Kreatyna to najpopularniejszy i najlepszy suplement dostępny na rynku. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest tania i przynosi naprawdę konkretne efekty. Kreatyna to doskonały pomysł na suplementację w treningu każdego rodzaju – pozwala m.in. zwiększyć siłę mięśni, masę mięśniową i zbudować idealną sylwetkę. Skoro jest taka niesamowita to czy każdy powinien ją przyjmować? Kiedy zacząć brać kreatynę? Sprawdźcie więcej w artykule.
Cykl kreatynowy
Cykl kreatynowy to poważna sprawa, która często kojarzy się z ciemną stroną sportów siłowych. Czy słusznie? Oczywiście, że nie.
- Kreatyna to nic innego jak naturalny związek chemiczny, który zwiększa zasoby cząsteczek ATP.
- Przyspiesza również syntezę białek w organizmie – prowadzi do tego przez wiązanie wody w komórkach (procesy anaboliczne zachodzą w szybszym tempie).
Kreatyna znajduje się w ciele każdego człowieka m.in. w ścięgnach i mięśniach, choć żywność jest również dobrym źródłem kreatyny.
Dużą jej zawartość znajdziemy w wołowinie, a także innych mięsach. Najlepszym jednak jej źródłem są odżywki i suplementy.
Cykl kreatynowy z pewnością potęguje efekty każdego treningu – jednak nie każdy będzie mógł w pełni skorzystać z jego potencjału i mocy.
Na co trzeba zwrócić uwagę zanim zaczniesz suplementować kreatynę w swoim planie?
Sprawdź: Kreatyna – wszystko co musisz wiedzieć na jej temat
Kreatyna a dieta
Suplementacja to dodatek do planu treningowego i dietetycznego. Dlatego też kreatyna, a także wszystkie inne odżywki tj.
mają sens tylko wtedy, kiedy stosuje się odpowiednią dietę. Każdy z ćwiczących na siłowni powinien skupić się na swoim menu, ponieważ to właśnie od jadłospisu zależą efekty ciężkich treningów na siłowni.
Dlatego przed kupnem pierwszej kreatyny warto dostosować swoje posiłki do celu treningowego. Najpierw dieta, potem suplementacja – warto zapamiętać sobie tę zasadę.
Sprawdź: Ranking najlepszych kreatyn
Kreatyna i picie wody
W przypadku suplementacji kreatyny warto zwiększyć spożycie wody. Co prawda niektórzy mówią nawet o 5-6 litrach wody dziennie, to jednak przedział 3-5 zdaje się bardziej realny do osiągnięcia. Taka ilość płynów pozwala na efektywne wykorzystanie suplementu i najlepsze rezultaty treningowe.
Trec CM3 1250
- CZYSTY JABŁCZAN KREATYNY W KAŻDEJ PORCJI (5000MG) – BEZ ŻADNYCH DODATKÓW
- CHARAKTERYZUJE SIĘ WIĘKSZĄ STABILNOŚCIĄ CHEMICZNĄ OD KLASYCZNEGO MONOHYDRATU
- ZAPEWNIA LEPSZE EFEKTY W POSTACI PRZYROSTU BEZTŁUSZCZOWEJ MASY MIĘŚNIOWEJ
- WSPIERA ROZWÓJ SIŁY FIZYCZNEJ ORAZ PODNOSI WYTRZYMAŁOŚĆ ORGANIZMU
Sprawdź: Kreatyna – dawkowanie, stosowanie, opinie
Od kiedy można brać kreatynę? Kreatyna a staż treningowy
Zawodnicy, którzy zaczynają swoją przygodę z treningiem siłowym, powinni skupić się przede wszystkim na diecie, a także treningu. Najpierw poznaj swoje ciało, zobacz jak reagujesz na ćwiczenia, sprawdź się bez dodatkowego wsparcia. A jak już będziesz gotowy sięgnij po suplementację.
Kreatyna sprawdzi się u tych, którzy:
- poznali pracę swojego organizmu,
- pozwolili mięśniom zaadaptować się do bodźców treningowych,
- w odpowiedni sposób rozwinęli cechy motoryczne.
Dlaczego nie brać kreatyny od razu? To żadna filozofia – minimalny staż treningowy pozwala na naukę wzorców ruchowych, wyrobienie techniki ćwiczeń, a także na sprawdzenie ćwiczeń, które dają najlepsze efekty. Suplementacja ma dopełnić cały plan, więc najlepiej nie odbierać sobie tej przyjemności i skorzystać z kreatyny później.
Mówi się, że po okresie 2-3 miesięcy najlepiej wejść na pierwszy cykl kreatynowy – wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji i możliwości ćwiczącego.
Warto maksymalnie opóźnić jej stosowanie i wykorzystać możliwości jakie daje plan dietetyczny i treningowy.
Zerknij na: Kreatyna w przeliczeniu na masę ciała. Jak obliczyć dzienną dawkę?
Kiedy zacząć brać kreatynę?
Kiedy zacząć brać kreatynę?
- Najlepszy moment jest wtedy, kiedy organizm osiągnął najwyższy poziom siły i wytrzymałości mięśniowej.
- Warto zacząć suplementację kreatyną w przypadku problemów z budowaniem masy mięśniowej, siły czy wytrzymałości jedynie za pomocą diety i treningu.
Kreatyna wpływa na efektywność każdego treningu:
- zwiększa możliwości siłowe mięśni,
- potęguje możliwości energetyczne organizmu,
- pomaga w regeneracji,
- pozwala budować beztłuszczową masę mięśniową.
Dobrym momentem na cykl kreatynowy jest częste zjawisko na siłowni tj. stagnacja treningowa.
Oczywiście nie będzie magicznym środkiem, który pozwoli wrócić na siłownię i znów osiągać kolejne rekordy. Jednak badania nad kreatyną wskazują, że w pewnym stopniu może przyczynić się m.in. rozwoju mięśni i ich możliwości treningowych.
Sprawdź: Od ilu lat można brać kreatynę?
Czy warto brać kreatynę?
Suplementacja jest od tego, by wspomóc wyniki ćwiczących na siłowni. Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych produktów, który przynosi konkretne efekty.
Czy warto ją brać? Oczywiście, ze tak. Trzeba jednak wiedzieć kiedy zacząć stosować kreatynę, a także m.in. jak długo i w jakich porcjach.
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 20.08.2018 r. i zaktualizowany dn. 14.06.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły:
- Kreatyna na redukcji – efekty, dawkowanie, jak brać?
- Monohydrat kreatyny – dawkowanie, efekty, skutki uboczne
- Kiedy najlepiej zażywać kreatynę?
- Jak brać kreatynę? Dawkowanie w dni nietreningowe i nie tylko
- Chlorowodorek kreatyny (kreatyna HCl) – czym różni się od monohydratu i jabłczanu?
+1