Biegasz i zastanawiasz się nad wprowadzeniem suplementacji? Bardzo dobry ruch, bowiem to właśnie ona jest w stanie w dużej mierze poprawić osiągane wyniki, wesprzeć organizm i skrócić czas niezbędny dla regeneracji powysiłkowej. Oczywiście, największą różnicę odczujesz w przypadku zachowania podstaw, jakimi są dieta i odpowiedni trening, ale dołączając właściwe odżywki możesz osiągnąć jeszcze więcej!
Suplementacja w sporcie – zawsze na TAK
Wszędzie gdzie tylko nie spojrzysz, spotkasz jakieś wzmianki o suplementach i typach prowadzonej suplementacji przez tą czy tamtą gwiazdę sportu. Oczywiście, suplementacja ma olbrzymie znaczenie dla osiąganych wyników, jednak jej prawdziwą siłę odczujesz dopiero, kiedy poznasz swój organizm oraz zadbasz o prawidłowy jadłospis.
Znając swoje ciało i jego potrzeby, będziesz mógł jeszcze lepiej dobrać suplementację pod indywidualne potrzeby, co pozwoli na większą poprawę efektywności prowadzonych treningów, a tym samym – końcowych wyników.
Wybór odpowiednich suplementów typowo dla biegaczy nie jest prosty.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego opracowania trochę rozjaśni Ci się sytuacja i sięgniesz po to, co dla Ciebie jest najlepszym wyborem.
Jakie są najlepsze suplementy i odżywki dla biegaczy?
Spalacze tłuszczu
Nie ma co ukrywać, że wielu z biegaczy ma na celu redukcję tłuszczu. Nie dziwi więc wskazanie spalaczy jako jednej z podstawowych kategorii dla osób podejmujących taki rodzaj aktywności.
Z czystym sumieniem możemy polecić najnowszy reduktor tłuszczu Redin, który swoje działanie opiera na 20 składnikach aktywnych!
Działa w pełni kompleksowo – nasila spalanie tłuszczu, podkręca metabolizm, blokuje efekt jo-jo dbając o kondycję skóry i włosów, czy poziom energii w ciągu dnia.
A co warto podkreślić – dokonując zakupu Redin otrzymujesz opiekę dietetyka na okres 50 dni!
Poznaj także: Ranking najlepszych spalaczy tłuszczu
Izotoniki
Izotoniki to wysokiej jakości produkty obejmujące swoim składem bardzo dobrze i szybko przyswajalne źródła węglowodanów stanowiących źródło energii dla organizmu. Znajdziesz w nich także odpowiednio skomponowaną mieszankę magnezu, potasu, sodu oraz innych mikroelementów, których utrata wraz z potem jest największa.
Wpływają zatem na utrzymanie pełnej sprawności pracy mięśni, jak i funkcjonowania całego organizmu. Izotoniki pomagają także w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu, które jest niezbędne dla zachowania homeostazy. Zwykle bardzo dobrze się rozpuszczają i smakują, a ich przyswajalność stoi na wysokim poziomie.
Jabłczan kreatyny
Jest to jedna z form chemicznych kreatyny, która cieszy się największą popularnością wśród przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych. Charakteryzuje się trochę większą stabilnością chemiczną w wodnym środowisku (nie konwertuje tak szybko do nieaktywnej kreatyniny, jak forma monowodzianu), przy zachowaniu bardzo wysokiego potencjału anabolicznego.
Wprowadzenie jej do suplementacji sprzyja maksymalizacji osiąganych przyrostów mięśni, ale także poprawie ich siły fizycznej. Ma również znaczenie dla ogólnej wytrzymałości fizycznej oraz procesów energetycznych. Minimalna ilość kreatyny jaką musisz spożyć w ciągu dnia, aby móc cieszyć się z wszystkich walorów jakimi się odznacza – to 3000mg. Warto podkreślić, że pomimo swojej siły działania nie wpływa ona negatywnie na zdrowy organizm. Może występować w formie proszku, jak i kapsułek – nie ma to znaczenia dla efektów, a jedynie ma wpływ na komfort stosowania.
Odżywki węglowodanowe (carbo, Vitargo)
Węglowodanów nie trzeba się bać – są szybkim i łatwostrawnym źródłem energii do działania. Występują zwykle w formie proszku, który po rozpuszczeniu przyjmuje postać bardzo smacznego i aromatycznego napoju sportowego. Stosowane są różne formy, w tym: glukoza, sacharoza, maltodekstryny, skrobia kukurydziana (waxy maize) oraz Vitargo).
Odżywki węglowodanowe charakteryzują się bardzo dobrą przyswajalnością, co ma znaczenie w kontekście wsparcia organizmu podczas treningu. Wpływają również na poprawę nawodnienia, co ma olbrzymie znaczenie dla utrzymania pełnej sprawności mięśni podczas treningów.
Beta-alanina oraz przedtreningówki na jej bazie
Działanie beta-alaniny jest jednym z najlepiej poznanych i scharakteryzowanych elementów suplementacji. Należy do substancji aktywnych, jakie wykorzystywane są w suplementacji (zaraz obok kreatyny). Stanowi doskonały dodatek podczas cyklu, jednak może z powodzeniem być stosowana „solo”. Sprzyja podniesieniu stężenia karnozyny w mięśniach, która odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej (pH) podczas ich pracy.
Niestety jej zapas nie jest duży, jednak dzięki beta alaninie jesteś w stanie podnieść jej ilość. Nie jest to szybki proces, zwykle zauważalna różnica w wydolności organizmu występuje po 1 lub 2 tygodniach od rozpoczęcia suplementacji. Jednak warto po nią sięgnąć, ponieważ znacznie poprawia efektywność prowadzonych treningów. Beta alanina bywa dodawana do przedtreningówek, właśnie z wcześniej opisanych powodów. Podobnie jak inne preparaty może występować w sproszkowanej formie, jak i w postaci kapsułek.
Aminokwasy BCAA
Aminokwasy rozgałęzione wpływają na poprawę sylwetki choć znane są ze swojego antykatabolicznego działania. Paradoksalnie to właśnie ten aspekt zagwarantował im tak dużą popularność wśród sportowców na całym świecie. Pomaga bowiem w ograniczeniu szalejącego katabolizmu, chroniąc w ten sposób tkanki (w tym mięśnie) przed rozpadem. Sprzyjają również poprawie ich regeneracji powysiłkowej oraz stwarzają optymalne warunki dla ich dalszego rozwoju. Warto podkreślić, że mięśnie w suchej masie składają się aż w 35% z BCAA, które muszą być dostarczone z zewnątrz (wykazują egzogenny charakter).
Preparaty aminokwasowe występują zwykle w formie proszku lub kapsułek, rzadziej w postaci tabletek.
Jakie suplementy są najlepsze do biegania?
Suplementy to jeden z najważniejszych elementów w trakcie rozwoju formy fizycznej. Oczywiście, muszą być one odpowiednio dobrane pod indywidualne potrzeby organizmu, bowiem nie zawsze trzeba sięgnąć po wszystko, co jest na rynku, aby mieć pewność maksymalnego wsparcia organizmu.
Dzięki temu opracowaniu poznałeś najważniejsze typy suplementów skierowanych do biegaczy. Jednak wybierając konkretny produkt, sięgaj po wysokiej jakości preparaty znanych i pewnych marek. Jeżeli zadbasz o wszystkie aspekty związane ze swoim treningiem,szczególnie jeśli zaczynasz przygodę z bieganiem, to zanotujesz niesamowite efekty, które zmotywują Cię do dalszej walki o wymarzoną sylwetkę oraz parametry fizyczne.
Podobne artykuły:
- Kreatyna i energetyk (kofeina) – czy to rzeczywiście złe połączenie?
- Trening w domu – które odżywki wybierać?
- Najlepsza przedtreningówka – jaką wybrać pod swój cel?
- Najlepsze suplementy i odżywki dla biegaczy – TOP6
- Kreatyna w żywności – w jakich produktach jest kreatyna?