Czy zażywanie kofeiny podczas suplementacji kreatyną niweluje jej działanie? Czy może jest to dobre połączenie? Czy jedno nie wyklucza drugiego? Po Internecie krąży mnóstwo opinii na ten temat, jednak większość z nich jest wyssana z palca.
„Kreatyna nawadnia, kofeina odwadnia” – często można to usłyszeć od osób trenujących, bądź znaleźć na stronach www. Czy stosowanie obu substancji jednocześnie jest nieskuteczne? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy zapoznać się z ich zasadą działania.
Jak działa kreatyna?
O pozytywnym działaniu kreatyny podczas treningów siłowych wie każdy. Największym jej atutem jest zwiększenie poziomu energii ATP w mięśniach co sprawia, że treningi są dłuższe i bardziej intensywne. Dzięki temu wyniki uzyskane podczas ćwiczeń są znacznie lepsze.
Ponadto kreatyna nawadnia komórki mięśniowe, dzięki czemu mięśnie wydają się większe i bardziej napompowane. Kreatyna jest najsilniej działającym suplementem, co czyni ją numerem jeden w kulturystyce naturalnej.
Aby dowiedzieć się więcej na temat działania tego suplementu przeczytaj artykuł: Kreatyna – wszystko co musisz wiedzieć na jej temat
Jak działa kofeina?
Kofeina bardzo silnie oddziałuje na organizm ludzki. Niezależnie od formy w jakiej jest przyjmowana, ma ona swoje plusy i minusy.
- Największymi zaletami zażywania kofeiny przez osoby ćwiczące na siłowni są: efekt pobudzenia oraz wzmożona koncentracja.
- Z kolei minusem kofeiny jest jej działanie diuretyczne.
Kofeina ma działanie moczopędne, przez co może pośrednio przyczynić się do eliminacji z organizmu niezbędnych pierwiastków takich jak magnez i wapń. Jednak czy każda jej ilość może powodować niepożądane działanie? Otóż nie.
Aby doprowadzić do zauważalnego “wypłukania elektrolitów z organizmu”, należałoby spożywać dawki powyżej 500mg kofeiny dziennie (równowartość 4 – 5 filiżanek kawy). Jeśli masz odpowiednio nawodniony organizm (spożywasz duże ilości płynów), nie występują u Ciebie braki minerałów oraz spożywasz kofeinę w umiarkowanych ilościach – nie wpłynie to na pogorszenie wyników jakie osiągasz na siłowni. Co więcej, spożywanie kofeiny w odpowiednich ilościach przyczyni się do poprawy osiągnięć!
Sprawdź: Kofeina przed treningiem – 5 sposobów, jak kofeina poprawi Twój trening
Jeśli chcesz mieć plan treningowy odpowiedni dla Ciebie skorzystaj z pomocy trenera personalnego i ciesz się super sylwetką i silnymi mięśniami znacznie szybciej!
Kreatyna i kawa (kofeina) – oddziaływanie na siebie
Jakie oddziaływanie ma kofeina na suplementację kreatyną? Bezpośrednie oddziaływanie obu tych produktów na siebie nie występuje. Istnieje jednak pośrednie oddziaływanie kofeiny na kreatynę. Co to oznacza? Jednym z efektów zażywania kofeiny jest działanie diuretyczne. Kreatyna natomiast kumuluje wodę w komórkach mięśniowych. Tak wiec według tej teorii – kofeina niweluje działanie kreatyny.
Jednak czy we wszystkich przypadkach? Nie! Aby efekt odwodnienia stanowił problem, należałoby spożywać bardzo duże dawki kofeiny (znacznie przekraczające maksymalną granicę jej spożycia).
Jeśli należysz do osób, które nie mogą dojść do siebie bez małej czarnej, a chcesz polepszyć swoje wyniki na siłowni dzięki kreatynie – niczego się nie obawiaj.
Pamiętaj jednak, aby dostarczać odpowiednio duże ilości płynów w trakcie cyklu kreatynowego. Kofeinę natomiast zażywaj z umiarem, a nie doznasz żadnych negatywnych skutków z połączenia obu tych produktów.
Sprawdź także: Ranking najlepszych kreatyn
Kreatyna i kofeina w stackach przedtreningowych
Jeśli stosujesz odżywki przedtreningowe to pewnie już zdążyłeś zauważyć, że spora część z nich zawiera oba te składniki w składzie. Gdyby rzeczywiście kofeina niwelowała działanie kreatyny, żaden z poważnych producentów nie odważyłby się ich łączyć.
Jest to kolejny argument obalający szkodliwy wpływ kofeiny na kreatynę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przedtreningówek przeczytaj artykuł: Odżywki przedtreningowe – co sprawia, że są takie skuteczne?.
Czy kreatyna ma kofeinę?
Nie – kreatyna to suplement z założenia niezawierający kofeiny. Oczywiście możesz znaleźć połączenie obu składników w jednym produkcie w formie przedtreningówki, aczkolwiek czysta kofeina nie stanowi źródła kofeiny.
W większym stopniu należy rozważyć picie kawy, czy energetyków przy jednoczesnym stosowaniu kreatyny. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiedź na pytanie “czy kreatyna ma kofeinę” brzmi jednoznacznie – nie.
Kreatyna a kawa
Nie jest to reguła, ale część osób zażywających dawkę kreatyny i pijących kawę w tym samym czasie zauważało delikatne problemy żołądkowe. Owe problemy objawiały się uciążliwym kręceniem w żołądku, a czasem nawet ochotą na wymioty. Nie koniecznie musi to być związane obecnością samej kofeiny kawie, ale obecnością dziesiątek innych substancji oraz odczynem mocno kwaśnym kawy!
Nie jest wiadome jak Twój organizm na to zareaguje, więc jeśli już pijasz kawę – staraj się to robić odpowiednio wcześniej przed zażyciem kreatyny.
Sprawdź także: Kawa na czczo przed treningiem
Kreatyna i kawa – czy to można łączyć?
Pogłoski na temat niwelowania działania kreatyny przez kofeinę są tylko mitem. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kreatyny, a nie zamierzasz odstąpić od picia kawy to teraz nie powinieneś mieć już wątpliwości.
Jednak pamiętaj, we wszystkim należy mieć umiar – z zażywaniem kofeiny również!
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 04.09.2014 r. i zaktualizowany dn. 19.04.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły:
- Kofeina – kiedy ją stosować i jak dawkować?
- Kofeina, a utrata wagi – 3 powody dlaczego kofeina może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej
- 5 najbardziej popularnych źródeł kofeiny
- Czy herbata pobudza tak samo, jak kawa? Kofeina a teina
- Kawa na czczo przed treningiem
no to ciekawe kawa bezkofeinowa na zmęczenie
Zawsze zostaje kawa bezkofeinowa. Dla pewności pije od południa jak już zaczyna zmęczenie łapać ;]
Bezkofeinowa na zmęcznie? ;D
Kawa + kreatyna u mnie obecnie nie powoduje niczego niepożądanego. Myślę że to kwestia indywidualna : )