Luteina – to nazwa dwóch zupełnie różnych substancji o odmiennym działaniu na organizm, czego skutkiem może być konsternacja u osób, które o nich mówią. Może to prowadzić do nieporozumień i skutkować błędnym opisywaniem zarówno roli luteiny w organizmie, jak i wynikających z jej stosowania korzyści dla zdrowia. Upewnij się, że znasz różnice między luteiną, która jest substancją pomagającą chronić oczy i luteiną, która jest hormonem wpływającym na rozrodczość kobiet.
Co to jest luteina?
Luteina, zwana również naturalnym progesteronem, to hormon produkowany przez ciałka żółte w jajnikach. Jest odpowiedzialna m.in. za rozwój i utrzymanie ciąży. Stosowana jest więc u kobiet, gdy występują szeroko pojęte problemy z rozrodem.
Hormon ten jest często mylony z luteiną rozumianą jako przeciwutleniający pigment karotenoidowy, stosowany w celu poprawy wzroku [1].
Jak działa luteina?
Działanie luteiny na szyjkę macicy jest częścią wielu procesów związanych z rozrodczością kobiet. Oto kilka z nich:
- zmiany w nabłonku szyjki macicy w trakcie cyklu menstruacyjnego – luteina pomaga kontrolować przepuszczalność szyjki macicy i umożliwia odpowiednie warunki dla procesu zapłodnienia,
- zapobieganie nadmiernemu rozrostowi błony śluzowej macicy (endometrium),
- stymulacja procesu proteolizy (rozszczepu białek) ściany pęcherzyka Graffa (komórki jajowej), umożliwiającego owulację.
Obecność luteiny w organizmie kobiety jest istotna dla prawidłowego przebiegu ciąży. Luteina odgrywa ważną rolę w jej utrzymaniu, a także w rozwoju płodu (umożliwia produkcję hormonów płodu).
Luteina – właściwości
Luteina wykazuje następujące właściwości:
- odpowiada za jajeczkowanie
- jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój oraz utrzymanie ciąży (przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się już zapłodnionej komórki jajowej)
- zapobiega poronieniom
- hamuje niepożądane skurcze macicy
- ma kluczowe znaczenie w regulacji cyklu menstruacyjnego
- przygotowuje gruczoły sutkowe do laktacji
- hamuje reakcję immunologiczną organizmu kobiety na antygeny płodu
- pod koniec ciąży inicjuje poród
- reguluje temperaturę ciała
Może zainteresuje Cię: Dieta a hormony – jak dieta wpływa na układ hormonalny?
W jaki sposób sprawdzić poziom luteiny w organizmie?
Do oszacowania poziomu luteiny w organizmie potrzebne jest precyzyjne określenie dnia owulacji (jej poziom wzrasta przed jajeczkowaniem i jest najwyższy w 20-22 dniu cyklu). Poziom luteiny zmienia się również w ciągu dnia, dlatego sprawdza się go podczas badania krwi pobranej z żyły łokciowej rano, a w wielu przypadkach 3 razy w ciągu jednej doby.
Kiedy trzeba brać luteinę?
Luteinę przepisuje się w przypadkach niedoboru endogennego progesteronu np. w leczeniu niepłodności związanej z niedoborem.
Do najczęstszych sytuacji, w których lekarz przepisuje preparat z luteiną, należą:
- bolesne miesiączkowanie
- cykle bezowulacyjne
- zaburzenia cyklu miesiączkowego (np. przy wtórnym braku miesiączki)
- zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
- wspomagająco w leczeniu in vitro
- leczenie poronień nawykowych i zagrażających [2]
- leczenie endometriozy
- jako element hormonalnej terapii zastępczej
- w celu leczenia niewydolności fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego [3]
Sprawdź: Najlepsze suplementy na płodność i potencję. Jakie wybrać?
Kiedy nie stosować luteiny?
Istnieją przypadki, w których nie należy przyjmować luteiny. Należą do nich:
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- nowotwory dróg rodnych
- nowotwór piersi, a nawet podejrzenie nowotworu piersi
- zatorowość żył i problemy zakrzepowo-zatorowe
- depresja
- porfiria
- astma
- padaczka
- zaburzenia czynności nerek
- choroby serca
- nietypowe krwawienia z dróg rodnych
- ciąża pozamaciczna
Jaka jest różnica między luteiną na oczy a luteiną jako hormon?
Luteina na narząd wzroku to karotenoid, który występuje w plamce żółtej w oku i nie jest wytwarzany przez organizm. Ta luteina jest znana z właściwości przeciwutleniających i pomaga chronić oczy przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki i promieniowanie UV [4].
Luteina tego typu jest suplementem diety, który jest często stosowany w celu poprawy zdrowia oczu, zwłaszcza w przypadku starzenia się siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej.
Luteina jako hormon (progesteron, hormon steroidowy) jest produkowany przez ciałko żółte, które tworzy się w jajnikach po owulacji u kobiet [5]. Ten hormon ma kluczowe znaczenie w regulacji cyklu menstruacyjnego i jest istotny w procesie rozrodczym u kobiet. Luteina jako hormon reguluje zmiany w szyjce macicy, błonie śluzowej macicy i jajowodach, pomagając w procesie zapłodnienia i implantacji zarodka w macicy.
Luteina – dawkowanie
Dawkowanie luteiny może się różnić w zależności od celu terapii:
- W przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), rekomendowana dawka doustnej luteiny wynosi 50mg i powinna być przyjmowana od 3 do 4 razy na dobę w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Istotnym elementem terapii jest regularność w przyjmowaniu tego hormonu. Zaleca się kontynuację stosowania przez 3-6 kolejnych cykli menstruacyjnych, aby uzyskać maksymalne korzyści z terapii i osiągnąć pożądane efekty w regulacji cyklu i złagodzeniu objawów PMS.
- Przy czynnościowych krwawieniach z dróg rodnych zaleca się podawanie 50g luteiny, 4 razy dziennie, przez około 7 dni. W przypadku cykli bezowulacyjnych dawka zwykle jest zwiększana do 100mg i podawana 4 razy dziennie, a w programach in vitro zwiększa się ją nawet do 150mg.
- Hormonalna terapia zastępcza wymaga zwykle stosowania 25-50mg w odpowiedniej sekwencji, którą ustala lekarz. W tym przypadku dawka luteiny jest uzależniona od ilości przyjmowanych estrogenów. Przy próbie progesteronowej (diagnozującej przyczynę braku miesiączki), krwawienie powinno wystąpić około 10 dni od zaprzestania podawania progesteronu.
- W cyklach bezowulacyjnych i indukowanych oraz poronieniach nawykowych i zagrażających zaleca się dawkę 100mg luteiny podawaną 3-4 razy dziennie.
Ważne jest, aby dawkowanie i czas trwania terapii były dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentki i były ustalone przez lekarza. Pomoże to monitorować postępy leczenia oraz dostosowywać dawkowanie w razie potrzeby.
Jakie są skutki uboczne związane z leczeniem luteiną?
Luteina, czyli progesteron, to lek hormonalny, dlatego u niektórych kobiet może wywołać skutki uboczne. Do najczęstszych należą:
- zawroty i bóle głowy
- senność
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe np. nudności, suchość jamy ustnej
- stany depresyjne
- zaburzenia koncentracji
- zatrzymywanie płynów
- reakcje skórne
- skurcze macicy
Bibliografia:
- Manfred Eggersdorfer, Adrian Wyss: Carotenoids in human nutrition and health. Arch Biochem Biophys. 2018 Aug 15:652:18-26.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29885291/ - Luteina (Luteina®, Luteina 50®; progesteron) w leczeniu poronień nawykowych i zagrażających oraz zaburzeń cyklu miesiączkowego (N92.6 według ICD10). Raport w sprawie oceny świadczenia opieki zdrowotnej, Warszawa, kwiecień 2012 r.
http://wwwold.aotm.gov.pl/assets/files/rada/rekomendacje_stanowiska/2012_SRP/R-24-2012-Luteina/AOTM_OT_0250_Luteina.pdf - Stanisław Stanosz i wsp: Wybrane aspekty okresu przekwitania. Gin Prakt 2005; 84, 3: 22-26.
https://www.termedia.pl/Wybrane-aspekty-okresu-przekwitania,5,3452,0,0.html - Bonczar A., Mrukwa-Kominek E.: Wpływ barwników plamki na proces widzenia. Klinika Oczna . 2017, Vol. 119 Issue 4, p244-249. 6p.
https://web.s.ebscohost.com/abstract - Anna Dąbkowska-Huć, Piotr Skałba, Zbigniew Chełmicki: Ciałko żółte: fizjologia i patologia. Ginek Prakt 2004, 12, 2, 49-53
https://www.termedia.pl/Cialko-zolte-fizjologia-i-patologia,5,2270,0,0.html
Podobne artykuły:
- Estrogen – co to jest, normy, badanie
- Clomid – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Witaminy na wzrok – jakie suplementy na poprawę wzroku?
- Co to jest prolaktyna?
- Dong quai (dzięgiel chiński) – właściwości, zastosowanie, dla kogo?