L-ornityna jest niedocenionym suplementem, który może zagwarantować większe przyrosty beztłuszczowej masy mięśniowej. Środek ten pozwala także m.in. na sprawniejsze usuwanie toksyn z organizmu. Jaką jeszcze rolę odgrywa ornityna w suplementacji na siłowni? Sprawdź w artykule.
Ornityna
L-ornityna zaliczana jest do aminokwasów endogennych, które syntezowane są wewnątrz organizmu. W przeciwieństwie do innych związków z tej grupy, nie bierze bezpośredniego udziału w budowaniu białek i nowych włókien mięśniowych.
- Arginina i ornityna są kluczowe dla poprawnego przeprowadzenia cyklu Krebsa.
- Ornityna powstaje z argininy i jest niezbędna do wytwarzania mocznika, który obniża ilość amoniaku we krwi.
- Co więcej – cytrulina i ornityna są ze sobą związane. Ornityna pełni funkcję akceptora przy syntezie cytruliny, która pomaga zwiększyć możliwości wysiłkowe ciała.
- Nadwyżki L-ornityny, która nie zostanie wykorzystana w przemianach metabolicznych będą wykorzystywane w innych procesach organizmu.
Jak działa ornityna?
Właściwości ornityny pozwalają na jej szerokie zastosowanie w ogólnej poprawie stanu organizmu. Działanie L-ornityny odnotowane zostało w kontekście:
- układu hormonalnego,
- regeneracji,
- oczyszczania organizmu,
- układu krążenia.
Ornityna – zalety
Jakie zalety przedstawia sobą ornityna?
- Usuwa toksyny i regeneruje wątrobę.
- Jest niezbędna do produkcji cytruliny i glutaminy, które zwiększają możliwości trenującego na wielu płaszczynach.
- Gwarantuje skuteczne usuwanie amoniaku z krwi.
- Pośrednio wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i budowę beztłuszczowej masy mięśniowej.
- Może wpływać na zwiększenie ilości hormonu wzrostu i nasilenie reakcji anabolicznych.
Ornityna – wady
Suplementacja ornityną nie niesie za sobą żadnych wad. Przyjmowanie ornityny wiąże się z lepszą kondycją wątroby ćwiczącego. To bardzo ważna cecha, ponieważ suplementacja odżywkami białkowymi niekorzystnie wpływa na jej stan.
Dla kogo ornityna?
Zastosowanie ornityny wiąże się z szerokim spectrum działania. Suplementacja zalecana jest osobom stawiającym na trening siłowy, a także osobom borykającym się z problemami wątrobowymi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ornityna to oczyszczanie wątroby w sposób sprawny i skuteczny. Wykorzystywana jest w preparatach wspomagających odtruwanie ciała z toksyn oraz regenerację obciążonej wątroby.
Ornityna – efekty
Efekty działania ornityny są widoczne gołym okiem już podczas treningu, a także w dłuższej perspektywie.
- Zwiększa pompę mięśniową przez pobudzenie produkcji tlenku azotu.
- Ułatwia zasypianie – przez redukcji poziomu kortyzolu.
- Przyspiesza regenerację powysiłkową.
- Ułatwia gojenie się ran i ujędrnia skórę – dzięki udziałowi w syntezie kolagenu.
Ornityna – skutki uboczne
Skutki uboczne ornityny praktycznie nie występują. Jej stosowanie uznawane jest za całkowicie bezpieczne.
- U osób nadwrażliwych mogą pojawić się klasyczne dla jakiejkolwiek suplementacji dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, ból brzucha, biegunka.
- Wybierając ornitynę w formie granulatu należy upewnić się, że tolerujesz fruktozę, ponieważ jest ona obecna w suplemencie. W przypadku osób zmagających się ze schorzeniami nerek – warto skonsultować przyjmowanie preparatów ornityny z lekarzem.
Dawkowanie ornityny
Dawkowanie ornityny jest kwestią sporną. Źródła podają bardzo zróżnicowane porcje dobowe, które miałyby przynosić odmienne efekty. Można więc uznać, że przyjmowana dawka ornityny jest związana z efektem, jaki chcesz uzyskać.
- Przyjmuje się zakres od 150 do 1500 mg jako normę w suplementacji dobowej.
- Można stosować 4 – 5g na czczo, bądź do godziny przed wysiłkiem fizycznym (z uwzględnieniem 2h przerwy między posiłkiem wysokobiałkowym).
Forma suplementacji może wpłynąć na podniesienie hormonu wzrostu i większy przyrost masy mięśniowej. Arginina, ornityna i lizyna często występują w jednym preparacie w celu uzupełnienia swoich obszarów działania i zapewnienia najlepszych rezultatów. Przy wyborze kompleksowego preparatu należy zwrócić uwagę na konkretną zawartość poszczególnych aminokwasów.
Ornityna w suplementacji na siłowni
L-ornityna HCL (chlorowodorek ornityny) nie należy do najpopularniejszych suplementów na siłowni. W związku z tym, że nie bierze bezpośredniego udziału w budowaniu muskulatury, jej właściwości są z reguły pomijane. Liczne badania wskazują jednak, że regularnie przyjmowane kapsułki ornityny:
- wspomagają procesy metaboliczne organizmu,
- odtruwają go,
- zwiększają możliwości wysiłkowe,
- wpływają na przyrosty suchej masy mięśniowej.
Podobne artykuły:
- Tlenek azotu na siłowni
- BCAA – jak długo można brać aminokwasy?
- Boostery testosteronu – czym są i czy warto je stosować?
- Jabłczan cytruliny – prawdziwy pogromca zmęczenia
- Czy kreatyna szkodzi? Skutki uboczne kreatyny