Gotu kola jest rośliną, która słynie ze swych niezwykłych, określanych przez niektórych jako magiczne właściwości. Biorąc pod uwagę starożytne Chiny nosiła ona miano eliksiru życia. Aktualnie, korzysta się z niej w walce z wieloma chorobami, jednakże dla niektórych z nas ta nazwa w dalszym ciągu nic nie znaczy. Zapoznaj się z dzisiejszym artykułem, aby dowiedzieć się, dlaczego warto ją stosować, skąd zawitała do Polski, a także kto nie powinien po nią sięgać.
Gotu kola – podstawowe informacje
Nazwa gotu kola stosowana jest zamiennie z mianem wąkrotka azjatycka. Zaliczana jest do rodziny selerowatych, tak samo jak seler, pietruszka czy marchewka. Jest to roślina, którą można spotkać przede wszystkim na obszarach tropikalnych oraz subtropikalnych, jak chociażby Indiach, Chinach, Indonezji, Malezji, Sri Lance, Tajlandii oraz Madagaskarze.
Gotu cola upodobała sobie przede wszystkim brzegi zbiorników wodnych, a także bagna, nie tak często można spotkać ją w słonecznych, kamienistych miejscach, jednakże tam również występuje. To jak wygląda oraz ilość występujących w niej związków aktywnych jest ściśle związana z warunkami środowiskowymi, gdzie przyszło jej żyć. Właściwości, jakie posiada sprawiają, że używa się z reguły odcinka nadziemnego rośliny. Musi być ona zebrana zanim wzrośnie, a ewentualnie na początku wzrastania, jest to uwarunkowane faktem, że właśnie wtedy posiada ona największe ilości substancji czynnych. W Chinach korzysta się z niej już od ponad 2000 lat.
Gotu kola – jak wpływa na organizm ludzki?
Wąkrota pospolita jest traktowana jako magiczne zioło przez wzgląd na jej lecznicze właściwości, co oznacza zawarte w niej związki aktywne. Występują w niej kwasy trójterpenowy: azjatykowy, madekasowy, terminolowy, braminowy, centelikowy. Substancje poddawane są syntezie w trakcie wzrostu oraz rozwoju rośliny, oddziałują one na jej aktywność farmakologiczną. Gotu kola posiada olejki lotne, flawonoidy, polisacharydy a także fitosterole. Nie brakuje w niej witaminy A, E, K oraz C, magnezu, kwasu glutaminowego, seryny i alaniny. Gotu kola posiada wiele właściwości, które oddziałują zarówno na skórę, redukuje tworzenie się zmarszczek, wspomaga wzrost włosów oraz paznokci, co jest ściśle związane z syntezą kolagenu oraz elastyny.
Gotu cola – zastosowanie
Oddziałuje na układ nerwowy
Poprawia działanie mózgu, wzmacnia pamięć, koncentrację, funkcje poznawcze, sprawia, że człowiek zmaga się z mniejszą ilością stresu, a także zapobiega depresji. Wąkrotka azjatycka sprawia, że procesy starzenia komórek nerwowych opóźniają się, dzięki czemu sprawność intelektualna jest zachowana przez dłuższy okres czasu. Sprawia, że działanie wolnych rodników nie jest tak dokuczliwe, a także odgrywa znaczną rolę w ochronie przed stresem oksydacyjnym. Gotu kola służy oprócz tego w zmaganiu się z przemęczeniem psychicznym oraz fizycznym. Jej działanie obejmuje ochronę organizmu przed czynnikami toksycznymi, a także bierze udział w ich regeneracji.
Wzmacnia odporność
Wąkrotka pospolita sprawia, że organizm nie jest tak podatny na infekcje, a jest to ściśle związane z występującymi w niej polisacharydami. Roślina posiada działanie przeciwbólowe, kiedy człowiek zmaga się z bólami w stawach, mięśniach, a także pomaga w przypadku kontuzji nabytych w trakcie uprawiania sportu. Olejek eteryczny uzyskiwany z rośliny sprawia, że wybrane bakterie oraz grzyby przestają się rozwijać. Mowa chociażby o bakterii E.coli oraz grzybie A.niger.
Stosowana również w chorobach
Gotu cola jest wykorzystywana w medycynie, dietetyce oraz nie mniejszą popularnością cieszy się w kosmetologii. Jest ona korzystna w trakcie leczenia astmy, anemii, cukrzycy, a także w przypadku zapalenia dróg moczowych i grypy. Oprócz tego używa się jej w trakcie terapii chorób związanych z przewodem pokarmowym, czyli czerwonki, wrzodów żołądka, zapalenia żołądka, stanów zapalnych wątroby. Gotu cola sprawdza się także w trakcie biegunek, bólów brzucha oraz niestrawności. Wąkrotka pospolita sprawia, że układ serowo-naczyniowy regeneruje się, odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego, zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył, pomniejsza żylaki, wpływa na bardziej korzystną elastyczność naczyń krwionośnych oraz krążenie krwi, a oprócz tego działa przeciwzapalnie.
Spowalnia proces starzenia się
Gotu cola sprawia również, że człowiek młodnieje, a jest to uwarunkowane syntezą kwasu hialuronowego, który oddziałuje na pomniejszenie ilości zmarszczek. Sprawia ona również, że skóra jest bardziej nawilżona oraz bardziej napięta. Stosuje się ją także w przypadku walki z rozstępami, wykorzystują ją osoby, które zapobiegają ich pojawieniu się. Posiada dobre opinie wśród kobiet również przez wzgląd na jej działanie antycellulitowe, które jest ściśle związane z nieodpowiednim rozkładaniem się tkanki tłuszczowej w ciele.
Przyspiesza regenerację skóry
Działanie uboczne, które niesie za sobą spożywanie gotu kola wspiera leczenie schorzeń skórnych, gdzie mowa o wypryskach, zmianach trądzikowych, łuszczycy, egzemie oraz bielactwie. Zdecydowanie oddziałuje na regenerację naskórka, co jest bardzo przydatną cechą w trakcie zmagania się z oparzeniami, wrzodami, pomniejsza ona przebarwienia blizn oraz ma działanie wygładzające. Wąkrotka azjatycka odpowiada za łagodzenie obrzęków oraz cieni pod oczami. Można z niej korzystać z trakcie choroby znanej pod nazwą twardziny, gdzie wśród skutków ubocznych należy wskazać na twardnienie skóry, co jest efektem zbyt dużej ilości kolagenu.
Gotu kola – jak stosować?
Wyciąg z tej rośliny dobrze sprawdza się w trakcie zmagania się z depresją, zaburzeniami koncentracji, pamięci oraz wszelkiego rodzaju bólami. Osoby ją przyjmujące mają większą szansę na uniknięcie choroby Alzhaimera, co jest ściśle związane z syntezą acetylocholiny. Jej niedobory są nieodłącznie związane z wystąpieniem tej choroby. Dodatkowo należy wspomnieć o działaniu toksycznym zioła na komórki nowotworowe.
Nie należy się obawiać przyjmowania rośliny gotu cola, z tego względu, że jej terapeutyczne działanie zostało potwierdzone w badaniach naukowych wykonanych przez dzisiejszych naukowców.
Gotu kola – skutki uboczne
Przyjęcie zbyt dużej dawki jest toksyczne oraz sprawia, że ludzka wątroba zostaje uszkodzona, pojawia się podrażnienie, stany zapalne nabłonka, a także błon śluzowych. Skutki uboczne przyjęcia zbyt dużej ilości to także zaburzenia układu nerwowego, ruchowego, pojawiają się krwawienia.
Wąkrotka azjatycka nie jest rośliną przeznaczoną dla kobiet w ciąży, kobiet karmiącym dzieci piersią, małych dzieci, ludzi zmagających się z niskim ciśnieniem oraz takich u których występuje padaczka. Gotu kola nie powinna być łączona z aspiryną, kumaryną oraz heparyną.
Kiedy przyjmuje się preparaty zawierające tę roślinę należy je przyjmować najpóźniej w porze południa, z tego względu, że zażyte wieczorem gwarantują nieprzespaną noc. Oprócz tego, nie wolno przyjmować gotu coli z innymi preparatami o charakterze psychoaktywnym.
Gotu kola – właściwości
Reasumując, dzięki niezwykłym właściwościom rośliny jest ona znana oraz ceniona od bardzo dawna na Dalekim Wschodzie. Sprawdza się w leczeniu chorób układu nerwowego, sercowo – naczyniowego oraz pomaga w schorzeniach skóry. Nosi ona miano eliksiru życia, który gwarantuje długie życie, zachowanie witalności, młodości oraz sprawności intelektualnej.
Jest to roślina bardzo ciekawa dla naukowców, dzięki czemu przeprowadzane są na niej coraz liczniejsze badania zarówno o charakterze biologicznym, jak i chemicznym.
Podobne artykuły:
- Gotu Kola
- Czarnuszka – właściwości, zastosowanie, przeciwskazania
- Cynk – właściwości i zastosowanie
- Cukinia – właściwości i zastosowanie
- Agmatyna