Agmatyna
Agmatyna należy do grupy suplementów stosowanych w celu…
Kreatyna stanowi jeden podstawowych suplementów diety na liście osób aktywnych. Jednocześnie jest jednym z bardziej efektywnych i najlepiej przebadanych suplementów pod kątem działania i ewentualnych skutków ubocznych. Jakie właściwości posiada kreatyna i jakie efekty wiążą się z jej suplementacją?
Kreatyna to związek chemiczny, występuje naturalnie w produktach spożywczych, natomiast są to wartości zbyt małe, aby przyniosły oczekiwany efekt. Z tego powodu pomocna jest suplementacja kreatyną.
Kreatyna poprzez przemiany chemiczne przekształcana jest w fosfokreatynę. W takiej formie magazynowana jest jako energia w naszych mięśniach. W mniejszych ilościach znajduje się w mózgu, wątrobie, nerkach czy jądrach.
Gdy dochodzi do wysiłku fizycznego, cząsteczki energii są uwalniane, a następnie biorą udział w produkcji ATP, czyli adenozynotrójfosforanu. Jest to nośnik energii dla naszych komórek całego organizmu.
Suplementacja kreatyny przynosi pozytywne efekty dla sportowców różnych dyscyplin. Regularne przyjmowanie kreatyny jest w stanie poprawić wydolność fizyczną i opóźnić występowanie zmęczenia podczas wysiłku.
Dzięki kreatynie możemy ćwiczyć ciężej i intensywniej, ponieważ znacząco przyczynia się do poprawy regeneracji. Wraz ze zwiększeniem poziomu kreatyny w organizmie rośnie również nasza siła mięśniowa. Jest to zauważalne po kilku lub kilkunastu dniach, gdy ciało nasyci się kreatyną.
Suplementacja kreatyną niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Niektóre z nich dotyczą stricte naszych możliwości fizycznych, inne z kolei związane są z poprawą funkcji naszego umysłu. Najważniejsze zalety stosowania kreatyny to:
Tak naprawdę ciężko doszukiwać się minusów suplementacji kreatyny. W niektórych przypadkach problematyczny może okazać się wzrost masy ciała szczególnie, jeżeli szykujemy się do zawodów z limitem wagowym. Często to właśnie obawy o wzrost wagi powodują, że wiele kobiet rezygnuje z tego suplementu diety.
Bez wątpienia spożywanie kreatyny przyczynia się do częstszego oddawania moczu. W niektórych przypadkach może to być uciążliwe, natomiast jest to naturalna reakcja organizmu, a nie niepokojący sygnał.
Na rynku dostępne są rożne rodzaj kreatyn. Różnią się one przede wszystkim budową, działaniem czy porcją konieczną do spożycia. Poniżej znajdziesz przykłady najczęściej spotykanych kreatyn:
Oczywiście na rynku dostępne są także inne formy kreatyny. Niektóre z nich są wzbogacone o różnego rodzaju dodatki jak np. tauryna czy witaminy z grupy B.
Producenci oferują też kreatynę w wielu smakach, tak żeby codzienne dawkowanie kreatyny nie stanowiło smutnego obowiązku.
Sprawdź także: Najlepsza kreatyna – ranking najlepszych kreatyn ?
Bez wątpienia monohydrat kreatyny jest najpopularniejszą formą kreatyny. Istnieją dziesiątki badań, które potwierdzają wysoką efektywność monohydratu. Jest to również jeden z najtańszych rodzajów kreatyny na rynku.
Najlepiej wybierać rozdrobnioną formę monohydratu kreatyny ze względu na lepszą przyswajalność. Można również spotkać się z teorią, że monohydrat prowadzi do większego wypełnienia komórek mięśniowych w porównaniu do innych form kreatyny.
?Dowiedz się: Jaka forma kreatyny jest najlepsza?
Jabłczan kreatyny swoją nazwę zawdzięcza temu iż cząsteczka kreatyny łączy się z cząsteczką jabłczanu. Dzięki tej budowie suplement diety osiąga lepszą biodostępność. Cechuje się zatem wysoką skutecznością działania.
Istnieje przekonanie, że jabłczan kreatyny powoduje mniejszą retencję wody w porównaniu do popularniejszego monohydratu.
Aby stosowanie kreatyny przyniosło najlepsze efekty, konieczne jest codzienne dostarczanie odpowiedniej ilości suplementu.
Istnieją trzy główne „szkoły” suplementowania kreatyny.
Czytaj także: Kreatyna na odchudzanie – czy kreatyna jest dobra na odchudzanie?
Powyżej zostały opisane najbardziej popularne metody suplementacji kreatyną. Jednak ostatnia z nich, czyli stosowanie fazy nasycenia jest obecnie rzadziej spotykaną metodą. Najskuteczniejsze formy dawkowania kreatyny to:
Pora przyjmowania kreatyny nie ma znaczenia. Czasami zdarzają się przypadki, gdy suplementowanie kreatyny na pusty żołądek doprowadza do niestrawności lub bólu brzucha. Natomiast równie dobrze można przyjąć kreatynę w późniejszej porze dnia.
Istnieją badania, które wskazują, że najlepsza pora na przyjmowanie kreatyny to czas bezpośrednio po treningu. Są to jednak zbyt mało dokładne dane, a różnica była na tyle mała, że możemy równie dobrze przyjąć kreatynę przed treningiem siłowym.
Bez wątpienia suplementacja kreatyną przynosi wiele korzyści. Od poprawy regeneracji, lepszą wydolność, aż po wzrost siły i masy mięśniowej. Jest to dokładnie przebadany i w pełni bezpieczny suplementy diety. Dodatkowo na rynku suplementów diety możemy wyróżnić wiele form kreatyny, które różnią się specyfiką działania.
Istotne jest jednak, aby stosować się do zaleceń producenta i obserwować reakcję organizmu. W momencie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy znaleźć ich przyczynę.
Przeczytaj również: Kreatyna a kobiety – jakie są korzyści i zagrożenia?
Podobne artykuły: