WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy od melatoniny się tyje?

sprawdzanie wagi

Szacuje się, że z powodu zaburzeń snu cierpi połowa dorosłych Polaków. Około 30% ludzi nie wysypia się śpiąc w nocy mniej niż 6 godzin. Nic dziwnego, że w ramach leczenia bezsenności melatoninę stosuje coraz więcej osób. Co ważne, niedobór melatoniny nie tylko utrudnia zaśnięcie, ale ma wpływ na zmianę masy ciała. Dlatego pojawiły się obawy, czy melatonina nie spowoduje wzrostu masy ciała. Czy przyjmowanie melatoniny rzeczywiście może negatywnie wpływać na masę ciała? Czy od melatoniny się tyje?

Czy można przytyć po melatoninie?

Wysoki poziom melatoniny nie wywołuje przyrostu tkanki tłuszczowej. Na przyrost wagi wpływa natomiast niewystarczający pod względem ilościowym i jakościowym sen, który może wynikać z niedoboru melatoniny w organizmie. Według badań przeprowadzonych w 2020r. niewystarczająca ilość snu lub złe nawyki związane ze snem wpływają na wzrost wskaźnika masy ciała (BMI) [1].

Sprawdź także: Kalkulator BMI

Co więcej, inne badania dowiodły, że ten hormon szyszynki wydzielany w zbyt małych ilościach może powodować wzrost apetytu, a to prowadzi do przyrostu masy ciała. Autorzy badania stwierdzili, że suplementowanie melatoniny pomogło uczestnikom schudnąć [2].

Inne badanie wykazało, że suplementy melatoniny mogą pomóc kontrolować przyrost masy ciała, ponieważ melatonina stymuluje produkcję brunatnego tłuszczu, który spala kalorie, zamiast je przechowywać w postaci tkanki tłuszczowej [3].

Do tej pory ustalono też, że melatonina może zwiększać metabolizm, wspierając nasze wysiłki związane z odchudzaniem i zapewniając ochronę tkanki mięśniowej. Stwierdzono również, że suplementowanie melatoniny zmniejsza masę tłuszczu i zwiększa beztłuszczową masę mięśniową.

plan treningowy i dieta na masę

Skutki uboczne stosowania melatoniny

Chociaż nie wszystkie skutki uboczne stosowania hormonu snu są znane, uważa się, że melatonina jest bezpieczna, gdy jest przyjmowana przez krótki czas (do 2 lat).

Rzadko spotykane działania niepożądane obejmują:

  • uczucie senności w ciągu dnia,
  • zawroty głowy,
  • obniżony nastrój,
  • rozdrażnienie,
  • nudności,
  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • niższą temperaturę ciała,
  • niższe ciśnienie krwi,
  • intensywne sny.

Melatonina może wpływać na działanie leków na cukrzycę, ciśnienie krwi lub leki rozrzedzające krew, takie jak aspiryna. Może zwiększać poziom cukru we krwi, więc osoby z cukrzycą muszą uważnie monitorować swoje samopoczucie i poziom cukru.

Czy jest możliwe przedawkowanie melatoniny?

Melatoninę można przedawkować jak każdą substancję, jednak brak dowodów na to, że przedawkowanie jest groźne dla zdrowia. Melatonina jest antyoksydantem, nie jest toksyczna dla człowieka, dlatego przypadki jej przedawkowania są bardzo rzadkie. Nadużywanie melatoniny jest rzadkie również dlatego, że hormon ten nie daje natychmiastowego uczucia komfortu lub euforii.

Warto jednak zauważyć, że melatonina jest potężnym hormonem. Wiele osób błędnie uważa, że ​​ponieważ występuje naturalnie, nie ma znaczenia ile się jej przyjmuje. Jest to błąd, ponieważ uczucie ospałości może źle wpływać na codzienne funkcjonowanie. Dlatego używaj suplementów zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Zwróć też uwagę na to, że działanie melatoniny może osłabiać szybkość reakcji organizmu.

Przyjmując stałą dawkę suplementu, organizm może uzależnić się i przestać wytwarzać melatoninę samodzielnie. W konsekwencji może to mieć negatywny wpływ na regulację rytmu dobowego, szczególnie po zaprzestaniu jej przyjmowania.

Jeśli zaczynasz suplementację melatoniną, użyj najniższej dawki. Zażywaj melatoninę na 30min przed snem.

Jak działa melatonina na sen?

Czy od melatoniny się tyje?

Głównym zadaniem melatoniny w organizmie jest regulowanie cyklu dobowego – cyklu dziennego, cykli snu i czuwania. Po zapadnięciu zmroku organizm wytwarza więcej melatoniny, która sygnalizuje organizmowi, że jest pora snu. Odpowiednio wysoki poziom hormonu wycisza wprawiając w stan cichego czuwania, który pomaga w zasypianiu. Światło zmniejsza produkcję melatoniny i sygnalizuje organizmowi potrzebę obudzenia się. Ludzie mający problemy ze snem często mają niski poziom melatoniny.

Warto pamiętać, że właściwy poziom hormonu snu zapewniający dobry sen ma również wpływ na hormony tarczycy. W wyniku zaburzeń snu spowodowanych niskim poziomem melatoniny może dochodzić do zaburzeń w funkcjonowaniu tego ważnego gruczołu.

Suplementacja melatoniną

Jeśli masz problemy z zasypianiem, możesz uzupełnić ilość melatoniny suplementem np. w postaci tabletek lub kapsułek. Przyjmowanie melatoniny w suplementach jest szczególnie polecane w różnych zaburzeniach snu, osobom podróżującym, pracującym w systemie zmianowym oraz osobom z tzw. zespołem opóźnionej fazy snu, oraz z innymi zaburzeniami snu.

Pojawiły się również informacje, że suplementacja melatoniny może zwiększać poziom hormonu wzrostu u mężczyzn. Uważa się, że melatonina wpływa na układ hormonalny. Dlatego w przypadku zaburzeń hormonalnych przed rozpoczęciem suplementacji warto zasięgnąć porady lekarza.

Czy od melatoniny się tyje?

6PAK Melatonin – melatonina w kapsułkach

  • wpływa na łatwiejsze zasypianie nocą,
  • pozwala zadbać o właściwą jakość snu,
  • chroni przed częstym nocnym wybudzaniem się,
  • pomaga złagodzić negatywne skutki stresu,
  • pozwala osiągnąć lepszą nocną regenerację,
  • sprzyja podnoszeniu odporności.
Kup 6PAK Melatonin w sklepie Budujmase.pl

Bibliografia:

[1] Stuti J. Jaiswal et al: Association of Sleep Duration and Variability With Body Mass Index. JAMA Intern Med. 2020;180(12):1694-1696.
https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2770720 [2] Ewa Walecka-Kapica i wsp: The effect of melatonin supplementation on the quality of sleep and weight status in postmenopausal women. Prz Menopauzalny. 2014 Dec; 13(6): 334–338.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4352910/ [3] University of Granada: Melatonin helps control weight gain as it stimulates the appearance of ‘beige fat’ that can burn calories instead of storing them, study suggests. September 25, 2013
https://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130925091745.htm

Podobne artykuły:

Leszek Buczak

Leszek Buczak - trener odżywiania i odchudzania. Pasjonat zdrowego
odżywiania, suplementacji i aktywnego trybu życia. Maratończyk i
rowerzysta. Wegetarianin i odkrywca nowych smaków.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *