Pogromca tłuszczu. Rzeźbiarz sylwetek. Tak L-karnitynę nazywają jej zwolennicy. Zdobyła dużą popularność u osób dbających o linię i budujących masę mięśniową. Czy słusznie? Czy Acetyl L-carnitine (oficjalna nazwa) to skuteczny środek na odchudzanie? Czy może podkręcić spalanie? Co należy wiedzieć zanim zacznie się ją suplementować?
Czym jest L-karnityna?
L-karnityna powstaje z połączenia dwóch aminokwasów – metioniny i lizyny. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek, gdyż pełni w organizmie niezwykle ważne funkcje:
- wspiera w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek, gdzie przekształcane są w porcje czystej energii,
- usuwa krótko i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, zanim ich stężenie stanie się toksyczne,
- wykazuje działanie antyoksydacyjnie,
- uczestniczy w metabolizmie aminokwasów i węglowodanów.
Czy warto stosować L-karnitynę?
Od razu widać, jak wszechstronny to suplement i jak wiele korzyści może przynieść. Dziwić może opinia wielu osób, które twierdzą, że nie ma sensu zajmować się l-karnityną i wprowadzać jej źródła do menu.
Kto ma rację? Czy L-karnityną, jak czarodziejską różdżką, można usunąć zapasy niechcianego tłuszczu i zamienić go w mięśnie? Oczywiście, że nie. Jednak badania wskazują, że skutecznie pomaga, gdy celem jest:
- Regeneracja uszkodzonych tkanek– to główny powód obecności L-karnityny w suplementach. Te badania pokazują wpływ L-karnityny na szybką regenerację mięśni po intensywnych ćwiczeniach.
- Odchudzanie – L-karnityna pełni ważną rolę w przetwarzaniu tłuszczów i węglowodanów. Dlatego tak często zalecana jest jako suplement diety przy odchudzaniu.
- Uzyskanie większej siły i masy mięśniowej (im szybsza regeneracja, tym szybszy powrót do pracy nad mięśniami i wcześniej widoczne postępy).
Czytaj więcej: L-karnityna nie tylko na odchudzanie?
Co daje stosowanie L-karnityny?
Rola L-karnityny w organizmie człowieka jest ogromnie ważna i trudna do przecenienia:
- wspiera organizm w wytwarzaniu energii,
- jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego i mózgu (układ nerwowy), pracy mięśni i wielu innych procesów zachodzących w organizmie,
- posiada właściwości sprzyjające oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych pierwiastków – umożliwia transport i wydalanie zbędnych metabolitów takich jak ołów czy kadm.
Wśród osób dbających o figurę, stosowana jest najczęściej jako substancja wspomagająca walkę z niechcianym tłuszczem. Dzieje się tak ponieważ L-karnityna bierze udział w metabolizmie lipidów.
Osoby intensywnie ćwiczące cenią ją również za branie udziału w przemianach węglowodanów, a szczególnie zmniejszanie wykorzystywania glikogenu w mięśniach. Dzięki temu trening może być mocniejszy. L-karnityna ma także działanie antyoksydacyjne, chroni też i stabilizuje białka.
Korzyści ze stosowania L-karnityny
Oprócz wspomnianych wyżej korzyści, L-karnityna:
- ma zdolność do usuwania z komórek niektórych produktów przemiany materii,
- wspomaga leczenie chorób serca – niewydolności, zapalenia mięśnia sercowego, arytmii, dusznicy bolesnej,
- wspomaga leczenie w przypadku nadczynności tarczycy,
- wspomaga leczenie męskiej niepłodności,
- wspomaga leczenie chorób nerek i wątroby (w wątrobie, nerkach dochodzi do procesów ułatwiających jej wytwarzanie i wykorzystywanie),
- przyspiesza proces redukcji tkanki tłuszczowej.
Skutki uboczne L-karnityny
L-karnitynę w formie suplementów diety uznaje się za preparat bezpieczny. Należy jednak uważać ze stosowaniem jej w zbyt dużej ilości w oczekiwaniu na szybki i cudowny efekt. Jej nadmiar w organizmie może powodować działania niepożądane, takie jak:
- nudności,
- wymioty,
- zgaga,
- rozstrój żołądka,
- „rybi” zapach moczu, oddechu i potu,
- biegunkę,
- drgawki.
Unikaj stosowania D-karnityny i DL-karnityny. Te formy mogą blokować działanie L-karnityny i powodować objawy przypominające jej niedobór.
Zapotrzebowanie na L-karnitynę
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego, zdrowego człowieka wynosi 0,3-1,9 mg/kg masy ciała (średnio 15 mg) i bardzo zależy od stosowanej diety. Jeśli jesz mięso, praktycznie możesz się nie obawiać niedoborów.
L-karnityny, jako suplementu powinny dostarczać osoby na diecie bezmięsnej oraz Ci, którzy zmuszają swoje mięśnie do ciężkiej pracy. Niedobór L-karnityny może skutkować osłabieniem mięśni szkieletowych.
Najlepsze źródła i dawkowanie L-karnityny
Jak wynika z nazwy (carnis – mięso) L-karnitynę zawierają przede wszystkim produkty odzwierzęce:
- mięso (szczególnie konina, baranina i dziczyzna),
- drób,
- ryby,
- mleko,
- ser cheddar.
Źródła niezwierzęce to np. chleb pełnoziarnisty, grzyby i szparagi. Preparaty i suplementy mogą zawierać od 1000 do nawet 3000 mg Acetyl L-karnityny w postaci proszku, czy kapsułek.
Zalecana dawka L-karnityny to 500 do 2000 mg na dobę.
L-karnityna a odchudzanie
L-karnityna bierze udział w procesie spalania tłuszczu. Jeśli jej suplementowanie jest wspomagane właściwą dietą i aktywnością fizyczną, może przynieść efekty ułatwiając gubienie nadprogramowych kilogramów.
L-karnityna efekty
L-karnityna może wpływać na organizm na kilka zauważalnych sposobów: przyspiesza metabolizm uczestnicząc w procesie spalania tłuszczu, wzmacnia wydolność organizmu, a także spowalnia procesy starzenia się.
Ma korzystny wpływ na potencję. Pamiętaj jednak, że aby odczuć jej dobroczynne działanie, nie wystarczy sama suplementacja – należy jeszcze regularnie i intensywnie ćwiczyć.
L-karnityna opinie
Przeglądając opinie na temat L-karnityny, można zauważyć silny podział. Najprawdopodobniej wynika on z oczekiwań i wiedzy na temat rzeczywistego działania tego preparatu. Osoby świadome roli jaką ten suplement może odegrać w organizmie, są bardzo zadowolone z uzyskanych efektów.
Z drugiej strony są Ci, którzy oczekują cudownego pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej po połknięciu kilku kapsułek.
Jeśli ćwiczysz i szukasz sposobu na przyspieszenie procesu spalania – będziesz zadowolony. Jeśli oczekujesz cudów, ten produkt nie jest dla Ciebie.
Podobne artykuły:
- L-karnityna nie tylko na odchudzanie?
- Czy od L-karnityny się tyje — czy można przytyć po spalaczach tłuszczu?
- L-karnityna – efekty, dawkowanie, skutki uboczne
- Najlepsza L-karnityna – ranking 2024. Jaką formę L-karnityny wybrać?
- Glutamina – wydobądź więcej z suplementacji tym aminokwasem