Witaminy dla kobiet są niezwykle ważne nie tylko z uwagi na wygląd skóry, włosów i paznokci. Ich cykl biologiczny sprawia, że nieco inne składniki będą istotne w diecie trenującej kobiety. Sprawdź, które witaminy są najlepsze witaminy i minerały dla kobiet.
Witaminy i minerały dla kobiet
- Witaminy dla kobiet są szczególnie ważne, ponieważ bardzo często to od ich niedoboru zależy estetyka ich skóry oraz kondycja włosów i paznokci.
- Nie należy jednak zapominać, że rola witamin i minerałów nie kończy się na wyglądzie. Przede wszystkim odpowiedzialne są za poprawne przekaźnictwo nerwowe i funkcjonowanie mięśni, ich regenerację po treningu i redukowanie uszkodzeń skóry oraz chrząstek.
- Niedobór witamin prowadzi do szeregu zaburzeń – począwszy od złego samopoczucia, przez problemy z przybieraniem masy mięśniowej i traceniem tkanki tłuszczowej, aż po ograniczanie procesów regeneracyjnych i podatność na infekcje.
- Niedobór witamin odczuwa się także w treningu. Często zmniejsza się w wyraźnym stopniu wytrzymałość i siła, a zwiększa się zmęczenie mięśni.
Źródła witamin i minerałów dla kobiet
Naturalne
Najlepsze źródła witamin to te naturalne – owoce, warzywa, wysokiej jakości produkty pochodzenia zwierzęcego. Najprostszą drogą do ich spożywania jest dbałość o pojawienie się warzywa bądź owoca w każdym posiłku. Istotną kwestią jest też urozmaicanie kolorów spożywanych warzyw, by dostarczać szerokiej gamy witamin. Dobrym pomysłem jest także spożywanie tzw. super food, czyli produktów pochodzenia roślinnego o wyjątkowo bogatym w witaminy składzie np. zielony jęczmień, chia, jagody goi.
Syntetyczne
Typowe witaminy sportowe dla kobiet to zazwyczaj tabletki z zawartością szeregu witamin i minerałów w dawce zbliżonej do dziennego zapotrzebowania na poszczególne z nich. Określa się je jako syntetyczne, ponieważ powstają w laboratorium. Suplementacja witamin syntetycznych pozwala na dostarczenie związków identycznych do tych występujących w naturze wraz z niewielką tabletką. Istnieją jednak przesłanki ku temu, by sądzić, że sztuczne witaminy mogą być gorzej przyswajane. Dlatego warto starać się dostarczać witamin z codziennej diety, a suplementy potraktować wspomagająco.
Wpływ witamin i minerałów na trening
Preparaty witaminowo – mineralne dla kobiet nie bez powodu nieco różnią się od tych przeznaczonych dla mężczyzn. Choć substancje w nich zawarte są niemal takie same, zapotrzebowanie kobiet na witaminy i minerały różni się od tego męskiego, toteż w tabletkach znajdziemy mniejsze dawki. Dodatkowo, w produktach dla kobiet często zwraca się większą uwagę na dostarczanie żelaza i witaminy D odpowiadającej za przyswajanie wapnia (to ma związek z cyklem miesiączkowym i większym ryzykiem wystąpienia osteoporozy). Jakie są najlepsze witaminy i minerały dla kobiet?
Żelazo
- Rola: składnik hemoglobiny odpowiadającej za dotlenianie mięśni; buduje niektóre enzymy mięśniowe; miesiączkowanie przyczynia się do obniżenia jego poziomu.
- Źródła: wątróbka, natka pietruszki, suche nasiona roślin strączkowych, jaja, mięso.
Magnez
- Rola: odgrywa dużą rolę w kondycji układu nerwowego i przekaźnictwie nerwowym (w tym skurczach mięśni); stanowi katalizator do rozkładu glukozy; bierze udział w regulacji rytmu serca (zwłaszcza rozkurczaniu) i stabilizacji ciśnienia krwi, co jest bardzo istotne dla osób trenujących.
- Źródła: kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, quinoa.
Potas i sód (elektrolity)
- Rola: odpowiadają za regulację ciśnienia osmotycznego komórek oraz kontrolują ich nawodnienie i przepuszczalność błon; wpływają na poziom pobudliwości komórek mięśniowych.
- Źródła: banany, ziemniaki, sól, daktyle, rodzynki.
Witamina D
- Rola: wyraźnie wpływa na kondycję układu szkieletowego, bowiem jest odpowiedzialna m.in. za przyswajanie wapnia; działa wspomagająco na układ immunologiczny.
- Źródła: synteza wskutek promieniowania słonecznego, tłuste ryby.
Witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12)
- Rola: szereg witamin z grupy B odpowiada za przemiany energetyczne (białek, kwasów tłuszczowych i cukrów); ma wpływ na produkcję krwinek; są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego; zmniejszają produkcję kwasu mlekowego w mięśniach.
- Źródła: jaja, produkty pełnoziarniste, szpinak, orzechy, migdały, piwo bezalkoholowe, podroby.
Witamina E
- Rola:jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki przed degradacją; wspomaga regenerację.
- Źródła: olej roślinny, kapusta biała, papryka czerwona, szpinak, pomidory, natka pietruszki.
Witamina A
- Rola:stanowi przeciwutleniacz, dla pań szczególnie ważna z uwagi na przeciwdziałanie wysuszaniu skóry i poprawę jej kondycji.
- Źródła: mleko, łosoś, jaja, marchew, masło, sery długo dojrzewające.
Witaminy i minerały w treningu kobiet
Witaminy i minerały dla aktywnych kobiet są szczególnie istotne. Nie należy jednak suplementować ich bez opamiętania. Zanim zdecydujesz się na suplementację konkretną witaminą, a nie preparatem wielowitaminowym, warto skonsultować się z lekarzem i zrobić badania krwi, które potwierdzą jej niedobór. Nadmiar witamin może być równie szkodliwy co ich brak w organizmie.
Podobne artykuły:
- Witaminy w okresie zimowym
- Witaminy z grupy B – właściwości i stosowanie podczas treningu
- Witaminy i minerały w diecie – jakie są i co dają?
- Najlepsze witaminy dla mężczyzn
- Dzienne zapotrzebowanie na witaminy – jak sprawdzić jakich witamin nam brakuje?
- Witamina K – źródła, właściwości, niedobór, nadmiar, suplementacja
- Witamina A – rola, właściwości, objawy niedoboru, zastosowanie, źródła
- Najlepsze witaminy na włosy, skórę i paznokcie – co brać na piękny wygląd?