WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

L-tyrozyna – co to jest, właściwości, działanie, skutki uboczne

l tyrozyna

Tyrozyna należy do grupy aminokwasów endogennych i jest związkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powstają z niej neuroprzekaźniki takie jak dopamina, czy hormony tarczycy. Ludzki organizm potrafi syntezować ten aminokwas samoistnie, lecz wyłącznie pod warunkiem dostarczenia wraz z pożywieniem fenyloalaniny. Suplementacja tyrozyny jest dosyć powszechna, a preparaty tego typu uznaje się za skuteczne we wzmacnianiu kondycji fizycznej oraz usuwaniu skutków przemęczenia. To jednak nie wszystkie jej zalety, ponieważ wpływa na wiele ważnych procesów w organizmie. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej i sprawdźmy jakie korzyści może przynieść odpowiednie spożycie tyrozyny.

Tyrozyna najobficiej występuje w produktach odzwierzęcych, takich jak mięso oraz jaja. Na szczęście dla wegetarian oraz wegan można znaleźć ją również w roślinach strączkowych. Przypisuje się jej właściwości przyspieszające proces odchudzania, a także wzmacniające mięśnie. Z tego względu staje się często stosowanym produktem przez sportowców. Czy jednak L-tyrozyna przyniesie pozytywne skutki stosowania także dla osób, które są mniej aktywne? Odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie czym dokładnie jest ten aminokwas.

Co to jest tyrozyna?

Tyrozyna to aminokwas endogenny. Oznacza to, że organizm ludzki potrafi pokryć zapotrzebowanie na ten związek chemiczny wytwarzając go samoistnie. Do tego procesu potrzebuje wspomnianej już fenyloalaniny.

Aby mieć pewność, iż organizmowi nie będzie brakować tego ważnego aminokwasu należy spożywać odpowiednie ilości produktów bogatych w białko, zwłaszcza zwierzęce. Warto przy tym wspomnieć, że mówiąc o tym związku mamy na myśli głównie L tyrozynę, czyli lewoskrętny izomer tyrozyny.

Aminokwas jest prekursorem wielu kluczowych z punktu widzenia zdrowia związków chemicznych. W tym:

  • dopaminy;
  • adrenaliny;
  • noradrenaliny.

Sprawdź: Dopamina – co to jest, jak działa i jakie ma właściwości?

Właściwości tyrozyny

Aminokwas ten jest wykorzystywany przez organizm do budowy białek mięśniowych. Wykazuje również bardzo skuteczne działanie w sytuacjach stresowych, co jest spowodowane faktem, że w badaniach preparaty zawierające L tyrozynę nasilały dodatkową produkcję katecholamin. Również dopamina, adrenalina i noradrenalina są niezmiernie istotnymi substancjami w sytuacjach zagrożenia.

Tyrozyna wykazuje właściwości adaptogenne, związane z możliwością zachowania prawidłowych funkcji poznawczych. Badania na zwierzętach potwierdziły również, że preparaty z tym aminokwasem mogą pomagać lepiej adaptować się do zmieniających warunków i pokonywać stres oraz przemęczenie.

Czytaj: Najlepsze suplementy na stres – jakie wybrać?

rankingi odżywek

Tyrozyna uczestniczy w budowaniu kolagenu, który jest niezmiernie istotny z punktu widzenia skóry, oraz zdrowia stawów. Nasila produkcję melaniny, czyli pigmentu skórnego chroniącego organizm przed działaniem promieni UV.

L tyrozyna kontroluje prawidłowy metabolizm w organizmie, pomaga ograniczyć apetyt oraz bierze czynny udział w tworzeniu się uczucia sytości.

Tyrozyna – działanie na organizm

Działanie tyrozyny na organizm jest bardzo szerokie. Wpływa na zdolności koncentracji w trudnych sytuacjach, co pozwala na zachowanie jasności umysłu pod działaniem stresu. Jej odpowiednia ilość w diecie obniża apetyt, przez co ogranicza przejadanie i realnie przyczynia się do redukcji masy ciała.

Wpływ na syntezę dopaminy jest kluczowy dla zachowania zdrowia psychicznego, ponieważ ten neuroprzekaźnika umożliwia odczuwanie przyjemności.

Warto wspomnieć, że suplementy diety zawierające tyrozynę poleca się do stosowania doraźnego studentom przed egzaminami. Będzie ona również świetnym narzędziem w procesie odchudzania, ponieważ zapewnia uczucie sytości. Szczególne korzyści stosowanie tyrozyny może przynieść sportowcom. Wpływa również na produkcję hormonów tarczycy.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

L-tyrozyna – dla kogo jest zalecana?

Tyrozyna w formie suplementu jest szczególnie polecana osobom, które ciężko pracują fizycznie, bądź intensywnie uprawiają sport. Będzie również doskonałym wyborem dla osób aktywnych, które pragną zredukować masę ciała, oraz ludzi otyłych mających problem ze zrzuceniem nadmiarowych kilogramów. Warto dodać, że jest to preparat polecany osobom, które często korzystają z solarium.

trec tyrosine

Duże korzyści suplementacja tyrozyny może przynieść osobom, u których hormony tarczycy znajdują się w dolnej granicy normy. Sprawia to, że niedoczynność tarczycy nie jest diagnozowana jako choroba i nie leczy się jej farmakologicznie. Tyrozyna jako prekursor tyroksyny i trójjodotyroniny może wesprzeć tarczycę w prawidłowej pracy. Ostatnią grupą ludzi, którzy powinni pomyśleć o tyrozynie są osoby dla, których zdolność koncentracji jest kluczowa w codziennym funkcjonowaniu.

Trec Tyrosine kupisz w sklepie Budujmase.pl

Zobacz: Tyrozyna a kondycja fizyczna

Korzyści z przyjmowania tyrozyny

Korzyści wynikające z przyjmowania tyrozyny to:

  • lepszy nastrój;
  • wsparcie funkcji poznawczych;
  • obniżenie odczuwania negatywnych skutków stresu;
  • obniżenie apetytu;
  • pozytywny wpływ na wydolność fizyczną i wyniki sportowe.

Zestaw Boogie na trening

zestaw na masę

Zestaw Boogie na trening
 

Występowanie L-tyrozyny – w jakich produktach jest tyrozyna?

L-tyrozyna występuje w wielu produktach żywnościowych. Znajdziemy ją przede wszystkim w:

  • warzywach strączkowych;
  • odżywkach białkowych;
  • mięsach oraz jajach i rybach.

Zawierają ją również:

  • przetwory mleczne;
  • orzechy;
  • nasiona lnu.

Sprawdź: Aminokwasy – działanie, dawkowanie, opinie

L-tyrozyna – jak suplementować?

L tyrozyna dostępna jest w formie syntetycznej w odżywkach białkowych oraz preparatach aminokwasowych. W aptekach znajdziemy suplementy w postaci proszku, bądź kapsułek. Wybór uzależniony jest od tego, która forma będzie dla nas bardziej praktyczna. Suplement diety sprawdzi się najlepiej doraźnie w okresach wzmożonego wysiłku, bądź stresu.

W innych sytuacjach warto przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się ze specjalistą dietetykiem, bądź lekarzem.

plany budujmase - kontakt z trenerem i dietetykiem

Dawkowanie tyrozyny

Przyjmuje się, że bezpieczne dawkowanie tyrozyny wynosi maksymalnie 2 gramy na dobę. Ilość ta jest jednak zbyt mała aby zauważyć pozytywne właściwości aminokwasu. Z tego względu zalecana porcja to od 100 do 150 mg na każdy kilogram masy ciała. Przy czym należy pamiętać, aby nie przekraczać 10 gram suplementu.

Dawkowanie należy dostosować do indywidualnych potrzeb, ponieważ u jednej osoby nawet niewielkie ilości tyrozyny mogą wywoływać mocny efekt pobudzenia. U drugiej natomiast dopiero wyższe dawki przyniosą pozytywne efekty. Enzymy wykorzystywane przez organizm do przekształcania tyrozyny mają określoną wydajność. Oznacza to, że zbyt wysokie dawki nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Z czym łączyć tyrozynę?

Witamina C zwiększa wchłanianie tyrozyny, podobnie jak żelazo. Oba składniki odżywcze warto łączyć ze spożyciem aminokwasu. Należy także zwrócić uwagę na spożycie witaminy B6. Pirydoksyna wpływa na przemiany aminokwasów, również tyrozyny.

L-tyrozyna – skutki uboczne

Do skutków ubocznych przyjmowania zbyt wysokich dawek tyrozyny zaliczamy:

  • problemy ze snem wywołane zbytnim pobudzeniem przez dopaminę;
  • nadmierną nerwowość;
  • bóle głowy;
  • zmienne ciśnienie krwi;
  • zaburzenia trawienne.
plany - rejestracja

Tyrozyna przeciwwskazania

Do przeciwskazań stosowania tyrozyny zaliczamy:

  • nadczynność tarczycy;
  • chorobę Gravesa-Basedowa;
  • fenyloketonurie;
  • niewydolność nerek;
  • migreny.

Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *