Arginina jest aminokwasem, który wykorzystywany jest w wielu procesach metabolicznych naszego organizmu. Stanowi częsty, wręcz nieodzowny składnik większości suplementów przed treningowych. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej. Zapraszam ciekawych do lektury czym jest arginina.
Czym jest arginina?
L-arginina, jest jak wspomniałem przed chwilą aminokwasem. Należy do grupy aminokwasów endogennych, czyli występuje naturalnie w naszym organizmie. Jej rola jest bardzo duża, ponieważ wchodzi w skład białka nasienia oraz bierze udział w syntezie hormonu wzrostu. Arginina prowadzi także do uwalniania się tlenku azotu, który jest dla nas bardzo cennym gazem. O samym tlenku azotu napisano niejedną pracę naukową, a za badania nad jego działaniem przyznano już Nagrodę Nobla. Oznacza to, że wpływ argininy na produkcję tego gazu jest dla nas także bardzo istotny.
Arginina wpływa pozytywnie na zwiększenie wydajności psychofizycznej. Dzięki niej poszerzają się naczynia krwionośne, co skutkuje lepszym dotlenieniem mózgu oraz mięśni w trakcie wysiłku. Ma również wpływ na układ immunologiczny. Niestety wiele czynników zaburza prawidłowe syntezowanie argininy w naszym organizmie. Są to między innymi wiek, tryb życia oraz nieprawidłowe odżywianie. Jej niedobór może powodować między innymi wzrost ciśnienia krwi oraz wiele innych chorób układu krążenia.
Arginina – działanie
Wspomniałem już o tym, że L-arginina ma duży wpływ na produkcję tlenku azotu (NO), który poszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu obniża się ciśnienie krwi i ułatwia pracę serca. Tlen i składniki odżywcze są sprawniej transportowane do komórek ciała. Skutkuje to zwiększeniem progu wytrzymałości organizmu na zmęczenie, a transport odpowiedniej ilości argininy zapobiega powstaniu chorób układu krążenia.
Wedle badań podawanie argininy wraz z tauryną jest wstanie wyleczyć arytmię serca. Co udowadnia jej olbrzymi wpływ na pracę układu krążenia. Polscy naukowcy odkryli natomiast, że podawanie jej osobom, które przeszły zawał serca, skutkuje zmniejszeniem ryzyka wystąpienia powikłań i w konsekwencji zmniejszeniem śmiertelności u osób pozawałowych.
Dodatkowym atutem suplementacji argininy jest fakt, że jest ona wstanie wpłynąć pozytywnie na nasz układ odpornościowy i poprawić wrażliwość insulinową osób chorych na cukrzycę typu II.
Niedobory argininy prowadzą do zaburzeń w produkcji insuliny oraz metabolizowania lipidów w naszej wątrobie. Udowodniono, że suplementacja argininy może pozytywnie wpłynąć na normalizację poziomu cukrów i obniżyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycowych.
Badania nad argininą wciąż trwają i nieustannie pojawiają się nowe doniesienia o jej właściwościach. Pewne jest, że odgrywa ona bardzo ważną rolę w naszym organizmie, a jej niedobory mogą skutkować poważnymi schorzeniami.
Arginina występowanie
L-arginina jest naturalnie występującym aminokwasem w organizmach żywych, dlatego świetnymi jej źródłami są produkty pochodzenia zwierzęcego. Możemy znaleźć jej spore ilości w czerwonym mięsie, żółtkach jaj oraz drobiu. Innymi źródłami są orzechy i nasiona, soczewica oraz szpinak. Dla smakoszy kuchni śródziemnomorskiej dobrą informacją jej duża zawartość w owocach morza. Argininę można stosować jako suplement diety popularną formą tego środka jest AAKG. Popularne suplementy z tym aminokwasem to: Trec AAKG Mega Hardcore, czy Formotiva AAKG Capsules.
Arginina dawkowanie
Podstawowa dawka suplementacyjna argininy to 5 g na dobę. Ważne jest także stosowanie formy suplementu jak najbardziej zbliżonej do naturalnie występującej w pożywieniu. Ze względu na jej właściwości skuteczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie argininy po treningu, ponieważ może niekorzystnie wpłynąć na efekty treningu. Stosowanie jej przed treningiem wpływa na poziom insuliny w naszym ciele, co prowadzi do hamowania hormonu wzrostu.
Arginina – podsumowanie
Reasumując, arginina jest bardzo cennym aminokwasem, którego odpowiednia suplementacja może przynieść nam spore korzyści. Należy jednak pamiętać, że najlepszą metodą zapewnienia organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest zbilansowana dieta i rozwaga w stosowaniu suplementacji.
Podobne artykuły:
- AAKG – działanie, dawkowanie, efekty
- Arginina AAKG – czym jest i jak jej używać dla lepszej formy fizycznej?
- Arginina (L-arginina) – właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie
- Pompa mięśniowa i najmocniejsze suplementy zwiększające jej efekt!
- Ile trwa pompa mięśniowa?
Witam serdecznie mam pytanie czy Argininę trzeba przyjmować o stałych porach…czy nie ma to znaczenia??Mam przepisany Medagrin w saszetkach 2 razy dziennie.Dominika
Jak dla mnie arginina jeden z najlepszych preparatów przed treningowych sam stosuje również mieszankę argininy z cytruliną i jest mega :), jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej to polecam ten artykuł ***
A nie lepiej poczytać *** ? Tam jest od lat wszystko na ten temat.
Odpowiedz
A nie lepiej poczytać ***? Tam jest od lat wszystko na ten temat.
Witam! Wiele osób zapomina o tym, że l-arginina działa niezwykle prozdrowotnie na cały układ krążenia. Polecam zapoznać się również z ciekawym artykułem o dawkowaniu i działaniu l-argininy w przypadku konkretnych chorób ***
W interncie ciężko jest znaleźć informacje oparte na faktach, a jeśli już, to znalezienie ich zajmuje dużo czasu, pozdrawiam.
podobno l-arginina w ogóle nie zwiększa tlenku azotu według artykułu o przedtreningówkach ***
Zwiększa jeśli się ma niedobory, poza tym sama w sobie tego nie robi, dotarcza tylko surowca do produkcji NO w organizmie. Poczytaj ***
Polecam też przeczytać ten artykuł: 23 powody aby brać l-argininę ***
Na opopakowaniu jest napisane ze 30 min przed treningiem brać to jak w końcu???
Na początku napisane że znajduje się w każdej przed treningówce a później żeby nie stosować przed treningiem ponieważ hamuje hormon wzrostu 🙁
Też to zauważyłem, coś tu nie gra ?
Z tego co równiez słyszałem, że warto stosować po dziś budowania masy mięśniowej arginine. Sam musze spróbować. Bardzo fajny artykuł.
Piona