyną.
Jak działają stacki kreatynowe?
- Zwiększa poziom fosfokreatyny w mięśniach szkieletowych – fosfokreatyna to energia uwalniana podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych.
- Poprawia regenerację – podczas suplementacji kreatyną nasze mięśnie mogą pracować mocniej i z większą częstotliwością.
- Poprawa wydolności – suplementacja stackiem kreatynowym przyczynia się do poprawy wydolności. Jest to szczególnie zauważalne podczas krótkotrwałych i intensywnych ćwiczeń fizycznych.
- Zwiększenie siły mięśniowej – nasze mięśnie są w stanie dźwigać więcej i z większą częstotliwością.
- Poprawa funkcji kognitywnych – dzięki suplementacji kreatyną jesteśmy w stanie efektywnie wpłynąć na poprawę pracy mózgu.
Jakich form kreatyny szukać w stacku?
W stacku kreatynowym możemy spotkać wiele różnych form kreatyny. W najbardziej zaawansowanych suplementach wyróżnia się aż 10 różnych rodzajów.
Najczęściej spotykanymi formami kreatyny, którą możemy spotkać w stacku są:
- jabłczan kreatyny,
- monohydrat kreatyny,
- chlorowodorek kreatyny,
- cytrynian kreatyny (inaczej pirogronian kreatyny)
- chelat magnezowy kreatyny,
- ester etylowy kreatyny,
- orotan kreatyny.
Każda z tych form cechuje się nieco innym tempem uwalniania i sposobem działania. Przykładowo możemy spotkać się z opinią, że jabłczan kreatyny w mniejszym stopniu „zalewa” niż popularny monohydrat. Zaletą stacków kreatynowych jest uniwersalność i niezwykle wysoka skuteczność, dzięki połączeniu różnych form w postaci jednego suplementu.
Poza różnymi formami kreatyny możemy spotkać się też z dodatkami poprawiającymi przepływ krwi, poziom energii czy wydolność fizyczną.
Sprawdź także: Najlepsza kreatyna – ranking najlepszych kreatyn
Kiedy warto sięgnąć po stacki kreatynowe?
Stacki kreatynowe polecane są praktycznie każdej osobie aktywnej fizycznie. Mnogość zalet suplementu zauważą biegacze, kulturyści, piłkarze czy zawodnicy sportów walki.
Obecność stacków kreatynowych jest bardzo dobrym wyborem w takich sportach jak:
- kulturystyka,
- lekkoatletyka,
- trójbój i podnoszenie ciężarów,
- sporty walki.
Każda dyscyplina sportu, w której podejmujemy krótki, a intensywny wysiłek o charakterze interwałowym, korzysta z zapasów ATP. Adenozynotrifosforan jest odbudowywany właśnie dzięki suplementacji kreatyny.
Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić wydolność fizyczną oraz rozpocząć procesy anaboliczne bardziej efektywnie, ze względu na wykonanie większej objętości treningowej. Także inne substancje zawarte w stacku jak witaminy i minerały mają pozytywny wpływ na organizm.
Czytaj także: Kreatyna a regeneracja – jak kreatyna wspiera regenerację po treningu?
Co jest lepsze – stack kreatynowy czy monohydrat?
Działanie zarówno stacku kreatynowego jak i monohydratu będzie zauważalne przy regularnie podejmowanych, intensywnych treningach. Natomiast stack kreatynowy jest bardziej uniwersalną formą suplementu, ze względu stopniowy transport kreatyny do mięśni.
- Stack kreatynowy często jest też wzbogacony o inne substancje, które będą wspierać organizm przy danym rodzaju treningu. Przykładowo obecność agmatyny lub cytruliny może zwiększyć przepływ krwi podczas treningu. Inne substancje z kolei będą miały wpływ na większy poziom energii lub przyspieszenie regeneracji.
- Monohydrat kreatyny to jedna, ale niezwykle skuteczna forma, która znana jest od wielu lat. Monohydrat słynie z dokładnego przebadania i ogromnego wpływu tempo rozbudowy masy mięśniowej.
Nie da się jednoznacznie określić lepszego rodzaju suplementu, tym bardziej, że monohydrat wchodzi w skład stacku kreatynowego. Jeżeli skupiasz się tylko na budowie masy mięśniowej, to monohydrat kreatyny będzie dobrym wyborem. J
Jeśli natomiast zależy Ci na zoptymalizowaniu efektów, lub trenujesz dyscypliny o różnym charakterze wysiłku to lepszy może okazać się stack kreatynowy.
Szeroki wybór stacków kreatynowych znajdziesz w naszym sklepie Budujmase.pl
Stack kreatynowy – dawkowanie
Kreatyna nie jest suplementem, którego działanie zauważyć od pierwszej przyjętej dawki. Jest to produkt, którym nasz organizm musi wysycić się i uzupełnić zapas energii mięśniowej.
Istnieją różne metody przyjmowania kreatyny. Dawniej popularnym sposobem było tzw. „faza ładowania”, która polegała na przyjęciu nawet 20g kreatyny dziennie przez kilka dni. Taka praktyka miała przyspieszyć nasycenie organizmu kreatyną.
Pozytywny wpływ kreatyny na zdolności wysiłkowe możemy zauważyć już przy dawce 3g dziennie. Najpopularniejszym podejściem jest stosowanie 5g każdego dnia, niezależnie od obecności treningu. Nie ma konieczności stosowania przerw i odstawiania suplementu w celu uwrażliwienia organizmu na produkt.
Poznaj także: Jak brać kreatynę? Dawkowanie w dni nietreningowe i nie tylko
Podobne artykuły:
- Odstawienie kreatyny – co warto wiedzieć o skutkach i przerwie od kreatyny?
- Monohydrat kreatyny – ranking najlepszych kreatyn 2025
- Chlorowodorek kreatyny HCL – działanie, dawkowanie, opinie
- Najlepszy jabłczan kreatyny – ranking 2025
- Kreatyna na odchudzanie – czy kreatyna jest dobra na odchudzanie?
- Kreatyna dla seniorów – czy jest bezpieczna i skuteczna?
- Połączenie beta alaniny z kreatyną – efekty i korzyści dla sportowców
- Czy kreatyna jest zdrowa? Właściwości, zalety i ewentualne skutki uboczne