WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Białko sojowe – czy warto?

Białko sojoweSoja pojawia się coraz częściej na naszych talerzach, ale czy jest równie wartościowa co białko serwatkowe lub inne pochodzenia zwierzęcego? Dowiedz się jakimi właściwościami odznacza się soja i czy warto spożywać białko sojowe.

Soja – właściwości

Soja dłuższego czasu zyskuje na popularności. Białko sojowe doceniane jest zarówno przez wegetarian, jak i osoby włączające do swojej diety mięso. Stanowi uzupełnienie wielu jadłospisów i urozmaica składniki standardowych dań. Wokół soi, od czasu do czasu, pojawiają się kontrowersje mówiące o tym, by spożywać jej jak najwięcej, bądź całkowicie jej unikać. Skupimy się na razie na pozytywnych skutkach spożywania soi.

Co znajdziemy w 100 g soi?

  • 385 kcal
  • nawet 40 g białka
  • do 20 g tłuszczu (bardzo korzystna proporcja kwasów wielonienasyconych do jednonasyconych)
  • niemalże całe dzienne zapotrzebowanie na fosfor, żelazo i magnez
  • bogactwo witamin (przede wszystkich z grupy B)

Badania wykazują, że soja może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów. Tu jednak pojawiły się kontrargumenty ze świata naukowego, które wciąż są wyjaśniane i nie pozwalają zabrać jasnego stanowiska w tej sprawie. Wiadomo jednak, że może pomóc paniom w okresie menopauzy, dostarczając fitoestrogenów. Ponadto, soja jest po prostu wartościowym, bogatym w witaminy i minerały produktem, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Białko sojowe – właściwości i wartości odżywcze

Skąd wzięła się popularność spożywania białka sojowego? Przede wszystkim z faktu, iż soja może pochwalić się bogatym aminogramem, a wraz z nią dostarczymy do organizmu niezbędne aminokwasy egzogenne. Wśród roślin może poszczycić się mianem najlepszego źródła białka, dlatego to właśnie na niej wegetarianie opierają swoją dietę.

Białko sojowe (około 40 g na 100 gramów soi) polecane jest przede wszystkim z uwagi na obniżanie poziomu LDL, działanie w profilaktyce chorób serca. Z uwagi na bogaty aminogram może być wykorzystywane jako jedno z głównych źródeł białka. Zalety białka sojowego doceniane są przede wszystkim przez osoby będące na redukcji, nie jest to jednak obowiązkowy element redukowania kalorii.

Białko sojowe a odchudzanie

Odżywka białkowa jest niezbędnym elementem każdej redukcji. Coraz częściej zamiast niej wybierane jest białko sojowe. Niejednokrotnie to właśnie nim uzupełniamy braki w ilości białka danego dnia. Dlaczego białko sojowe jest dobrym wyborem na redukcji? Ze względu na:

  • niski IG, czyli zmniejszenie szansy na napady głodu
  • zmniejszenie katabolizmu mięśni podczas redukcji
  • zwiększenie wrażliwość na insulinę
  • to, iż jest tańsze niż białko serwatkowe
  • to, że posiada w swoim składzie do dwóch razy więcej l – argininy niż w klasycznej odżywce białkowej WPI
  • brak laktozy i glutenu

Pewne właściwości stawiające soję nieco wyżej niż białko serwatkowe, nie oznaczają jednak, że spór o prym w świecie białek został przyznany raz na zawsze.

Białko sojowe czy serwatkowe – które lepsze?

Pomimo tego, że białko sojowe jest wartościowe o niezaprzeczalnych, cennych podczas redukcji właściwościach, nie może stanowić całkowitego zamiennika dla białka serwatkowego. Odżywka białkowa zostaje lepiej przyswojona przez nasze ciało. Uzyskamy dzięki niej większą ilość masy mięśniowej, a ponadto zostanie ono nieco lepiej strawione niż białko sojowe. Bardzo istotną kwestią przy suplementacji soją jest fakt, że zawiera ona zdecydowanie mniej leucyny (rozpoczynającej budowę białka w ciele) niż białko serwatkowe. Badania donoszą też o tym, że długotrwałe stosowanie białka sojowego może wpływać na zmniejszanie ilości testosteronu.
Białko serwatkowe będzie więc zdecydowanie lepszym wyborem podczas budowania masy mięśniowej, a sojowe może nas wspomóc przy redukcji tłuszczu.

Białko sojowe – podsumowanie

Białko sojowe jest cennym składnikiem, który warto włączyć do swojej diety. Nie zastąpi jednak białka zwierzęcego – choćby w postaci odżywki białkowej. Wśród osób, które nie mają obostrzeń żywieniowych związanych z produktami włączonymi do jadłospisu, nie powinno stanowić zamiennika białka pochodzenia zwierzęcego.

Białko sojowe - czy warto?

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *