WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Ashwagandha – rano czy na noc?

ashwagandha

Ashwagandha, żeń szeń indyjski, to roślina, a dokładniej zioło, które od przeszło 3000 lat wykorzystywane było w medycynie ajurwedyjskiej. Należy do grupy adaptogenów, czyli roślin mających pozytywny wpływ na ludzkie ciało oraz umysł. Temat ashwagandhy jest na szczęście przebadany, a osoby przyjmujące korzeń ashwagandhy cieszą się dobrymi rezultatami.

Czym dokładnie jest ta roślina, kiedy stosować ashwagandhę oraz jakie ma właściwości? Na te pytania warto poznać odpowiedź nim zdecydujemy się na rozpoczęcie suplementacji. Żeń szeń indyjski, witania ospała, czy też po prostu ashwagandha należy do roślin adaptogennych występujących naturalnie w południowo-wschodniej Azji, ale także w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Afryce oraz Australii.  Korzeń tej rośliny posiada specyficzny zapach, skąd też pochodzi jej nazwa oznaczająca w jeżyku sanskryckim “zapach konia”. W celach medycznych wykorzystuje się owoce oraz ekstrakty standaryzowane korzenia ashwagandhy.

Kiedy brać ashwagndhę? Rano czy wieczorem?

Mechanizm działania ashwagandhy został dobrze przebadany. Wpływa ona na aktywność receptorów GABA. Dzięki czemu wycisza układ nerwowy. Pozwala zatem nieco się zrelaksować. zmniejszyć poziom stresu oraz poczuć się sennym. Wydaje się zatem, że jej stosowanie wieczorem będzie idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy mają problemy ze snem,

Na szczęście przyjmować ashwagandhę można o dowolnej porze dnia. Posiada szereg właściwości, które pomogą zmniejszyć uczucie zmęczenia i w zachowaniu koncentracji. Ashwagandha jest ziołem, które jest bardzo bezpiecznym, skutecznym i przede wszystkim przebadanym pod kątem działania na organizm człowieka suplementem diety.

Czy można brać ashwagandhę na noc przed snem?

kobieta w pracy szuka sposobu jak radzić sobie ze stresem

Przyjmowanie ashwagandhy przed snem pomoże zasnąć, lecz zaleca się takie jej stosowanie dopiero po sprawdzeniu indywidualnej reakcji organizmu.

Doskonałym rozwiązaniem jest wcześniejsze suplementowanie sproszkowanego korzenia ashwagandhy o innych porach dnia, ponieważ nie przyzwyczajony organizm może zostać pobudzony.

Codzienna suplementacja pozwoli organizmowi lepiej znosić stres oraz zmniejszy poziom kortyzolu, będącego hormonem stresu. Sam ten fakt zapewni lepszą jakość snu.

Czytaj więcej: Jak radzić sobie ze stresem?

Ashwagandha – właściwości

Ashwagandha to adaptogen pomagający walczyć z obciążeniem układu nerwowego. Wykazuje działanie przeciwstresowe, zmniejsza uczucie lęki i pomaga zapobiegać wystąpieniu depresji. Lista jej właściwości jest jednak zdecydowanie dłuższa.

Badania wykazują, że ashwagandha jest w stanie realnie podnieść poziom testosteronu. Spowodowane jest to z jednej strony obniżeniem poziomu kortyzolu, który zabija testosteron u mężczyzn. Z drugiej strony w jednym z badań zanotowano, że grupa przyjmująca suplement w okresie trwającym 8 tygodni zanotowała 18-procentowy wzrost stężenia DHEA-S, hormonu płciowego, który bierze udział w produkcji testosteronu. Dodatkowo względem grupy placebo poziom testosteronu u tych mężczyzn wzrósł o 14%.

  • Wspomaga pracę tarczycy – jednak warto zanotować, że przeciwwskazaniem do stosowania ashwagandhy jest nadczynność tarczycy i w takim wypadku lepiej skonsultować się z lekarzem;
  • Wspomaga leczenie alergii oraz astmy, a także łagodzi nieżyt nosa, poprawiając działanie układu oddechowego;
  • Działa moczopędnie i redukuje obrzęki,
  • Wspomaga pracę narządów trzustki, nerek i wątroby,
  • Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czym opóźnia procesy starzenia.

Sprawdź także: Najlepsza ashwagandha – ranking

Ashwagandha - rano czy na noc?

Sprawdź: Ashwagandha – działanie, opinie, dawkowanie

Wpływ ashwagandhy na kondycję fizyczną

Ashwagandha wykazuje również cenne właściwości pod kątem sportowym. Z tego względu jest chętnie stosowana przez zawodników różnych dyscyplin.

  • Wpływa na poprawę koordynacji oraz czasu reakcji;
  • Zwiększa wydolność fizyczną;
  • Poprawia napięcie mięśni i wykazuje działanie anabolicznie;
  • Zwiększa pułap tlenowy VO2max.

Zwiększenie poziomu testosteronu u mężczyzn samo w sobie będzie skutkować poprawą zdolności fizycznych, podniesieniem siły oraz chęci do podejmowania aktywności fizycznej. Trzeba jednak zauważyć, że wszelkie pozytywne skutki stosowania wynikające z całego spektrum substancji czynnych, będzie zauważalne dopiero po pewnym czasie.

plany dietetyczne budujmase

Ashwagandha – suplementy diety

Na rynku dostępne są liczne suplementy diety zawierające sproszkowany korzeń tej rośliny. Wybierając konkretny preparat należy kierować się po pierwsze standaryzacją na substancje czynne, po drugie swoim stanem zdrowia oraz celem.

Ashwagandha - rano czy na noc?

Na ogół ashwagandha jest dobrze tolerowana przez organizm i nie występują skutki uboczne jej przyjmowania. Do skutków ubocznych możemy jednak zaliczyć:

  • zbytnie wyciszenie;
  • ospałość.

Preparaty tego typu suplementów są jednak przeciwskazane dla kobiet w ciąży.

W przypadku choroby Hashimoto oraz podczas przyjmowania leków przeciwpadaczkowych.

Trec Ashwagandha w kapsułkach

Produkt polecany wszystkim sportowcom oraz osobom aktywnym, które pragną przywrócić w sobie wewnętrzną równowagę i zwalczyć uczucie znużenia oraz zmęczenia.

trec ashwagandha
  • Ekstrakt Withania somnifera najwyższej jakości o wysokiej zawartości witanolidów na poziomie minimum 9%;
  • Ekonomiczny produkt o wysokiej dawce ekstraktu, którego wystarczy zażyć jedną kapsułkę dziennie;
  • Wykazuje właściwości przeciwutleniające;
  • Produkt polecany jest osobom pracującym umysłowo oraz narażonym na stres;
  • Stabilizuje poziom cukru i dodaje energii w codziennym funkcjonowaniu.
Kup Trec Ashwagandha Max w sklepie Budujmase.pl

Ashwagandha rano czy wieczorem? Podsumowanie

Pozytywne efekty przyjmowania suplementów zawierających ten adaptogen będą odczuwalne po kilku lub nawet kilkunastu dniach stosowania. Warto dać sobie od 4 do nawet 8 tygodni aby w pełni poczuć działanie ashwagandhy. Składniki znajdujące się w tej roślinie są optymalnym wyborem dla ludzi, którzy chcą poprawić pracę swojego umysłu oraz ciała.

Pora przyjmowania preparatu będzie mieć zdecydowanie mniejsze znaczenie niż regularność. Osoby zmagające się ze stresem mogą spróbować zastosować większe dawki zioła, lecz wszystko powinno być robione z umiarem. Kluczowe jest zachowanie rozwagi, poprawienie sposobu odżywiania oraz zniwelowanie wystawienia się na sytuacje stresowe. Ashwagandha ma jedynie wspomóc nasz organizm.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *