Każdy już chyba słyszał o BCAA. Mało kto jednak wie tak naprawdę jak ono działa i co wchodzi w jego skład. Są to aminokwasy rozgałęzione, które musimy dostarczać z pożywieniem. Tak zwane egzogenne. Dla naszych mięśni podczas wysiłku BCAA stanowi ochronę oraz pożywkę. Według najnowszych badań najważniejszym składnikiem tego suplementu jest właśnie tytułowa leucyna. Stanowi ona prawdopodobnie najistotniejszy aminokwas w budowaniu masy mięśniowej. W tym artykule postaram się przybliżyć działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania leucyny.
Co to jest leucyna?
Z czego właściwie składa się BCAA? Z trzech aminokwasów egzogennych. Są to leucyna, walina oraz izoleucyna. Razem ten kompleks hamuje negatywne skutki kataboliczne i stymuluje procesy regeneracyjne organizmu. Wróćmy jednak do samej leucyny. Jest to prawdopodobnie jeden z najważniejszych aminokwasów jakie musimy dostarczyć z pożywienia. Wpływa ona nie tylko na mięśnie, lecz także na układ nerwowy. Popularne suplementy zawierające leucynę to na przykład: BCAA Combo, Leucine Fusion, Beef Amino, czy Anabolic BCAA System.
Leucyna – działanie i właściwości
Poznajmy działanie i właściwości leucyny. Leucyna najszybciej ze wszystkich aminokwasów przekracza barierę krew – mózg. W układzie nerwowym ma szereg zadań do spełnienia. Dzięki zdolności do oddziaływania na ośrodek sytości znajdujący się w podwzgórzu, może znacząco hamować łaknienie. Będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na osoby odchudzające się i stosujące rygorystyczne diety. Dodatkowo ma także znaczny wpływ na poziom serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego między innymi za sen i relaks. Przyjmowanie leucyny przez osoby trenujące może odsunąć pojawienie się zmęczenia w czasie, co przełoży się na możliwość wykonywania dłuższych treningów. Trzeba jednak pamiętać, że obniżenie poziomu serotoniny, spowodowane spożywaniem większych dawek leucyny zwłaszcza w porze wieczornej, może powodować problemy ze snem.
Kolejną właściwością leucyny jest jej wpływ na poziom glutaminianu oraz jego uwalnianie w mózgu. Ten neuroprzekaźnik przydaje się nam w momencie, w którym chcemy dobrze przygotować się do pracy umysłowej, ponieważ pobudza on neurony. Jego nadmiar z kolei ma negatywny wpływ na nasz mózg. Może powodować zatrucie neuronów, ponieważ bywa dla nich toksyczny. Nie ma sprecyzowanych badań pokazujących czy leucyna może podnosić poziom glutaminianu powyżej norm fizjologiczny, lecz wiadomo, że jest odpowiedzialna za jego wydzielanie.
Leucyna może negatywnie wpływać na poziom witaminy PP w naszym organizmie. Jej braki z kolei mogą objawiać się rozdrażnieniem, a nawet depresją. Zaleca się by osoby stosujące spore dawki BCAA oraz leucyny suplementowały także witaminy z grupy B.
Widzimy, że leucyna ma dwie twarze. Z jednej strony możemy ją wykorzystać w celach sylwetkowych, zahamować apetyt oraz budować mięśnie. Z drugiej musimy się liczyć, że mogą pojawić się problemy ze snem oraz nastrojem. Niestety nie ma nic za darmo.
Leucyna – dawkowanie
Dawkowanie leucyny uzależnione jest od tego co chcemy osiągnąć, oraz ile spożywamy jej z pokarmem. Dawki pochodzące z suplementu wahają się od 6 do 12 gramów na dobę. Suplementację można rozłożyć na równe dawki w posiłkach około treningowych, oraz we wszystkich posiłkach w dni nietreningowe. Takie rozłożenie dawek suplementu będzie miało pozytywny wpływ na procesy anaboliczne oraz na regenerację organizmu.
Leucyna stanowi kluczowy aminokwas w diecie sportowca. Wpływa pozytywnie na procesy anaboliczne oraz hamuje działanie kortyzolu. Przyśpiesza dzięki temu spalanie tkanki tłuszczowej. Ma olbrzymi wpływ również na układ hormonalny, przez co należy rozważnie ją suplementować. Aminokwas ten występuje w formie wolnej, dzięki temu możemy zażywać samą leucynę bez BCAA, bądź EAA.
Produkty zawierające leucynę znajdziesz tutaj.
Podobne artykuły:
- L-leucyna – co to jest, działanie, właściwości, dawkowanie
- BCAA – jak długo można brać aminokwasy?
- BCAA – działanie, dawkowanie, opinie
- Stosowanie BCAA – 3 powody, dla których jest to konieczne
- Czy BCAA działa?