WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!
mężczyzna z cerą trądzikową

Kreatyna (monohydrat kreatyny) to jeden z najchętniej stosowanych suplementów diety. Jest szczególnie popularna wśród osób trenujących sporty siłowe. Pomaga uzyskiwać szybszy przyrost masy mięśniowej, większą wydajność na treningach i poprawę wyników sportowych. Chociaż jest najlepiej przebadanym i bardzo bezpiecznym suplementem, czasem pojawiają się głosy, że jej używanie przyczynia się do występowania trądziku. Czy rzeczywiście kreatyna negatywnie wpływa na cerę jej użytkowników?

Czy stosowanie kreatyny może powodować trądzik?

Kreatyna to aminokwas naturalnie występujący w mózgu i mięśniach człowieka. Suplementacja kreatyną wspomaga trening przez zwiększenie wydolności organizmu, dlatego wiele osób błędnie uważa ją za steryd anaboliczny. W przeciwieństwie do sterydów nie ma jednak wpływu na powstawanie trądziku i innych zmian skórnych.

Głównym efektem przyjmowania kreatyny jest większa wydajność treningowa. Dzięki temu można trenować dłużej i pocić się bardziej. Zwiększona ilość potu na skórze może wywołać jej reakcję – np. trądzik.

Jak kreatyna wpływa na kondycję skóry?

Kreatyna (creatine pure) może przynieść korzyści Twojej skórze, pomagając w walce z efektem starzenia. Istnieją dowody na to, że kreatyna może zmniejszyć zwiotczenie skóry, zmarszczki oraz uszkodzenia słoneczne.

Czy kreatyna szkodzi zdrowiu?

Kreatyna jest związkiem guanidyny i kwasu octowego. Została uznana za jeden z najbezpieczniejszych i najlepiej przebadanych suplementów na rynku [1]. Tak jak w przypadku każdej substancji, może czasem wywoływać pewne skutki uboczne, takie jak:

  • przyrost wagi,
  • wzdęcia,
  • odwodnienie,
  • skurcze mięśni,
  • problemy trawienne,
  • pogłębienie problemów z nerkami (w tym kamienie).
miarka kreatyny przed treningiem

Czytaj więcej: Czy kreatyna szkodzi? Skutki uboczne stosowania kreatyny

Suplementy diety na cerę trądzikową

Trądzik może się pojawić w każdym wieku. Pojawia się zwykle w okresach nierównowagi hormonalnej, gdy gruczoły produkują nadmiar sebum, pory skóry zatykają się, tworząc mało estetycznie prezentujące się pryszcze. Aby zapobiec temu problemowi i szybko się z nim uporać, warto stosować specyfiki miejscowe i suplementy zawierające składniki takie jak:

  • Witamina A – używana miejscowo lub doustnie. Uważana za jeden ze skuteczniejszych sposobów leczenia trądziku ze względu na jej zdolność do szybkiej regeneracji i gojenia skóry. Miejscowo stosowana witamina A działa lepiej i nie powoduje gromadzenia nadmiaru w organizmie.
  • Cynk – może zmniejszać produkcję sebum w skórze i chronić przed infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi.
  • Olejek z drzewa herbacianego – zwalcza bakterie i wpływa na normalizację pracy gruczołów łojowych.
  • Korzeń mniszka lekarskiego – usuwa przebarwienia, poprawia koloryt skóry, wygładza, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie.
  • Witaminy z grupy B – koją uszkodzoną skórę, wpływają na regulację wytwarzania sebum, poprawiają wygląd skóry . Ponadto pomagają zredukować przebarwienia.
  • Wyciąg z fiołka trójbarwnego – oczyszcza z toksyn, poprawia przemianę materii.

Suplementy diety na cerę trądzikową powinny też zawierać minerały takie jak selen, wapń, magnez, krzem i miedź.

Jeśli szukasz naturalnych metod leczenia trądziku, takich jak doustne suplementy witaminowe i mineralne, skorzystaj z propozycji dostępnych na rynku.

Visaxinum dla osób z cerą trądzikową

aflofarm - visaxinum na trądzik

Visaxinum to suplement zalecany dla osób zmagających się z trądzikiem. Wykazuje działanie:

  • antyoksydacyjne (wyciąg z fiołka trójbarwnego – dba o prawidłowy wygląd skóry, wyciąg z liści zielonej herbaty – chroni przed wolnymi rodnikami), 
  • oczyszczające (wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego – pomaga pozbywać się zbędnych produktów przemiany materii i wspiera naturalną detoksykację),
  • ochronne (cynk – m.in. utrzymuje prawidłowy metabolizm kwasów tłuszczowych, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, witamina B6 – wspomaga prawidłową syntezę cysteiny i pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm energetyczny, niacyna – pomaga utrzymać prawidłowy stan błon śluzowych i usprawnia ich funkcjonowanie),
  • wspomagające w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi,
  • regulujące aktywność hormonalną.

Jak zmniejszać widoczność krostek?

Aby zmniejszyć widoczność już istniejących niedoskonałości skóry i nie pogłębiać problemu, możesz skorzystać z kilku rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie produktów dostępnych w każdej kuchni:

  • okładów z plasterka czosnku,
  • punktowego nałożenia pasty z sody oczyszczonej, aspiryny czy miodu i cynamonu (działanie wysuszające),
  • posmarowanie krostek sokiem z cytryny.

Druga opcja to skorzystanie ze specjalnie przygotowanych preparatów dla cery trądzikowej. Zawarte w nich składniki aktywne mają działanie bakteriobójcze, odkażające oraz przyspieszające gojenie się drobnych ran. Część z nich ma także działanie rozjaśniające i matujące.

Bioliq krem do cery trądzikowej

Bioliq krem do cery trądzikowej o działaniu pielęgnacyjnym oraz seboregulującym we właściwy sposób zajmie się cerą z tendencją do trądziku i wyprysków. Jego szerokie spektrum działania obejmuje:

Kreatyna a trądzik
  • pielęgnację cery trądzikowej, łagodzenie podrażnień,
  • regulację pracy gruczołów łojowych – ograniczenie nadmiernego wydzielania sebum,
  • ograniczenie błyszczenia się cery dzięki efektowi matującemu,
  • działanie antybakteryjnie, ograniczanie powstawania nowych niedoskonałości,
  • ochrona skóry przed działaniem wolnych rodników (wyciąg z cimicifugi (Cimicifuga racemosa) – świecznicy groniastej – rośliny o właściwościach antyoksydacyjnych i łagodzących podrażnienia).

Sprawdź także: Jak zapobiec pryszczom na plecach?

Bibliografia:

[1] Thomas W Buford et al: International Society of Sports Nutrition position stand: creatine supplementation and exercise. J Int Soc Sports Nutr. 2007 Aug 30;4:6.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17908288/

Podobne artykuły:

Leszek Buczak

Leszek Buczak - trener odżywiania i odchudzania. Pasjonat zdrowego
odżywiania, suplementacji i aktywnego trybu życia. Maratończyk i
rowerzysta. Wegetarianin i odkrywca nowych smaków.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *