Tauryna należy do grupy aminokwasów biogennych. Jej właściwości anaboliczne odkryto dopiero w latach 70-tych, jednak została wyizolowana już w 1827 roku. Występuje we wszystkich tkankach zwierzęcych, a dzisiaj wiemy także, że największe ilości tauryny zlokalizowane są w ludzkim mózgu, mięśniach szkieletowych, siatkówce oka oraz sercu. Dowiedz się czym jest tauryna, jak działa oraz kiedy i w jakich ilościach należy ją stosować.
Tauryna stymuluje trzustkę, wpływa na przyrost tkanki mięśniowej, bierze udział w metabolizmie tłuszczów i jest nieodzowna w składzie napojów energetycznych. Sportowcy sięgają po nią ze względu na jej zdolności wspomagające regenerację mięśni. Jakich jeszcze dobroczynnych właściwości można spodziewać się po tym niepozornym aminokwasie?
Tauryna – co to jest?
Tauryna, czyli siarkowy aminokwas biogenny zwana jest inaczej kwasem 2-aminoetanosulfonowym. Dzięki badaniom nad tą substancją okazało się, że hamuje ona procesy kataboliczne zachodzące w mięśniach szkieletowych, a dodatkowo wykazuje właściwości anaboliczne. Jest niezbędna w transporcie kreatyny, poprawia także wydolność organizmu. Przyspiesza syntezę białek oraz wzmacnia skurcze mięśnia sercowego.
Tauryna dzięki swojemu wpływowi na organizm jest chętnie stosowana jako suplement diety. Biologiczna rola tauryny jest ogromna. Stymulacja trzustki do produkcji jednego z naturalnych hormonów anabolicznych, jakim jest insulina sprawia, że warto zwrócić na nią uwagę kiedy naszym celem jest przyrost masy mięśniowej.
Tauryna pełni rolę magazyniera oraz transportera azotu. Dzięki obecności azotu tkanki mogą odbudowywać się bez konieczności czerpania aminokwasów z rozbitych białek mięśniowych. Oznacza to, że hamuje procesy katabolizmu w organizmie człowieka.
Gdzie tauryna występuje w największych ilościach?
Tauryna występuje naturalnie w produktach odzwierzęcych. Jej najlepszymi źródłami są owoce morza oraz ryby. Cennym źródłem tauryny jest także mięso indycze, podroby oraz mleko krowie. Zawarta jest także w wielu suplementach diety. Mniej popularnym źródłami tauryny są mleko kozie oraz owoce opuncji figowej.
Krążą mity, iż tauryna zawarta w napojach energetycznych pozyskiwana jest z byczego nasienia. Na szczęście nie jest to prawda. Napoje energetyczne działają pobudzająco lecz tauryna w nich zawarta jest produktem syntetycznym. Ważną informacją odnośnie tego aminokwasu jest fakt, iż pod wpływem temperatury traci swoje właściwości.
Na niedobory tauryny mogą cierpieć weganie, którzy powinni dbać o jej odpowiednią podaż w diecie włączając do niej produkty o wysokiej zawartości tego aminokwasu.
Najlepsze roślinne źródła tauryny:
- wodorosty morskie;
- groch;
- fasola;
- soczewica;
- ciecierzyca.
Właściwości tauryny – jak działa tauryna?
Tauryna obniża poziom zmęczenia. Uzupełnia działanie kofeiny co powoduje, iż producenci chętnie umieszczają ją w napojach energetycznych. Jej istotnym aspektem jest wpływ na prawidłowość gospodarki elektrolitowej oraz nawodnienie organizmu. Dodatkowo pełni funkcje przeciwutleniacza chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym. Pobudzając trzustkę do produkcji insuliny zapobiega rozwojowi cukrzycy. Bierze także udział w tworzeniu kwasów żółciowych.
Spożycie tauryny wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego poprzez poprawę zdolności poznawczych, co jest szczególnie istotne w trakcie pracy umysłowej oraz w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Tauryna pomaga również w detoksykacji organizmu.
Dodatkowo tauryna może pomóc ludziom, którzy cierpią na nadmierne wypadanie włosów. Poprawia także metabolizm tłuszczów i tym samym chroni wątrobę.
Tauryna – właściwości anaboliczne i przyrost masy mięśniowe
W aspekcie anabolicznych właściwości tauryna jest aminokwasem o bardzo szerokim działaniu. Nie wpływa jednak bezpośrednio na rozwój mięśni. Z jednej strony pobudza trzustkę do produkcji insuliny, której wyrzuty umiejętnie wykorzystane daję świetne rezultaty w budowaniu mięśni.
Insulina jest najbardziej anabolicznym hormonem na jaki mamy bezpośredni i tak duży wpływ. Dodatkowo tauryna jako magazynier azotu, czyli substancji niezbędnej w procesie odbudowywania tkanek hamuje katabolizm. Oznacza to, że sprzyja procesom anabolicznym w dwojaki sposób.
Tauryna wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze i dodaje wraz z kofeiną energii do mocniejszych i bardziej efektywnych treningów. Suplementować taurynę warto również w połączeniu z kreatyną, gdyż jest jej doskonałym transporterem, umożliwiając jej szybsze znalezienie się w komórkach mięśniowych.
Nadmiar tauryny – jakie są skutki uboczne?
Tauryna jest dobrze tolerowana przez organizm i bardzo ciężko ją przedawkować. Nadmiar jest usuwany wraz z moczem. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań w przypadku, których stosowanie tauryny nie będzie możliwe. Są to:
- Uczulenie na białka pokarmowe;
- W przypadku choroby należy suplementację skonsultować z lekarzem;
- Choroba afektywna dwubiegunowa, dodatkowo osoby stosujące leki psychotropowe także nie powinny jej przyjmować;
- Okres ciąży;
- Okres karmienia piersią.
Do skutków ubocznych zażywania tauryny można zaliczyć przede wszystkim bóle brzucha. Inne poważniejsze objawy nie zostały udokumentowane.
Suplementacja tauryny – kiedy jest wskazana?
Suplementacja tauryny jest wskazana przede wszystkim osobom, które regularnie uprawiają sport. Warto zaznaczyć, że chodzi bardziej o osoby trenujące często i bardziej zaawansowanie niż rekreacyjne ćwiczenia 3 razy w tygodniu. Zapotrzebowanie na taurynę wzrasta na skutek intensywnego wysiłku.
Osoby cierpiące na nadwagę mogą pomyśleć o suplementacji tauryny ze względu na jej zdolność do dbania o niski poziom złego cholesterolu. Wspomoże również proces odchudzania. Kolejnymi osobami, które powinny zwrócić swoją uwagę w stronę tauryny są ludzie chorzy na cukrzycę oraz cierpiący z powodu nadmiernie wypadających włosów.
Ostatnią grupą, o której trzeba wspomnieć dla której suplementacja tauryny jest wskazana to wegetarianie oraz weganie. Osoby na dietach roślinnych mogą cierpieć na niedobory tauryny, ponieważ jej najlepszymi źródłami są produkty odzwierzęce.
Suplementy diety z tauryną
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających taurynę. Najczęściej spotkać można produkty w tabletkach oraz proszku. Często jest ona także składnikiem bardziej złożonych suplementów.
Spotkać można kreatyny zawierające dodatek tauryny oraz wszelkiego rodzaju przed treningówki mające na celu pobudzić organizm do mocniejszego wysiłku.
Podobne artykuły:
- Czy tauryna podnosi ciśnienie?
- Tauryna, czyli źródło byczej siły – działanie, stosowanie, dawkowanie
- Leucyna – działanie, dawkowanie i skutki uboczne
- L-cysteina – czym jest, najlepsze źródła, dawkowanie
- L-leucyna – co to jest, działanie, właściwości, dawkowanie