L-karnityna to popularny suplement diety znany z właściwości wspomagających odchudzanie. Wiele osób stosuje go podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Okazuje się, że jego działanie nie ogranicza się jedynie do tego zadania. Karnityna ma też inne zastosowania. W jaki sposób działa ten preparat i kto powinien go przyjmować?
L-karnityna w diecie
Karnityna znajduje się głównie w mięśniach szkieletowych i sercu. Pełna nazwa tej substancji to kwas beta-hydroksy-gamma-trimetyloaminomasłowy. Jest związkiem naturalnie wytwarzanym przez organizm. Występuje w postaci dwóch izomerów (L i D). Pierwszy z nich jest aktywny i ma wpływ na nasze ciało. Transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów. Ma wpływ na funkcjonowanie mózgu i produkowanie energii. Wspomaga między innymi pracę komórek, serca i mięśni.
Organizm produkuje L-karnitynę z lizyny i metioniny. Warto przy tym stosować witaminę C. Badania dowodzą, że substancja ta wspomaga transport glukozy do komórek. Dobrze sprawdzi się więc w przypadku osób, które trenują wytrzymałościowo i przed zawodami chcą zgromadzić jak największą ilość glikogenu.
L-karnityna a utrata wagi
Środków wspomagających odchudzanie jest na rynku bardzo wiele. Niekiedy trudno się w tym odnaleźć. Warto sięgać po sprawdzone metody. Kobiety trenujące na siłowni często początkowo stawiają sobie za cel redukcję wagi i pozbycie się zbędnych kilogramów. Popularnym suplementem diety jest wówczas karnityna. Substancja ta przyczynia się do usprawnienia metabolizmu, przyśpiesza pozbywanie się substancji toksycznych oraz wspomaga walkę z cellulitem.
Najlepsze efekty daje połączenie suplementacji z właściwym przyjmowaniem makroskładników w posiłkach, a także regularnym treningiem.
Zapotrzebowanie – co jeść, by uzupełniać karnitynę?
Karnityna znajduje się w czerwonym mięsie i nabiale. Jej źródła to:
- dziczyzna,
- wieprzowina,
- ryby,
- baranina,
- przetwory mleczne.
Osoby będące na diecie wegańskiej często sięgają po suplementację, ponieważ wyroby pochodzenia roślinnego zawierają bardzo małe ilości karnityny.
Można ją jednak znaleźć w produktach takich jak:
- orzechy,
- ziarna,
- czosnek,
- brokuły,
- pietruszka,
- banany,
- ryż,
- brukselka.
Codzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na karnitynę to około 15mg. Długotrwale uboga i monotonna dieta może przyczynić się do niedoborów karnityny w organizmie.
Skutkiem jej braku może być:
- osłabienie lub zanikanie mięśni szkieletowych,
- trudności w pracy mięśnia sercowego,
- zmęczenie nawet niewielkim treningiem,
- wyczerpanie intelektualne,
- brak energii do życia.
Z tego względu warto przyjąć odpowiednie suplementy. Nie zastąpią zbilansowanej diety, deficytu kalorycznego i treningów, ale mogą okazać się pomocne w procesie gubienia zbędnych kilogramów oraz uzupełniania niedoborów.
Razem z L-karnityną warto przyjmować żelazo, witaminę C, B6 i B3.
L-karnityna – dlaczego warto suplementować?
Mimo że L-karnityna kojarzy się głównie z odchudzaniem, jej przyjmowanie ma też inne liczne korzyści dla naszego organizmu. Wywodząc się z kategorii reduktorów tłuszczu, wpływa na poprawę metabolizmu oraz lepsze przyswajanie innych składników odżywczych.
Spalacz tłuszczu Redin zawiera jej dodatek wzbogacony aż 19 składnikami aktywnymi o prawdziwie wszechstronnym działaniu! Usprawnia redukcję tłuszczu jednocześnie łagodząc negatywne skutki odchudzania.
Redin to suplement diety, do zakupu którego otrzymujesz w pakiecie 50-dniowy plan dietetyczny dopasowany właśnie do Ciebie!
Usprawnienie przemiany materii sprawia, że organizm zużywa więcej energii. Sportowcy często sięgają po ten suplement w celu poprawy swojej wydajności podczas treningów.
Starzenie się człowieka ma związek ze spadkiem funkcji mitochondriów. Stężenie karnityny w tkankach zmniejsza się w miarę upływu lat wraz z integralnością błony mitochondrialnej. L-karnityna może więc wpłynąć na poprawę funkcjonowania organizmu.
L-karnityna wpływa na aktywność hormonów takich jak testosteron. Ma związek też z hormonami tarczycy, które są odpowiedzialne za spalanie tłuszczów. Podczas jej niedoczynności zmniejsza się metabolizm, co często skutkuje nadmiarem zbędnych kilogramów. Warto wtedy sięgnąć po suplementację, która okazuje się pomocna.
Ponadto L-karnityna wykazuje działanie przeciwutleniające, dzięki czemu chroni i stabilizuje białka wraz z fosfolipidami, które tworzą błony komórkowe.
Sprawdź jak Redin wypada na tle innych spalaczy tłuszczu:
Ranking najlepszych spalaczy tłuszczu
L-karnityna – z czym łączyć?
Warto zwrócić uwagę na substancje, które współpracują z karnityną. Odpowiednie łączenie suplementów jest kluczowe w celu zoptymalizowania efektów. W tym miejscu należy wspomnieć o sprężonym kwasie lipolowym.
Zestawienie go z L-karnityną pomaga zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu w ciele i niweluje tzw. efekt jo-jo. Suplement należy przyjąć przed planowanym wysiłkiem na przykład wytrzymałościowym.
Czy warto przyjmować L-karnitynę?
Jak widać, L-karnityna zalecana jest nie tylko w przypadku osób pragnących utracić zbędne kilogramy. To ważna substancja dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak jazda na rowerze, bieganie czy pływanie.
Podczas długiego treningu spada poziom karnityny i należy szybko go uzupełnić. Przyjmowanie tego suplementu powinny rozważyć również osoby, będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej.
L-karnityna – dla kogo?
Suplement ten świetnie sprawdzi się w przypadku:
- diety odchudzającej,
- dla trenujących siłowo,
- dla chcących poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,
- w przypadku wyczynowych sportowców,
- dla wegetarian i wegan lub osób spożywających niewielkie ilości mięsa czy nabiału.
Karnityna to dobry dodatek do diety zarówno dla osób, których priorytetem jest utrata wagi, jak i tych trenujących wytrzymałościowo.
Do jej zalet należy zwiększanie energii, poprawa kondycji organizmu i działanie przeciwutleniające. Suplementy stanowią dobre uzupełnienie jadłospisu oraz urozmaicają żywienie. Są świetnym dopełnieniem dobrze zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej.
Klaudia Pieczykolan
Podobne artykuły:
- L-karnityna – opinie, efekty, działanie
- L-karnityna – efekty, dawkowanie, skutki uboczne
- Czy od L-karnityny się tyje — czy można przytyć po spalaczach tłuszczu?
- Najlepsza L-karnityna – ranking 2024. Jaką formę L-karnityny wybrać?
- Suplementy na wytrzymałość