Jędrna skóra, zdolność tkanek do szybkiej regeneracji to tylko dwie z wielu zalet kolagenu. Jest to rodzaj białka, które odpowiada za wiele zjawisk zachodzących w organizmie człowieka. Niedobór kolagenu może powodować pogorszenie się kondycji skóry czy pracy stawów. Warto zatem zadbać o to, aby w naszym organizmie była dostępna odpowiednia podaż kolagenu. Co warto wiedzieć o jego działaniu i benefitach?
Co to jest kolagen i jak działa?
Kolagen jest rodzajem białka endogennego, czyli takiego, które nasz organizm potrafi wytworzyć samodzielnie. To podstawowe białko organizmu ludzkiego stanowi on około 30% białek w ciele człowieka i jest jednym z głównych składników tkanki łącznej.
Kolagen pełni przede wszystkim funkcję budulcową. Odpowiada za budowę:
- skóry,
- zębów,
- ścięgien,
- chrząstek,
- naczyń krwionośnych,
- elementów oka.
Kolagen ceniony jest w kosmetologii i określany jako białko młodości. Dzięki niemu możemy utrzymać skórę w dobrej kondycji, szczególnie jeśli chodzi o jej sprężystość i nawilżenie. Włókna kolagenowe wspierają pracę stawów i chronią je przed szybszym zużyciem, z kolei białka kolagenowe pozwalają na szybsze gojenie się ran czy zrastanie złamanych kości.
Ważną funkcją kolagenu ludzkiego jest także poprawa krążenia krwi za sprawą lepszej elastyczności naczyń krwionośnych. Ponadto pełni on funkcję ochronną dla narządów wewnętrznych tworząc warstwę zabezpieczającą.
Niestety wraz z wiekiem nasz organizm traci zdolność do produkcji odpowiedniej ilości kolagenu. Ma na to wpływ nie tylko wiek, ale też czynniki zewnętrzne w postaci stresu, toksyn czy promieniowania słonecznego. Jeśli chcemy uzupełnić poziom kolagenu, możemy włączyć odpowiednią suplementację lub włączyć do diety produkty pochodzenia zwierzęcego.
Sprawdź: Najlepsze suplementy na stawy – ranking
Rodzaje kolagenu i ich zastosowanie
W kontekście stosowania kolagenu z zewnątrz powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego rodzaj. Możemy wyróżnić dwa typy kolagenu:
- kolagen typu I – jest to najbardziej wartościowy rodzaj dla naszego organizmu i stanowi aż 90% białek kolagenowych. Odpowiada za budowę skóry i ścięgien.
- kolagen typu II – wpływa na elastyczność ścięgien oraz odpowiada za ich jakość. Pomocny w przypadku problemów ze stawami i ograniczeniem ich ruchomości.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór preparatów na stawy. Poznaj kategorię ?
Czy kolagen do picia coś daje?
Suplementacja kolagenu jest możliwa na kilka sposobów. Możemy wyróżnić kolagen w płynie, kapsułkach, proszku czy tabletkach. Natomiast jedną z najpopularniejszych form jest kolagen do picia. Polecany jest on już osobom w średnim wieku oraz sportowcom wyczynowo podejmującym aktywność fizyczną. W przypadku osób cierpiących na choroby stawów lub kości, suplementacja kolagenu jest wręcz podstawą.
Jedną z najbardziej popularnych form jest kolagen rybi, którego skład jest najbardziej przybliżony do kolagenu ludzkiego. Kolagen do picia określany jest jako „nutraceutyk”, czyli żywność przynosząca korzyści zdrowotne.
Można spotkać się z opinią, że kolagen w płynie cechuje się niską przyswajalnością. Ta błędna opinia wynika z niezrozumienia sposobu działania suplementu.
Swoją skuteczność hydrolizowany kolagen zawdzięcza dobrze przyswajalnym, aktywnym peptydom, które następnie pobudzają fibroblasty tkance łącznej do produkcji endogennego kolagenu. Jest to zatem suplement, który nie uzupełnia niedoborów, a symuluje organizm do większej produkcji.
Korzyści z picia kolagenu
- poprawa jędrności skóry,
- wzmacnia włosy i przeciwdziała ich wypadaniu,
- poprawia kondycję całego układu kostno-stawowego,
- zwiększa gęstość kości i wytrzymałość chrząstek,
- poprawia gojenie się mikrourazów i łagodzi stany zapalne.
Dowiedz się także: Najmocniejszy kolagen na stawy – ranking
Po jakim czasie picia kolagenu widać efekty?
Suplementy diety zawierające kolagen są skuteczne pod warunkiem, że spożywamy je regularnie przez pewien okres czasu. Sporadyczne spożycie jednej porcji z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
- Już po miesiącu regularnego spożywania kolagenu możemy zauważyć poprawę w wyglądzie i kondycji skóry. Natomiast pełnię efektu można dostrzec po 3 miesiącach od rozpoczęcia suplementacji.
- Bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej dawki. Preparaty kolagenowe nie będą skuteczne jeżeli zmniejszymy porcję poniżej minimalnej.
- Warto również zwrócić uwagę na skład suplementu. Występują różne typy i struktura białka kolagenowego. Jedną z najpopularniejszych i sprawdzonych form jest hydrolizat kolagenu.
- Ponadto, należy zwrócić uwagę na skład produktu. Niektóre rodzaje kolagenu zawierają dodatkowe składniki mające na celu uzupełnić niedobory witamin i minerałów.
Czy przyjmowanie kolagenu ma skutki uboczne?
Przyjmowanie kolagenu jest z reguły bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych. Kolagen jest często określany białkiem młodości, które naturalnie występuje w naszym organizmie. Większość zdrowych osób nie zauważy negatywnego wpływu suplementacji. Wyjątkiem jest uczulenie na wieprzowinę lub właśnie kolagen.
Warto zauważyć, że niektóre preparaty kolagenowe zawierają dodatkowe składniki, które mogą być przyczyną negatywnych skutków ubocznych. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest czysty kolagen bez obecności uczulającej substancji.
Przeciwwskazaniem do suplementacji kolagenem może być:
- alergia na wieprzowinę,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- choroby nerek i wątroby,
- przyjmowanie niektórych leków,
- zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne,
- niektóre choroby skóry,
- problemy żołądkowe.
Czytaj także: Kolagen rybi – na co pomaga, jakie ma właściwości i zastosowanie?
Picie kolagenu – czy suplementacja kolagenu coś daje?
Kolagen to suplement, z którego benefity wyciągnie konkretna grupa osób. Jeżeli przekroczyłeś 25 rok życia, zmagasz się z bólem stawów lub chcesz poprawić regenerację włosów, skóry lub paznokci to decyzja o suplementacji kolagenu może okazać się trafiona.
Już po przekroczeniu 25 roku życia możemy zauważyć obniżoną produkcję kolagenu. Najbardziej widoczne miejsca zmian to twarz, szyja i dłonie. Suplementacja kolagenu może wspomóc produkcję białka, które pełni też szereg innych ról w naszym organizmie. Poza właściwym napięciem skóry możemy zauważyć lepsze funkcjonowanie stawów, szybsze gojenie się ran oraz zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych.
Po włączeniu suplementacji warto stosować się do zaleceń odnośnie dawki i regularności stosowania kolagenu. W innym przypadku nie zauważymy pozytywnych zmian w kondycji skóry czy poprawie funkcjonowania stawów i ścięgien.
Może Cię zainteresować: Kolagen do picia czy w tabletkach?
Podobne artykuły:
- Kolagen na stawy – co zawiera, jak działa, jak wybrać najlepszy?
- Kolagen rybi – na co pomaga, jakie ma właściwości i zastosowanie?
- Kolagen do picia czy w tabletkach?
- Kolagen na stawy – opinie, działanie, przeciwwskazania
- Żelatyna na stawy?
- SOLUGEL® i MEG-3™ – co to jest, działanie, właściwości
- L-cysteina – czym jest, najlepsze źródła, dawkowanie
- Najmocniejszy kolagen na stawy – ranking 2025