Piracetam zaliczany jest do leków nootropowych, czyli produktów, mających na celu stymulowanie metabolizmu i ośrodkowego układu nerwowego, czego rezultatem jest zwiększona aktywność mózgu i całego układu nerwowego. Substancje te wspomagają pamięć, ułatwiają myślenie i poprawiają zdolności poznawcze. Coraz częściej korzystają z nich nie tylko osoby cierpiące na różne schorzenia, ale również studenci oraz ludzie, których tryb życia wymaga intensywnego wysiłku myślowego. Czym są „smart drugs”, czy warto je stosować i czy są bezpieczne dla naszego organizmu?
Czym jest Piracetam?
Piracetam to lek nootropowy, zaliczany do grupy związków zwanych pirolidonami. Stanowi pochodną kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Związek ten wykorzystywany jest w leczeniu stanów patologicznych, mających podłoże neurologiczne. Substancje zawarte w Piracetamie to produkty, biorące czynny udział w regulacji ośrodkowego układu nerwowego oraz stymulacji metabolizmu.
W praktyce Piracetam wykorzystywany jest również jako lek na pamięć. Stosują go osoby pracujące umysłowo, często również studenci w trakcie sesji. Leki nootropowe znane są z właściwości wspomagających myślenie i procesy poznawcze. Piracetam jest produktem, który nie uzależnia, i dlatego też zdobył tak sporą popularność wśród młodzieży i dorosłych.
Działanie Piracetamu
Główny mechanizm działania leku polega na wiązaniu się substancji czynnych z grupą polarną błon fosfolipidowych komórek. Proces ten prowadzi do odtwarzania struktury błony, poprawiając jej stabilność, dzięki czemu białka błonowe lub przebłonowe odzyskują odpowiednią trójwymiarową strukturę, co umożliwia usprawnienie spełniania ich funkcji.
Piracetam odpowiada za poprawę metabolizmu neuronów, prowadząc do usprawnienia przewodnictwa nerwowego w organizmie. Lek sprzyja wzrostowi wykorzystania tlenu i glukozy, poprawia syntezę neurotransmiterów i związków energetycznych. Procesy te odpowiedzialne są za polepszenie procesów poznawczych oraz sprawności psychofizycznej.
Dzięki zdolnościom utleniającym komórki Piracetam stosowany jest u osób z uszkodzeniami mózgu, takimi jak po
- niedotlenieniu mózgu;
- zatruciu;
- elektrowstrząsach
Wykazuje korzystne działanie u dzieci z dysleksją, poprawiając pamięć i usprawniając szybkość czytania.
Piracetam działa korzystnie także na układ sercowo-naczyniowy. Wykazuje takie właściwości, jak:
- obniża lepkość krwi i osocza;
- redukuje patologiczne skurcze drobnych naczyń;
- zmniejsza zdolność erytrocytów do przylegania do śródbłonka naczyń krwionośnych;
- zmniejsza zdolności agregacyjne trombocytów;
- pobudza syntezę prostacykliny
Ważne:
Piracetam – dawkowanie
U osób dorosłych z zaburzeniami zdolności poznawczych:
- na początku 4,8 gramów na dobę;
- następnie dawkę stopniowo zmniejszamy, aż do 2,4 g/d;
- podawać w 2-3 dawkach podzielonych
U osób cierpiących na mioklonię pochodzenia korowego:
- początkowo 7,2 g/d;
- co 3-4 dni zwiększamy dawkę o 3-4,8 g, do maksymalnej ilości 24 g/d;
- podawać w 2-3 dawkach podzielonych;
- co 6 miesięcy podejmujemy próbę zmniejszenia dawki, stopniowo o 1,2 g co 2 dni
Leczenie zawrotów głowy:
- 2,4 g/d w 3 dawkach podzielonych przez 8 tygodni
Leczenie dysleksji u dzieci w wieku 8-13 lat:
- 3,2 g/d w 2 dawkach podzielonych
Leku nie należy podawać w okresie popołudniowym, gdyż może wywoływać zaburzenia snu. Osoby cierpiące na niewydolność nerek, odpowiednią dawkę powinny skonsultować z lekarzem.
Piracetam – wskazania i przeciwwskazania
Wskazania do zażywania Piracetamu:
- zaburzenia poznawcze (zespoły otępienne z wyjątkiem choroby Alzheimera);
- mioklonie korowe;
- obwodowe i środkowe zawroty głowy;
- zaburzenia dyslektyczne
Przeciwwskazania do zażywania Piracetamu:
- nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji czynnych;
- krwotoki śródmózgowe;
- niewydolność nerek;
- pląsawica Huntingtona
Szczególną ostrożność należy zachować:
- przy zaburzeniach homeostazy;
- po ciężkich zabiegach chirurgicznych;
- w przypadku ciężkich krwotoków
Piracetam może intensyfikować działanie hormonów tarczycy, w przypadku zażywania leków, wpływających na aktywność tych hormonów, może wystąpić drażliwość, bezsenność, uczucie dekoncentracji.
Piracetam – działania niepożądane
Skutki uboczne zażywania Piracetamu występują rzadko i zazwyczaj obserwujemy je na początku terapii. Najczęściej występują:
- stany nadmiernego pobudzenia;
- nudności i wymioty;
- zawroty głowy;
- wahania ciśnienia tętniczego;
- zwiększenie wydzielania śliny;
- reakcje alergiczne
Tabletki na pamięć i koncentrację Piracetam – opinie
Nad Piracetamem przeprowadzono szereg badań, mających ustalić skuteczność leku. Przeprowadzone testy potwierdził założenie, iż Piracetam wspomaga funkcjonowanie mózgu w sytuacjach uszkodzeń lub niedotlenienia.
Uczestnicy badania zostali poddani sytuacjom, w których wystąpiło niedostateczne dotlenienie mózgu (bezsenna noc, konieczność nadmiernej koncentracji). Po przeprowadzeniu badania EEG, analiza wykazała poprawę efektywności funkcjonowania mózgu po wcześniejszym podaniu leku nootropowego.
Pochodne Piracetamu
Piracetam jest najpopularniejszym środkiem nootropowym stosowanym w terapiach poznawczych, w sytuacjach uszkodzeń lub niedotlenienia mózgu. Istnieją jednak mniej powszechne substancje, pochodne Piracetamu, wykazujące podobne działanie.
Sunifiram – co to jest?
Sunifiram to lek nootropowy, pochodna Piracetamu. Jego działanie uwarunkowane jest przez receptor AMPA i kwas kainowy. Stosuje się go w celu poprawy zdolności poznawczych.
Właściwości Sunifiramu
Działanie Sunifiramu można porównać do Piracetamu. Lek ten również wpływa na metabolizm oraz układ nerwowy. Siła oddziaływania na organizm Sunifiramu na układ nerwowy jest niemal 1000 razy mocniejsza niż w przypadku Piracetamu, dlatego też produkt ten częściej stosowany jest w leczeniu schorzeń neurologicznych. Charakteryzuje się niskim poziomem toksyczności, odpowiada za odpowiednie dotlenienie mózgu, poprawę krwiobiegu i zwiększenie produkcji acetylocholiny.
Wskazania do stosowania Sunifiramu:
- zaburzenia sprawności intelektualnej;
- zaburzenia funkcji poznawczych;
- spadek wydajności zawodowej;
- pogorszenie metabolizmu
Dawkowanie Sunifiramu
Sunifiram to lek, który nie podlegał tak wielu badaniom, jak Piracetam, przez co trudno jest określić jego optymalną dawkę dla osób dorosłych i dzieci. Szacuje się, że dobra dawka dla człowieka wynosi od 0,08 do 0,16 mg produktu na kilogram masy ciała.
Aniracetam – co to jest?
Aniracetam to kolejna pochodna Piracetamu, bardzo podobna do niego pod względem struktury budowy. Charakteryzuje się skuteczniejszym i mniej toksycznym działaniem, co sprawiło, że znalazł zastosowanie w terapii farmakologicznej dla osób z zaburzeniami układu nerwowego. Aniracetam można znaleźć również pod nazwami: Ampamet, Draganon, Referan, Sarpul czy Memodrin.
Działanie Aniracetamu
Aniracetam, podobnie jak poprzednio opisane leki, wykazuje działanie, wspomagające procesy pamięciowo-myślowe. Usprawnia przepływ krwi przez mózg, co sprawia, że u osoby zażywającej produkt poprawia się myślenie analityczne. Ze względu na wysoką skuteczność polecany jest nie tylko w terapii zaburzeń pracy mózgu, ale również pracownikom biurowym, analitykom oraz innym osobom, których tryb życia wymaga zwiększonego skupienia intelektualnego. Co więcej, Aniracetam wykazuje działanie, wspomagające regenerację organizmu po nadużyciu alkoholu, czyli jest świetnym sposobem na szybsze pozbycie się kaca.
Dawkowanie Aniracetamu
Ze względu na wysoką rozpuszczalność w tłuszczach, Aniracetam zaleca się przyjmować wraz z posiłkiem tłuszczowym w dawce ok. 1000-1500 mg w dwóch dawkach podzielonych.
Nefiracetam – co to jest?
Kolejny środek o działaniu podobnym do Piracetamu. Należy do grupy racetamów i również charakteryzuje się wysoką rozpuszczalnością w tłuszczach, dzięki czemu jest lepiej wchłaniany i szybciej przenika do układu nerwowego.
Nefiracetam – działanie w organizmie
Nefiracetam zaliczany jest również do leków nootropowych i choć nie jest tak popularny, jak wcześniej przedstawione produkty, wykazuje działanie poprawiające pamięć i koncentrację. Zwiększa przekazywanie sygnałów acetylocholiny i glutaminianu w synapsach, co prowadzi do przedłużenia działania wapnia w aktywnych neuronach. Procesy te prowadzą do polepszenia umiejętności poznawczych, poprawy jakości uczenia się oraz myślenia poznawczo-skutkowego. Nefiracetam wykorzystywany jest często w terapii ADHD oraz depresji.
Nefiracetam – dawkowanie
Pojedyncze dawki Nefiracetamu nie wpływają na poprawę funkcji poznawczych, jednak oddziałują na funkcjonowanie mózgu ok. 30-60 minut po spożyciu leku na pamięć. Zaleca się przyjmować od 150 do 450 mg suplementu dziennie w trzech dawkach podzielonych.
Podobne artykuły:
- Stymulanty – rodzaje, działanie, skutki uboczne
- Tramadol – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne
- Jakie właściwości ma bakopa drobnolistna?
- Agmatyna
- Semax – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
Piracetam wzmaga również działanie amfetaminy i pochodnych.