Coraz więcej sportowców zdaje sobie sprawę z konieczności stosowania różnych odżywek. Cele są różne – szybsze budowanie masy mięśniowej lub redukcja tkanki tłuszczowej albo uzupełnienie diety o brakujące składniki. Inne wspierają organizm w dążeniu do większej odporności na zmęczenie, ból, czy spadek koncentracji. Czy każdy suplement diety można przyjmować ciągle, czy lepiej stosować tzw. cykle i przeplatać okresy suplementacji i odstawienia? O tym w dzisiejszym artykule.
Które suplementy i odżywki trzeba stosować cyklicznie?
Ogólna zasada jest dość prosta: im bardziej stosowany suplement różni się swoim składem od tego, co powinno zawierać się w zdrowej diecie, tym więcej ostrożności należy zachować.
Warto podzielić odżywki i suplementy na 2 grupy:
- zawierające substancje naturalnie występujące w diecie: węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, minerały,
- zawierające substancje nieobecne w diecie (lub obecne w śladowych ilościach) których zadaniem jest modyfikacja reakcji organizmu na zmęczenie, ból, dekoncentrację itp.
Pierwsza grupa z reguły jest bezpieczna i produkty do niej należące zwykle można przyjmować ciągle, o ile nie przekracza się zaleceń.
Druga grupa wiąże się z dwoma typami reakcji organizmu:
- silna reakcja na początku ich stosowania
- przyzwyczajenie i osłabienie reakcji z czasem
Suplementy diety należące do drugiej grupy wymagają uwagi i ustanowienia cykliczności przyjmowania i odstawienia.
Kreatyna – czy trzeba ją brać cyklicznie?
Wokół przyjmowania kreatyny narosło sporo mitów. W większości wynikają one z zaleceń historycznych i przekazywanych półprawd, które wokół niej narosły.
Wieloletnie doświadczenie wskazuje, że kreatyna (która przecież jest substancją naturalnie produkowaną przez organizm człowieka) może być przyjmowana ciągle.
Ze względu na specyfikę działania kreatyny, wielu sportowców buduje swoje cykle kreatynowe, aby uzyskać przyrost masy i tkanki mięśniowej w konkretnym czasie (zawody, pokazy).
Istotna jest również kwestia sportów, w których występują kategorie wagowe. Cykliczne odstawianie kreatyny może pomóc zapanować nad wzrostem wagi.
Czytaj także: Kreatyna – wszystko co musisz wiedzieć na jej temat
Przedtreningówka – cykle są konieczne?
Przedtreningówki należą do ulubionych suplementów wielu sportowców siłowych i wytrzymałościowych. Przyczyną jest uczucie przyrostu ilości energii i opóźnienie wysiłku odczuwane po ich zastosowaniu. Ten swoisty “high” sprawia, że stają się one stałym elementem treningu i trudno je odstawić.
Powinny być używane cyklicznie, aby organizm miał czas na powrót do normalnej reakcji na zmęczenie i ból.
Sprawdź: Przedtreningówki – z kreatyną czy bez?
Spalacz tłuszczu – stosowanie cykliczne
Spalacze tłuszczu zawierają szereg składników, które przy długotrwałym stosowaniu mogą wywoływać skutki niepożądane. Dzieje się tak dlatego, że suplementy wspomagające odchudzanie mają za zadanie pomóc w doprowadzeniu do optymalnej masy ciała, natomiast nie działają jako środek zapobiegający nadwadze.
Jednym z najpopularniejszych składników spalaczy jest kofeina. Stosowana zbyt długo może wywoływać nerwowość, mimowolne rozedrganie i skurcze mięśni oraz bóle głowy. Częste stosowanie kofeiny może prowadzić do uodpornienia na jej działanie. Dlatego spalacze powinny być stosowane cyklicznie, w czasie dążenia do zrzucenia wagi.
Poznaj: Ranking najlepszych spalaczy tłuszczu 2021
Booster testosteronu – cykle
Boostery testosteronu powinny być stosowane cyklicznie i ściśle wedle wytycznych producenta. Często zaczyna się stosowanie od mniejszej dawki dwa razy dziennie, ewentualnie zwiększając ją po tygodniu.
Według FDA [1] bezrefleksyjne przyjmowanie dużych dawek boostera nie przyniesie większych efektów treningowych, natomiast niesie ryzyko wzrostu ciśnienia krwi i wystąpienia problemów sercowych.
Suplementacja a cykle – które kategorie lepiej brać cyklicznie?
Z podanych wyżej przykładów wynika, że dostępne na rynku suplementy da się podzielić na kategorie według konieczności zachowania cykliczności ich stosowania.
Kategorie w których zalecana jest cykliczność, a jej niezachowanie może mieć negatywne skutki zdrowotne (wszelkie stymulanty i modyfikatory reakcji organizmu):
Kategorie suplementów, które nie wymagają cykliczności przyjmowania/odstawiania:
- Aminokwasy
- Aminokwasy BCAA
- Batony i żele energetyczne
- Gainery
- Napoje izotoniczne
- Odżywki białkowe
- Odżywki węglowodanowe
- Suplementy na regenerację stawów
- Witaminy i minerały
- Zdrowe tłuszcze
Osobna kategoria – Kreatyna i wszelkie odżywki stosowane przed i po treningu z jej udziałem. Cykliczność nie jest wymagana, ale może być wprowadzona w zależności od celu, rodzaju sportu i kwestii psychologicznych (motywacja).
🛒 Produkty z wszystkich wymienionych kategorii suplementów kupisz w sklepie budujmase.pl
[1] https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2019/206089s000lbl.pdf
Podobne artykuły:
- Odżywki i suplementy, które warto brać
- 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kreatynie
- Odżywki i suplementy dla początkujących
- Od ilu lat można brać kreatynę?
- TOP6 powodów, dla których każdy powinien stosować kreatynę