Kreatyna i beta alanina to dwa podstawowe suplementy, które w połączeniu przynoszą jeszcze więcej benefitów. Obie grupy produktów wzajemnie uzupełniają się tworząc idealne połączenie na zwiększenie siły i wytrzymałości. Co równie istotne, kreatynę i beta-alaninę można stosować podczas uprawiania różnych rodzajów dyscyplin sportowych. Jakie korzyści płyną z regularnego spożywania kreatyny i beta-alaniny?
Czy warto stosować połączenie beta alaniny z kreatyną?
Kreatyna i beta-alanina pełnią zupełnie inne role podczas wysiłku fizycznego. Właśnie dlatego suplementacja obu substancji w tym samym czasie może przynieść wiele korzyści.
- Rolą kreatyny jest uzupełnienie energii ATP, która jest wykorzystywana podczas krótkiej i intensywnej pracy mięśni. Kreatyna wpływa na zwiększenie wydolności fizycznej podczas krótkotrwałych, powtarzających się ćwiczeń o dużej intensywności. [1]
- Z kolei beta-alanina to jeden z ważnych aminokwasów, który przyczynia się do zwiększenia zdolności wysiłkowych naszego organizmu. Świetnie sprawdza się podczas dłuższych wysiłków wytrzymałościowych. [2]
Suplementacja kreatyną i beta-alaniną działa synergistycznie, czyli potęguje działanie towarzyszącego suplementu. Systematyczne łączenie beta-alaniny wraz z kreatyną może wspomagać zwiększenie wydolności fizycznej podczas krótkotrwałych ćwiczeń o wysokiej intensywności, które następują po sobie.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Sprawdź także:
▪️Beta-alanina — działanie, dawkowanie, skutki uboczne
▪️Wszystko co musisz wiedzieć o kreatynie
Jakie są korzyści z połączenia beta alaniny z kreatyną?
Połączenie kreatyny z beta-alaniną sprawia, że możemy zauważyć lepsze efekty podczas ćwiczeń wytrzymałościowo-siłowych. Największe korzyści z łączenia obu suplementów to m.in:
- wsparcie w zwiększeniu wydolności fizycznej,
- pomoc w przyroście masy mięśniowej,
- szybsza regeneracja włókien mięśniowych,
- wpływ na opóźnianie i minimalizowanie zmęczenia,
- wsparcie we wzroście siły mięśniowej,
- wpływ na zwiększenie odporności mięśni na zakwaszenie.
Jak widać, połączenie beta-alaniny i kreatyny daje naprawdę wiele możliwości jeśli chodzi o poprawę możliwości wysiłkowych. Co więcej możemy liczyć na spotęgowanie efektów, dzięki obecności obu substancji w tym samym czasie.
Jest to bardzo często wybierana pozycja wśród osób uprawiających takie dyscypliny jak: bieganie, kolarstwo, sporty walki, piłka nożna.
Czytaj również:
▪️Beta-alanina – 4 sposoby na to, jak może opoźnić zmęczenie mięśni
▪️Czy kreatyna jest zdrowa? Właściwości, zalety i ewentualne skutki uboczne
Suplementacja beta alaniną i kreatyną
Aby wspólna suplementacja beta alaniną i kreatyną przyniosła oczekiwane efekty, powinna być spożywana w odpowiedniej dawce oraz rzecz jasna przez właściwą długość czasu.
W przypadku kreatyny konieczne jest spożywanie odpowiedniej dawki przez dłuższy czas. Organizm, a konkretnie mięśnie muszą wysycić się dostarczaną energią. Pierwsze efekty suplementacji zauważysz po około 10 dniach suplementacji. Odpowiednia dawka kreatyny to 5g w przypadku popularnego monohydratu. Można spotkać się ze strategią ładowania kreatyną, natomiast takie działanie nie przynosi dodatkowych benefitów, poza szybszym nasyceniem.
Beta-alaninę także powinniśmy suplementować przez dłuższy okres czasu. Optymalna długość to od 8 do 16 tygodni. Już po miesiącu spożywania beta-alaniny, nasycenie karnozyną wzrasta o ok. 50%, a 2 miesiące regularnego spożywania to wzrost aż o 80%.
Połączenie beta alaniny i kreatyny silnie oddziałuje na osiągane efekty. Synergistyczne działanie sprawia, że możemy spotęgować działanie obu suplementów.
🏆Najlepsza kreatyna – ranking najlepszych kreatyn
Co jest lepsze kreatyna czy beta-alanina?
Nie da się jednoznacznie wskazać lepszego suplementu z dwójki – beta alanina, kreatyna. Są to substancje, które działają w inny sposób, natomiast połączone razem wykazują działanie synergistyczne, czyli ich wspólne działanie jest w efekcie korzystniejsze od sumy ich działania pojedynczego.
Każdy z tych suplementów ma swoje inne atuty. W przypadku połączenia beta alaniny z kreatyną będzie ono pomocne zarówno jeżeli uprawiasz dyscyplinę siłowo-wytrzymałościową i zależy Ci na lepszej wydolności oraz opóźnieniu zmęczenia jak i trenujesz siłowo, a Twoim celem jest zwiększenie masy mięśniowej oraz siły.
Przeczytaj również: Beta-alanina i jej wpływ na wytrzymałość w sportach walki
Kreatyna i beta alanina – kiedy i jakie efekty?
Jeśli już wiesz jak działa beta alanina oraz kreatyna, to łatwo możesz zauważyć, że obie substancje działają synergistycznie na nasz organizm.
Posiadają jednak kilka podobieństw. Zarówno suplementację beta-alaniną jak i kreatyną powinniśmy kontynuować przez kilka tygodni w celu osiągnięcia optymalnych efektów. Oba suplementy nie działają od pierwszej dawki, a nasz organizm musi wysycić się substancją czynną.
Suplementacja kreatyną i beta alaniną oddziałuje na nieco inne aspekty wytrenowania, dzięki temu wspieramy organizm w szerszym zakresie. Jest to istotne w przypadku uprawiania dyscypliny, która wymaga od nas dużej intensywności, siły mięśniowej i wytrzymałości. Przykładem, w którym suplementacja kreatyną i beta-alaniną może mieć duże znaczenie są sporty walki.
- Odpowiednie spożycie kreatyny zwiększy naszą siłę i może wpłynąć na zwiększenie masy mięśniowej.
- Rolą kreatyny jest uzupełnienie energii ATP, która następnie jest wykorzystywana podczas wysiłku, który charakteryzuje się dużą intensywnością i krótkim czasem trwania.
- Beta-alanina sprawdza się podczas wysiłku wytrzymałościowego i siłowo-wytrzymałościowego.
- Regularne spożywanie beta-alaniny pozwala na uzupełnienie zapasów karnozyny w mięśniach, która wpływa na wydolność organizmu i opóźnienie zmęczenia.
- Dzięki beta-alaninie możemy trenować z większą częstotliwością za sprawą lepszej regeneracji.
Jednym z lepszych wyborów jest jednoczesna suplementacja kreatyny i beta-alaniny. Pozwoli to spotęgować osiągane efekty oraz daje możliwość poprawy wielu aspektów wytrenowania.
Warto wiedzieć: Odstawienie kreatyny – co warto wiedzieć o skutkach i przerwie od kreatyny?
[2] https://www.oswiadczenia.eu/O/claim/1453.html
Podobne artykuły:
- Beta-alanina – 4 sposoby na to, jak może opoźnić zmęczenie mięśni
- Beta-alanina i jej wpływ na wytrzymałość w sportach walki
- Beta-alanina — działanie, dawkowanie, skutki uboczne
- Beta-alanina – działanie, dawkowanie, opinie
- Karnozyna – czym jest i na co pomaga?
- Suplementy na wytrzymałość
- Odżywki przedtreningowe. Co powoduje, że są takie skuteczne?
- Przedtreningówki – z kreatyną czy bez?