WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kreatyna a regeneracja – jak kreatyna wspiera regenerację po treningu?

kreatyna na regenerację

Kreatyna jest kojarzona przede wszystkim z suplementem odpowiadającym za budowanie masy mięśniowej. Jednak posiada też wiele innych zalet, które oddziałują na inne aspekty funkcjonowania naszego organizmu. Oprócz poprawy funkcji kognitywnych, kreatyna poprawia także regenerację powysiłkową.

Kreatyna a regeneracja mięśni

Kreatyna odpowiada przede wszystkim za wzrost muskulatury oraz zwiększenie energii w komórkach mięśniowych, znanej jako adenozynotrójfosforan, czyli ATP. Posiada ona jednak wiele innych zalet, które przekładają się na częstsze treningi z większą intensywnością. Możliwe jest to dzięki szybsze regeneracji organizmu.

  • Kreatyna posiada zdolność poprawy wydolności organizmu i siły w mięśniach szkieletowych. Dzięki suplementacji kreatyną możemy szybciej zaadaptować się do innych warunków treningowych, jak chociażby nowy plan treningowy.
  • Suplementując w sposób stały kreatynę, nasz organizm szybciej usuwa stres oksydacyjny, który powstaje na skutek ćwiczeń, tym samym przyspieszamy i skracamy czas potrzebny na regenerację organizmu.
  • Istnieje kilka dobrych sposobów na suplementację kreatyną, natomiast istnieją badania, które sugerują, że spożywanie dawki kreatyny po treningu w obecności węglowodanów może przynieść nieznacznie lepsze rezultaty i przełożyć się na bardziej efektywną regenerację organizmu.

Czytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o kreatynie

Jak kreatyna zmniejsza ból mięśniowy?

Pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z uczuciem tzw. “zakwasów”. Pojawiają się przede wszystkim, gdy zaczynamy przygodę z aktywnością fizyczną. Suplementacja kreatyną może pomóc w zmniejszeniu uczucia charakterystycznego bólu. Włączając suplementację kreatyną możemy liczyć na wiele więcej pozytywnych cech, które ograniczą ból mięśniowy.

Kreatyna a regeneracja – jak kreatyna wspiera regenerację po treningu?

Suplementacja kreatyny:

  • przyspiesza regenerację komórek mięśniowych,
  • stymuluje syntezę białek mięśniowych,
  • poprawia wydolność organizmu,
  • zwiększa zapasy ATP w mięśniach.

Z uwagi na fakt, że kreatyna opóźnia uczucia zmęczenia, nasze włókna mięśniowe są mniej wyeksploatowane po zakończonej jednostce treningowej. Ten fakt może spowodować, że ból mięśniowy będzie mniejszy lub w ogóle się nie pojawi.

Kup Universal Animal Creatine Powder w sklepie BudujMase.pl

Wpływ kreatyny na regenerację mięśni

Bez wątpienia kreatyna jest w stanie znacząco przyspieszyć regenerację mięśni. Z tego powodu dodatek kreatyny bardzo często można znaleźć w odżywkach potreningowych.

Aby suplementacja kreatyny przyniosła oczekiwane rezultaty musi być stosowana regularnie, bez względu na obecność treningu w ciągu dnia czy też nie.

  • Standardowe dawkowanie kreatyny w ciągu dnia wynosi 5 gramów.

Jeśli zależy Ci na lepszej regeneracji poprzez suplementację kreatyną, to warto spożyć ją w trakcie lub bezpośrednio po zakończonym treningu.

rankingi odżywek

Najlepsze metody regeneracyjne z kreatyną

Regeneracja mięśni jest możliwa na różne sposoby. Jedną z najlepszych metod jest odpowiednia ilość snu w ciągu doby. To właśnie wtedy, gdy odpoczywamy nasze mięśnie szkieletowe stają się silniejsze i większe.

trec cm3 powder 500g

Możemy też stosować inne metody, które poprawią naszą regenerację. Niektóre z nich zakładają włączenie odpowiedniej suplementacje, a jeszcze inne polegają na specjalnych praktykach żywieniowych.

Do metod regeneracyjnych z kreatyną zaliczamy:

  • stosowanie przedtreninówek z kreatyną,
  • stosowanie suplementów potreningowych z dodatkiem kreatyny,
  • dodawanie kreatyny do wody na treningu,
  • spożywanie kreatyny w posiłku potreningowym.
Kup Trec CM3 Powder w sklepie Budujmase.pl

Czy kreatyna odbudowuje mięśnie?

Bezpośrednio kreatyna nie ma przełożenia na odbudowywanie mięśni. Dzięki energii ATP, która jest wytwarzana z kreatyny możemy trenować częściej, ciężej i przez dłuższy czas. To właśnie wpływ na masę mięśniową jest najbardziej zauważalny, gdy włączymy suplementację kreatyny. Pośrednio jednak można powiedzieć, że kreatyna wpływa na odbudowę tkanek, ponieważ bierze znaczący udział w procesach regeneracyjnych. Kreatyna przyczynia się do wzrostu IGF-1. Jest to insulinopodobny czynnik wzrostu, który odpowiada za regenerację organizmu. Działa również w pewien sposób na opóźnienie wystąpienia starzenia.

Suplementacja kreatyną zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Za sprawą suplementacji kreatyny spożywamy więcej wody, która później trafia do komórek mięśniowych. Odpowiednie nawodnienie jest istotne pod kątem regeneracji i efektywności na treningu.

Sprawdź także: Kalkulator zapotrzebowania na wodę

Czy kreatyna pomaga na zmęczenie?

creatine mono

Jedną z zalet kreatyny jest opóźnianie zmęczenia. Można więc jasno stwierdzić, że spożycie dowolnej formy kreatyny przed sesją intensywnego treningu może poprawić naszą wydolność i efektywność w czasie ćwiczeń. Podczas treningu korzystamy z energii mięśniowej ATP. Pozyskiwana jest ona z rozkładu kreatyny. Im więcej ATP w mięśniach, tym nasz organizm może trenować ciężej i dłużej. Wykorzystując właśnie ten mechanizm kreatyna jest w stanie opóźniać zmęczenie.

Dobrym pomysłem jest spożywanie kreatyny już na treningu dodając ją do wody. W tym celu świetnie sprawdzi się kreatyna w ulubionym smaku. Szczególnie, gdy nie przepadasz za smakiem czystej wody.

Kup Formotiva Creatine Mono w sklepie BudujMase.pl

Kreatyna przed czy po treningu? Czy to ma znaczenie?

Pora suplementacji kreatyny nie ma znaczenia w kontekście tempa i efektywności budowy masy mięśniowej. Niezależnie od tego czy wybieramy jabłczan kreatyny lub bardziej popularny monohydrat kreatyny, możemy suplementować odpowiednią dawkę przed lub po treningu.

Warto wiedzieć:

  • Kreatyna jest suplementem, który musimy stosować regularnie przez dłuższy czas w odpowiedniej porcji, aby zauważyć pozytywne skutki jej działania.
  • W odmienny sposób oddziałuje na nasz organizm chociażby przedtreningówka, której zadaniem jest szybkie dostarczenie energii i zniwelowanie zmęczenia organizmu. Działanie kreatyny jest zauważalne po dłuższym czasie stosowania.
  • Istnieją badania naukowe, które sugerują, że brać kreatynę należy tuż po zakończonym wysiłku fizycznym. Po treningu nasz organizm jest dużo bardziej chłonny i wrażliwy na dostarczane substancje, dzięki temu możemy szybciej rozpocząć procesy regeneracyjne.

Podsumowując, kreatyna to jeden z najlepiej przebadanych suplementów, który pomaga nie tylko w szybszym budowaniu masy mięśniowej, ale wspomaga także regenerację organizmu po intensywnym treningu. Znajdzie ona zastosowanie w różnych rodzajach wysiłku, od treningu siłowego, dyscypliny drużynowe, aż po sporty walki.


💪Najlepsze kreatyny kupisz w sklepie Budujmase.pl🛒


najlepsza kreatyna - ranking kreatyn

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *