Tłuszcze odgrywają znaczącą rolę w naszej diecie. Pomimo, że osoby dbające o sylwetkę podchodzą co nich ostrożnie ze względu na kaloryczność, to warto zadbać o dobre źródła kwasów tłuszczowych. Pełnią one wiele ważnych ról w naszym organizmie. Od energetycznych po zdrowotne. Jakie kwasy tłuszczowe należy spożywać?
Kwasy tłuszczowe omega – właściwości
Kwasy tłuszczowe omega pełnią wiele kluczowych funkcji dla zdrowia naszego organizmu. Zwiększają one m.in. przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, tym samym znacząco zmniejszając tempo rozwoju miażdżycy, ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
W wieku dziecięcym przyczyniają się do prawidłowego wzrostu oraz aktywności układu immunologicznego. Ponadto mają zbawienny wpływ na rozwój i zdrowie mózgu. Są składnikiem budulcowym w tkance nerwowej mózgu i lipidów siatkówki oka.
Pomiędzy kwasami omega 3, 6 i 9 występuje kilka istotnych różnic w oddziaływaniu na organizm.
- Kwasy omega 3 przeciwdziałają procesom zapalnym i przeciwzakrzepowym. Dodatkowo wspomagają pracę mózgu oraz wykazują pozytywne działanie w chorobach krążenia.
- Kwasy omega 6 powinny być spożywane w odpowiednich ilościach, ponieważ działają przeciwstawnie do kwasów omega 3. Z tego powodu kluczowy jest ich prawidłowy balans.
- Nie należy zapominać o kwasach omega 9, które pozytywnie wpływają na lipidogram oraz poprawiają jakość skóry.
Pokarmowe źródła kwasów omega
Kwasy tłuszczowe omega możemy suplementować, natomiast znaczącą ich ilość możemy dostarczyć wraz z pożywieniem.
Głównymi ich źródłami są:
- tłuste ryby morskie,
- siemię lniane,
- olej lniany,
- oleje roślinne,
- nasiona i orzechy.
Rodzaje kwasów omega
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to trzy rodzaje związków, które musimy dostarczyć do organizmu w odpowiednich proporcjach. Każdy rodzaj kwasów tłuszczowych pełni inną funkcję. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o każdym z nich.
Równowaga pomiędzy kwasami omega-3 a omega-6
Pomimo, że zarówno kwasy omega 3 i 6 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to ważne, aby zadbać o ich odpowiedni stosunek. Niestety przez współczesną dietę narażeni jesteśmy na niedobór kwasów omega 3 i nadmiar kwasów omega 6. Często ta proporcja wynosi 10 lub 12:1 na korzyść omega 6 co jest niekorzystne dla zdrowia i może nawet powodować tworzenie się stanów zapalnych.
Idealny stosunek omega 3 i 6 to 1:1 – jest to dość trudne do osiągnięcia samą dietą, dlatego tak istotne jest włączenie odpowiedniej suplementacji. Już przy stosunku 4:1 możemy zauważyć pozytywne zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Kwasy tłuszczowe omega – korzyści
Niedobór kwasów omega w diecie może powodować groźne komplikacje zdrowotne. Dostarczenie ich wraz z pożywieniem lub suplementami diety to absolutna konieczność i podstawa w szczególności, gdy jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie.
Korzyści z odpowiedniej podaży kwasów omega to m.in.:
- Lepsze zdrowie serca – wpływają na obniżenie poziomu trójglicerydów i stabilizują rytm serca, ponadto zmniejszają ryzyko zakrzepów.
- Poprawiają pracę mózgu – odpowiada za to przede wszystkim DHA, który poprawia funkcje poznawcze, zmniejsza także ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.
- Zmniejszają stany zapalne – wykazując silne działanie przeciwzapalne.
- Poprawiają jakość skóry i włosów – dzięki kwasom omega możemy wyleczyć niektóre schorzenia skóry oraz poprawić kondycję włosów.
- Wspomagają odpowiedź immunologiczną – dzięki czemu zapobiegają infekcjom i zapaleniom.
- Wspierają pracę serca – poprawiają stosunek cholesterolu.
- Regulują poziom cukru we krwi – dzięki czemu obniżamy ryzyko cukrzycy i insulinooporności.
Przeciwwskazania do stosowania kwasów tłuszczowych omega 3-6-9
Kwasy tłuszczowe omega powinny się znaleźć w diecie każdej osoby i raczej nie ma przeciwwskazań do ich spożywania. Niebezpieczny dla zdrowia może być jedynie nieodpowiedni ich stosunek. Ewentualne problemu mogą pojawić się przy ich suplementowaniu, czyli: wzdęcia, odbijanie, nudności, rybi posmak.
Czasami pojawia się reakcja alergiczna na konkretny rodzaj, natomiast jest to rzadko spotykane zjawisko.
Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 – jak je stosować?
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe powinien spożywać tak naprawdę każdy ze względu na pozytywny wpływ na organizm.
Istnieją dwa sposoby ich dostarczania:
- Wraz z pożywieniem – jest to bardzo dobry sposób, natomiast ciężko zapewnić odpowiednią podaż, a przede wszystkim stosunek kwasów omega. Często zapewnienie tak dużej ilości jest bardzo kosztowne, ponieważ skoncentrowane są one w rybach morskich, mięsie, orzechach czy olejach roślinnych. Dostarczenie odpowiedniego stosunku wymaga również rozległej wiedzy z zakresu dietetyki.
- Suplementacja – to prosty i bardzo skuteczny sposób dostarczenia odpowiedniej ilości kwasów omega w odpowiednich proporcjach. Jest to często jedyna opcja na dostarczenie NNKT, ponieważ w naszej diecie ciężko o dobrej jakości ryby czy chociażby oliwę z oliwek. Suplementacja to też dobry sposób dla osób na diecie.
Najlepsze suplementy diety zawierające kwasy omega 3-6-9 kupisz w sklepie Budujmase.pl w specjalnej kategorii zdrowe tłuszcze
Kto powinien suplementować kwasy omega?
Jak już zostało wcześniej wspomniane, kwasów omega 3, 6 i 9 potrzebuje każdy. Jest to szczególnie istotny aspekt dla osób aktywnych, przebywających na restrykcyjnej diecie lub dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Korzyści z suplementacji zauważą też osób narażone na stres, ponieważ wykazują one działanie przeciwzapalne. Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości kwasów wraz z dietą, to warto zaopatrzyć się w dobrej jakości suplement diety.
Podobne artykuły:
- Omega 3, 6, 9 – czym są i czym się od siebie różnią
- Omega 3 – na co pomagają kwasy tłuszczowe EPA i DHA?
- Kwasy omega 3 – niezbędny budulec komórek
- Olej z ryb – używasz go źle
- Cholesterol a dieta