Zapewne nie raz słyszałeś: „Jedz tłuste ryby, bo zawierają kwasy omega”, a babcia kojarzy Ci się z łyżeczką tranu… Czym właściwie są kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9 i z czego wynika szum wokół różnych olejów? Przyczyn jest co najmniej kilka. O tym, do czego są nam potrzebne kwasy tłuszczowe i czy trzeba je suplementować, dowiesz się z tego artykułu.
Czym są nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 6 9?
Kwasy tłuszczowe grupy omega, to rodzaj nienasyconych tłuszczów, które stanowią istotny element budulcowy i energetyczny w naszym ciele. Podczas trawienia organizm przyswaja kwasy tłuszczowe, które następnie mogą zostać wchłonięte do krwi. Cząsteczki kwasów tłuszczowych są zwykle łączone w grupy po trzy, tworząc tzw. trójglicerydy. Kwasy tłuszczowe pełnią w organizmie wiele kluczowych funkcji.
Omega-3-6-9 – działanie
Dostępność w diecie kwasów Omega 3, 6 i 9 jest istotna w każdej fazie życie. W okresie prenatalnym i w dzieciństwie te tłuszcze są niezbędne dla wzrostu i rozwoju – szczególnie do ukształtowania prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku i mózgu. U osób dorosłych ich spożycie wiąże się z ochroną układu sercowo-naczyniowego, a na starość zmniejsza skłonność do problemów z pamięcią.
Oto kilka najważniejszych obszarów działania kwasów omega 3, 6 i 9:
Ochrona serca
Kwasy omega 3 (EPA i DHA), wpływają na prawidłowe funkcjonowanie serca i mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cholesterolu, trójglicerydów i ciśnienia krwi. Dzięki temu mają też pośrednie działanie przeciwmiażdżycowe, chroniące przed udarem mózgu i chorobie niedokrwiennej. [1]
Ochrona układu nerwowego
Kwas eikozapentaenowy (EPA), będący typem kwasu omega 3, może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) stanowi około 8% masy mózgu i dlatego jest tak ważnym elementem zróżnicowanej diety. Badania pokazały, że kwasy omega 3 mogą pomóc w opanowaniu lub zapobieganiu depresji, chorobie Parkinsona i psychozie u osób podatnych. [2]
Ochrona układu odpornościowego
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają układ immunologiczny i pomagają w walce z infekcjami oraz stanami zapalnymi w organizmie. Kwasy omega zajmują się również hamowaniem nadmiernej odpowiedzi immunologicznej i procesów zapalnych w organizmie.
Działanie na cały organizm
- Działanie przeciwzapalne – szczególnie kwasy omega 3.
- Kontrola wagi i obwodu w talii – redukowanie ilości cukru i zastępowanie go w roli źródła energii kwasami NNKT pomaga osiągnąć szybkie i trwałe efekty. Kwas linolowy (CLA) pomaga obniżyć poziom tłuszczu w wątrobie.
- Kwas alfa linolenowy (ALA – zawiera go olej sojowy i olej z siemienia lnianego) jest skutecznym antyoksydantem, który wspomaga redukcję stanów zapalnych i regulację poziomu cukru we krwi.
- Kwasy tłuszczowe są wydajnym źródłem energii (9 kcal/g). Jeśli w organizmie nie jest dostępna glukoza, do zasilania komórek organizm wykorzystuje kwasy tłuszczowe. Są także budulcem błon komórkowych i stanowią część każdej komórki w naszym ciele.
Czytaj więcej: Omega 3, 6, 9 – czym są i czym się od siebie różnią?
Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 – opinie o stosowaniu
Wiele badań potwierdza rolę, jaką kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9 odgrywają w zdrowym funkcjonowaniu układu okrywowego (skóra i włosy), oddechowego, krążenia i nerwowego. [3, 4, 5] Stanowią istotny materiał budulcowy dla mózgu i wielu narządów. Pomagają organizmowi przyswajać witaminy i składniki odżywcze z pożywienia. Pomagają regulować ciśnienie krwi i stany zapalne. [6] Mają wpływ na zdrowie, samopoczucie i ograniczają ryzyko niektórych chorób.
Dlatego – jeśli ryby nie pojawiają się na Twoim stole przynajmniej 2 razy w tygodniu – wprowadź zawierający kwasy tłuszczowe suplement diety, jako stały element śniadaniowej rutyny.
Jakie skutki uboczne dają nienasycone kwasy tłuszczowe?
Nienasycone kwasy tłuszczowe są na ogół bardzo dobrze tolerowane przez organizm i zwykle nie obserwuje się poważnych skutków ubocznych ich stosowania.
Problemy, które mogą się pojawić przy ich przyjmowaniu obejmują:
- rybi posmak,
- nudności,
- wzdęcia,
- odbijanie.
Nie są to jednak poważne objawy świadczące o problemie zdrowotnym. Suplementy diety powinny być tak dobrane, aby powyższe problemy się nie pojawiały.
Poważna reakcja alergiczna na tego typu produkty występuje rzadko. Jeśli jednak pojawią się jej objawy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Objawy obejmują wysypkę, swędzenie/obrzęk (zwłaszcza twarzy/języka/gardła), silne zawroty głowy, czy problemy z oddychaniem.
Suplementy diety – stosunek kwasów omega w składzie
Obecność kwasów tłuszczowych w diecie jest nie tylko korzystna, ale wręcz konieczna. Problemem jest fakt, że współczesna dieta obfituje w źródła kwasów omega 6 a zbyt mało jest w niej źródeł kwasów omega 3. Relacja ilości omega 6 do omega 3 powinna mieścić się w przedziale od 1 : 1 do 4 : 1 – tymczasem zwykle wynosi 15 lub nawet 20 do 1. Balans pomagają przywrócić oleje bogate w omega 9 (np. oliwa z oliwek), który wypiera nadmiar omega 6.
Trec Omega 3-6-9
Suplement diety Trec Omega 3-6-9 to naturalny kompleks kwasów tłuszczowych.
- kompleks jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
- zawiera olej z ogórecznika (GLA), olej lniany (ALA), olej rybi (EPA i DHA), CLA i witamina E,
- kwasy omega 3, 6 i 9 pochodzą z naturalnych źródeł,
- opiera się o optymalny stosunek poszczególnych kwasów omega.
Zobacz także: Kwasy omega 3 – niezbędny budulec komórek
Bibliografia:
[1] Danielle Swanson, Robert Block, Shaker A. Mousa: Omega-3 Fatty Acids EPA and DHA: Health Benefits Throughout Life. Adv Nutr. 2012 Jan; 3(1): 1–7.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3262608/
[2] Ticyana Moralez da Silva et al: Depression in Parkinson’s disease: a double-blind, randomized, placebo-controlled pilot study of omega-3 fatty-acid supplementation. J Affect Disord. 2008 Dec;111(2-3):351-9.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18485485/
[3] Asuka Kawamura et al: Dietary supplementation of gamma-linolenic acid improves skin parameters in subjects with dry skin and mild atopic dermatitis. J Oleo Sci. 2011;60(12):597-607.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22123240/
[4] Soumia Peter, Sandeep Chopra, Jubbin J. Jacob: A fish a day, keeps the cardiologist away! – A review of the effect of omega-3 fatty acids in the cardiovascular system. Indian J Endocrinol Metab. 2013 May-Jun; 17(3): 422–429.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3712371/
[5] Hassan Mozaffari-Khosravi et al: Eicosapentaenoic acid versus docosahexaenoic acid in mild-to-moderate depression: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Eur Neuropsychopharmacol. 2013 Jul;23(7):636-44.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22910528/
[6] Carmelo Puglia et al: In vitro percutaneous absorption studies and in vivo evaluation of anti-inflammatory activity of essential fatty acids (EFA) from fish oil extracts. Int J Pharm. 2005 Aug 11;299(1-2):41-8.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15979259/
Podobne artykuły:
- Omega 3, 6, 9 – czym są i czym się od siebie różnią
- Kwasy omega 3 – niezbędny budulec komórek
- Omega 3 – na co pomagają kwasy tłuszczowe EPA i DHA?
- Kwasy omega 3 – jakie wybrać?
- Kwasy omega 3-6-9 – właściwości, źródła, korzyści, zastosowanie