Kreatyna to jeden z podstawowych suplementów dla osób skupiających się nad kształtowaniem sylwetki. Zwiększa ona poziom siły i pozwala zbudować masę mięśniową. Istnieje jednak przekonanie, że pogorsza ona ostrość sylwetki poprzez retencję wody. Czy faktycznie kreatyna na redukcji tkanki tłuszczowej nie jest wskazana?
Jak kreatyna wpływa na odchudzanie?
Kreatyna to jeden z uniwersalnych suplementów, który może być spożywany przez sportowców różnych dyscyplin. Co więcej, jest to jeden ze skuteczniejszych i lepiej przebadanych preparatów na rynku.
Stosowanie kreatyny jest zalecane przede wszystkim w okresie budowania masy mięśniowej. Pomaga ona zwiększyć siłę, co przekłada się na lepsze przyrosty. Poprawie ulega także poziom wytrzymałości mięśniowej, dzięki czemu możemy trenować dłużej i bardziej efektywnie. Spora część osób jednakoż rezygnuje z kreatyny w trakcie redukcji masy ciała. Natomiast czy jest to słuszne podejście?
Kreatyna na redukcji ma pozytywny wpływ na szereg przemian w naszym organizmie:
- 🔥pozwala utrzymać poziom siły mięśniowej,
- 🔥sprawia, że nasze mięśnie wydają się większe,
- 🔥tworzy pozytywne środowisko nawadniając tkankę mięśniową,
- 🔥poprawia regenerację organizmu.
Suplementy kreatynowe kupisz w sklepie budujmase.pl 🛒
Plany treningowe Budujmase.pl = darmowy plan suplementacji
Decydując się na współpracę w gratisie otrzymujesz DARMOWY plan suplementacji dobranej indywidualnie do Twoich celów i możliwości.
Co więcej! Do darmowego planu suplementacji dostajesz przygotowany specjalnie dla Ciebie koszyk zakupowy do zrealizowania w sklepie BudujMase.pl z naliczonym DODATKOWYM RABATEM -10% , dostosowany do określonej przez Ciebie max kwoty zakupu.
Kreatyna a spalanie tłuszczu
Rolą kreatyny jest dostarczenie energii, która kumulowana jest w komórkach mięśniowych oraz uwolnienie jej w trakcie wysiłku fizycznego. Przekłada się to na przyrost masy mięśniowej czy zwiększenie wytrzymałości. Kreatyna nie przekłada się bezpośrednio na spalanie nadprogramowych kilogramów, natomiast skutki jej działania wpływają pozytywnie na zbędną tkankę tłuszczową.
Stosowanie monohydratu kreatyny lub innej jej formy wykazuje działanie antykataboliczne. Oznacza to, że spożywając regularnie opisywany suplement jesteśmy w stanie zachować większą ilość masy mięśniowej. Jak to się dzieje?
Kreatyna, zwiększając dostępność ATP wpływa na poziom siły pomimo faktu, że deficyt kaloryczny działa na nią niekorzystnie. Większa siła przekłada się na bardziej efektywny trening i silniejszy impuls do zachowania ciężko wypracowanych mięśni.
Czy kreatyna spala kalorie?
Kreatyna na redukcji nie spala bezpośrednio tkanki tłuszczowej, natomiast pozwala osiągnąć podstawowy cel redukcji tkanki tłuszczowej, czyli zachowanie masy mięśniowej przy spaleniu zapasów tłuszczu.
Kreatyna pośrednio przyczynia się do większego wydatku energetycznego zwiększając siłę i wytrzymałość mięśni. Większa siła i wytrzymałość, to większa objętość na treningu siłowym. Te aspekty przekładają się na spalanie kalorii.
Czy kreatyna pomaga schudnąć?
Obecnie kreatyna podczas redukcji tkanki tłuszczowej jest tak samo ważnym suplementem jak odżywka białkowa czy aminokwasy BCAA. Czasy, w których unikano kreatyny w trakcie redukcji masy ciała bezpowrotnie minęły. Pomimo, że kreatyna nie ma bezpośredniego wpływu na odchudzanie, dalej warto ją stosować w czasie redukcji.
Wiemy już, że kreatyna wykazuje działanie antykataboliczne, natomiast to nie jedyne jej zalety, gdy chcemy przeprowadzić efektywną redukcję tkanki tłuszczowej.
Mechanizm działania kreatyny pozwala spalić więcej kalorii podczas treningu. Poprawa wytrzymałości przekłada się na możliwość wykonania dłuższego i bardziej intensywnego treningu, tym samym w trakcie wysiłku pozbędziemy się większej ilości energii.
Co więcej, kreatyna poprawia regenerację. Regularna jej suplementacja pozwala na częstsze i bardziej wymagające treningi.
Rola kreatyny podczas odchudzania
Kreatyna wykazuje szereg pozytywnych skutków podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to m.in.:
- lepsze magazynowanie glikogenu,
- poprawa nawodnienia komórki mięśniowej,
- obniżenie poziomu kortyzolu,
- zachowanie poziomu siły
- hamowanie wydzielania miostatyny, białka ograniczającego rozwój masy mięśniowej,
- wsparcie resyntezy ATP.
Kreatyna na redukcji – monohydrat czy jabłczan?
Na rynku suplementów możemy spotkać wiele form kreatyny. Najpopularniejsze z nich to:
- monohydrat kreatyny,
- jabłczan kreatyny,
- staki kreatynowe,
- chlorowodorek kreatyny,
Różnią się one budową cząsteczki, działaniem czy efektywną dawką.
Najtańszą i najpopularniejszą formą jest monohydrat kreatyny. Natomiast wpływa on na nieco większą retencję wody w porównaniu do pozostałych form kreatyny. Nie jest to korzystne zjawisko, ponieważ większa ilość wody sprawia, że sylwetka wydaje się mniej “wyraźna”, a skóra grubsza. Poniekąd wpływa to na efekt końcowy odchudzania. Z tego względu częściej korzysta się z jabłczanu kreatyny na redukcji tkanki tłuszczowej.
➡️Najlepszy jabłczan kreatyny – ranking🏆
Jak brać kreatynę żeby schudnąć?
Kreatyna jest suplementem, który należy brać przez dłuższy czas, aby zauważyć pozytywne skutki. W przypadku kreatyny konieczne jest tzw. nasycenie, czyli wypełnienie komórek mięśniowych energią ATP.
Aby zauważyć pozytywne efekty, konieczne jest regularne stosowanie kreatyny.
- Występują różne metody. Mniej popularne stosowanie fazy nasycenia, czyli spożywanie większej ilości proszku, a następnie zmniejszanie porcji. W tym przypadku nasycenie występuje dość szybko.
- Drugą metodą jest regularne zażywanie stałej porcji, po czym nasz organizm nasyca się energią w ciągu kilku lub kilkunastu dni.
- Dawkowanie kreatyny jest uzależnione od formy jaką przyjmujemy. Najpopularniejszą z nich, czyli monohydrat kreatyny spożywamy w ilości od 5 do 10 gram dziennie, niezależnie od pory dnia i treningu.
Ile kreatyny na redukcji tkanki tłuszczowej
Stosowanie kreatyny podczas redukcji tkanki tłuszczowej nie różni się znacząco od suplementacji kreatyny w innym okresie.
Przyjęło się, że wystarczającą ilością dla większości trenujących jest 5 gram dziennie, stosowane codziennie. Natomiast wśród zawodników można spotkać się z praktyką stosowania kreatyny w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Uważają oni, że należy suplementować 0,07 grama kreatyny na każdy kilogram masy ciała. Dla 100 kilogramowego mężczyzny będzie to zatem 7 gram.
Czytaj także: Ile kreatyny przyjmować dziennie i jaką formę wybrać?
Kreatyna a odchudzanie – czy warto sięgać po kreatynę na redukcji?
Kreatyna na redukcji ma wiele zalet i z pewnością nie należy się jej obawiać w tym ciężkim dla organizmu okresie.
- Niesie ona ze sobą pozytywne skutki w postaci ochrony masy mięśniowej przed katabolizmem lub utrzymanie poziomu siły.
- O to ostatnie jak wiadomo ciężko, gdy utrzymanie deficytu kalorycznego negatywnie wpływa na siłę.
- Nie należy obawiać się złapania większej ilości wody, nawet stosując monohydrat kreatyny. Większa retencja występuje w komórkach mięśniowych, a nie podskórnej tkance tłuszczowej.
Spożywanie kreatyny w trakcie redukcji jest całkowicie bezpieczne, a wręcz pomocne w wielu aspektach utraty zbędnych kilogramów.
👉Kreatyna – 6 powodów, dla których każdy powinien stosować kreatynę
Podobne artykuły:
- Kreatyna na redukcji – efekty, dawkowanie, jak brać?
- Monohydrat kreatyny czy jabłczan kreatyny
- Kreatyna a kobiety – jakie są korzyści i zagrożenia?
- Kreatyna czy białko – które jest lepsze i czy można je łączyć?
- Kiedy najlepiej zażywać kreatynę?