WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Karnozyna – czym jest i na co pomaga?

karnozyna

Nasz organizm to system, w którym każda pojedyncza część odpowiada za ściśle określone zadania. Tylko w momencie, gdy każdy element pracuje bez zarzutu, nasz organizm może podejmować się konkretnych zadań. Z czasem jednak możliwości w organizmie ludzkim stają się ograniczone, np. poprzez niedobory i utrudnioną regenerację. Jednym ze związków, których niedobór powoduje postępujące procesy starzenia jest karnozyna. Czym jest i na co pomaga jej odpowiedni poziom?

Czym jest karnozyna?

L-Karnozyna występuje naturalnie w naszych mięśniach oraz mózgu, występuje więc engodennie w ludzkim organizmie. Jest to dipeptyd składający się z dwóch aminokwasów – beta-alaniny i histydyny. Posiada ona silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe oraz zdolność do szybszej regeneracji komórek.

Karnozyna jest powszechnie wykorzystywanym składnikiem suplementów diety wpływających na poprawę pracy serca, układu nerwowego czy ogólnego samopoczucia. Jest ona uznawana jako „eliksir na długowieczność”, ponieważ jest skutecznie wykorzystywana w leczeniu wielu skutków starzenia organizmu.

Karnozyna – właściwości i działanie

Karnozyna wykazuje szereg pozytywnych działań, które mogą poprawić funkcjonowanie organizmu i poprawić komfort codziennego funkcjonowania.

Właściwości i działanie karnozyny to przede wszystkim:

  • działanie przeciwutleniające – dostateczna ilość karnozyny może chronić komórki organizmu przed uszkodzeniami, stresem oksydacyjnym i działaniem wolnych rodników,
  • wspieranie zdrowia serca – suplementacja karnozyną zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, dzięki redukcji poziomu stresu oksydacyjnego,
  • poprawa funkcji kognitywnych – odpowiedni poziom karnozyny wspiera funkcje poznawcze i poprawia działanie układu nerwowego. Ponadto karnozyna poprawia kurczliwość mięśnia sercowego,
  • wsparcie dla mięśni – wysoki poziom karnozyny w mięśniach ma pozytywny wpływ na regenerację mięśni, poprawę wydolności i zwiększa odporność mięśni na wysiłek fizyczny,
  • ograniczenie tempa starzenia – karnozyna posiada szereg właściwości prozdrowotnych, a jedną z nich jest spowolnienie procesów starzenia komórek w naszym organizmie,
  • złagodzenie stanów zapalnych – ma to ogromne znaczenie dla sportowców, którzy podejmują częsty wysiłek fizyczny,
  • poprawa kondycji skóry – karnozyna jest peptydem, który ma korzystny wpływ na kondycję i stan naszej skóry, poprawiając jej elastyczność i wygląd.

W jakich produktach jest najwięcej karnozyny?

6pak beta alanina w proszku

Karnozynę możemy dostarczyć w dużej ilości poprzez spożycie mięsa i ryb. Poziom L-karnozyny jest zwiększany poprzez większą dostępność histydyny i beta-alaniny. Duże dawki histydyny występują w tłustych rybach, czerwonym mięsie wołowym oraz wieprzowym, a także żółtych serach i nasionach roślin strączkowych.

W przypadku beta-alaniny mamy do wyboru podobną grupę produktów z uwzględnieniem mięsa drobiowego, jaj czy mleka.

Kup 6Pak Beta Alanine w sklepie Budujmase.pl

Jak stosować karnozynę?

Karnozynę możemy dostarczać z pożywienia. Jest to jednak sposób, który nie zapewni dziennego zapotrzebowania na dipeptyd. O wiele skuteczniejsze jest dostarczanie L-karnozyny w postaci suplementu diety. Możemy spotkać się z dawką 250 lub 500mg w jednej dawce. Nie należy przekraczać zalecanej porcji w celu uniknięcia skutków ubocznych przy czym należy zaznaczyć, że karnozyna jest stosunkowo bezpiecznym dipeptydem.

Dawkę 500mg najlepiej dostarczyć wraz z posiłkiem. W ten sposób zwiększamy możliwość przyswojenia suplementu. Jeżeli posiadamy kapsułki w dawkach 250mg to najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie suplementu dwa razy dziennie.

Kiedy warto ją stosować? Karnozyna ma szereg korzystnych działań. Może opóźniać procesy starzenia i jednocześnie poprawiać zdolność do wysiłku. W jakich konkretnych przypadkach najlepiej suplementować karnozynę? Jeżeli jesteś w podeszłym wieku to suplementacja karnozyną powinna stanowić podstawę. Suplementowanie karnozyną jest pomocne w przypadku występowania cukrzycy. Ma to bezpośredni związek ze stresem oksydacyjnym i glikozylacją.

Przeczytaj także: Beta-alanina – 4 sposoby na to, jak może opoźnić zmęczenie mięśni

Czy karnozyna jest bezpieczna?

Karnozyna jest bezpiecznym suplementem diety pod warunkiem, że dostarczamy ją zgodnie z zaleceniami producenta. Nie powinniśmy przekraczać dziennej maksymalnej dawki 500mg. Skutki uboczne dotyczą zazwyczaj ustnej suplementacji, a są to problemy z krzepnięciem krwi oraz hamowanie transglutaminazy we krwi.

Spożywanie karnozyny nie wchodzi w interakcje z innymi suplementami czy lekami. Można więc ją spożywać bez obaw. Zauważalne mogą być parestezje, czyli charakterystyczne mrowienie za sprawą spożytej beta-alaniny. Pamiętaj, że pewna ilość beta-alaniny może być zawarta w przedtreningówkach. Należy wziąć ten fakt pod uwagę planując dzienną suplementację.

Czy karnozyna to to samo co beta-alanina?

Beta alanina jest jednym z peptydów, który wchodzi w skład karnozyny. Nie można więc powiedzieć, że karnozyna jest tą samą substancją co karnozyna. L-karnozyna składa się z dwóch składowych: histydyny oraz beta-alaniny.

beta-alanina

Odpowiednia ilość obu substancji gwarantuje odpowiednią podaż karnozyny. Wśród osób aktywnych bardzo popularne jest suplementowanie samej beta-alaniny. Powoduje ona większą wytrzymałość podczas długiego wysiłku fizycznego np. podczas biegania, gry w sporty zespołowe czy sporty walki. Duża dawka beta-alaniny powoduje charakterystyczne mrowienie, fachowo określane jako parestezje.

Z uwagi na swoje właściwości, beta-alanina bardzo często wchodzi w skład przedtreningówek. Spożywając tego typu produkty, powinniśmy wziąć pod uwagę dostarczaną porcję podczas suplementowania samej beta-alaniny.

Kup Trec Beta Alanine Powder w sklepie Budujmase.pl

Podsumowując, nie można zastosować skrótu myślowego stawiając znak równości pomiędzy beta-alaniną i karnozyną. Karnozyna jest szerszym pojęciem, ponieważ w jej skład wchodzą dwa peptydy, które w odpowiedniej podaży tworzą karnozynę.

Czytaj także: Beta-alanina — działanie, dawkowanie, skutki uboczne


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *