Agmatyna
Agmatyna należy do grupy suplementów stosowanych w celu…
Czarci pazur (hakorośl rozesłana — Harpagophytum procumbens) to pustynna roślina, której szerokie lecznicze właściwości były wykorzystywane od wieków do leczenia bólu, zapalenia stawów, niestrawności i chorób skóry. Korzenie hakorośli rozesłanej zawierają szereg cennych składników o działaniu znieczulającym i przeciwzapalnym, co czyni go bardzo obiecującym środkiem na wiele współczesnych problemów zdrowotnych. W czym pomaga i jak stosować czarci pazur?
Czarci pazur może działać w sposób podobny do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wynika to z jego zdolności do hamowania stanu zapalnego. Właściwości lecznicze rośliny obejmują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, które są wykorzystywane głównie w leczeniu chorób związanych z układem ruchu. Stosowany jest też jako środek wspomagający oczyszczanie organizmu.
Jednym z powodów, dla których ceni się diabelski pazur, jest jego zdolność do zmniejszania stanu zapalnego, który jest przyczyną większości chorób. Zawarty w czarcim pazurze glikozyd irydoidowy i duża ilość przeciwutleniaczy może pomóc hamować przewlekły stan zapalny [1,2].
Diabelski szpon zmniejsza stan zapalny, który zazwyczaj jest źródłem bólu. W przeprowadzonych badaniach na zwierzętach ból pooperacyjny uległ zmniejszeniu po 21 dniach leczenia wyciągiem z czarciego pazura [3].
Badania wykazały, że ekstrakt z diabelskiego pazura pomógł złagodzić przewlekły ból pleców i poprawić mobilność u 117 pacjentów [4]. Obecności steroli i triterpenów przypisuje się działanie obniżające stężenie cholesterolu we krwi. Bogactwo flawonoidów takich jak kemferol daje słabe działanie przeciwskurczowe.
Najszerzej przebadanym zastosowaniem diabelskiego szpona jest jego zdolność do zmniejszania objawów chorób zwyrodnieniowych stawów. Liczne badania potwierdzają zmniejszenie zapalenia stawów dzięki zawartości w roślinie związku harpagozydowego [5].
Diabelski pazur jest szeroko akceptowany w świecie medycyny konwencjonalnej jako środek wspomagający leczenie zwyrodnień takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatyzm, toczeń, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i reumatyzm. To samo badanie wykazało, że poprawiła się jakość życia osób przyjmujących czarci pazur – 60% z nich mogło zmniejszyć dawkę leków przeciwbólowych [6].
Diabelski pazur może pomóc w leczeniu rozstroju żołądka, a napary z suszonego korzenia mogą łagodzić niestrawności i pobudzać apetyt. Właściwości łagodzące zapalenie mogą być przydatne w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna.
Wyciągi z rośliny stosuje się w przypadku utraty apetytu, przewlekłych bólów głowy, alergii, pogorszenia pracy wątroby (kwas cynamonowy działa ochronnie na miąższ wątroby).
Maść sporządzoną z korzenia można nakładać na skórę, aby pomóc leczyć rany, wrzody, czyraki i inne zmiany skórne. Uważa się, że czarci pazur może wspomagać leczenie chorób nerek, szczególnie choroby kłębuszków nerkowych [7].
Większość korzyści płynących z diabelskiego pazura przypisuje się związkowi zwanemu harpagozydem, działającemu przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Roślina jest powszechnie stosowana w leczeniu problemów reumatycznych, więzadeł, ścięgien, kości i mięśni.
Najczęściej czarci pazur znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów i zapalenia ścięgna. Niektórzy specjaliści uważają, że wyciąg z czarciego pazura może leczyć fibromialgię, rwę kulszową, nerwobóle, dnę moczanową, a także objawy boreliozy.
Sprawdź także: Neem — właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania
Czarci pazur jest prawdopodobnie bezpieczny dla większości dorosłych, jeśli jest stosowany nie dłużej niż 12 tygodni. Nie każdy jednak może przyjmować czarci pazur, a najczęstsze działania niepożądane obejmują:
Osoby z niektórymi problemami zdrowotnymi nie powinny stosować czarciego pazura. Nie jest wskazany dla osób z zaburzeniami krążenia, problemami z sercem. Podawanie diabelskiego pazura razem z lekami obniżającymi ciśnienie krwi jest niewskazane, ponieważ może zaburzać tętno i negatywnie wpływać na ciśnienie krwi.
Diabelski szpon może zwiększyć produkcję żółci- może to stanowić problem dla osób z kamieniami żółciowymi. Wyciąg z tej rośliny może obniżać poziom sodu w organizmie powodując hiponatremię. Może również zwiększać produkcję kwasów żołądkowych, które mogą szkodzić osobom z wrzodami żołądka.
Jeśli zdecydujesz się na zażywanie produktów z wyciągiem z diabelskiego pazura, używaj ich zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub zgodnie z informacjami podanymi przez lekarza lub farmaceutę.
Nie stosuj jednocześnie różnych postaci (tabletek, płynów, nalewek, herbat itp.) diabelskiego pazura bez konsultacji lekarskiej. Czarci pazur jest substancją naturalną, jednak jak każda tego typu roślina, może wywoływać objawy niepożądane np. alergię (czarci pazur wchodzi w interakcję z niektórymi lekami).
Bibliografia:
[1] Bernd L Fiebich et al: Molecular targets of the antiinflammatory Harpagophytum procumbens (devil’s claw): inhibition of TNFα and COX-2 gene expression by preventing activation of AP-1. Phytother Res. 2012 Jun;26(6):806-11.Podobne artykuły: