Aminokwasy rozgałęzione to rodzaj suplementu, który ma szereg korzystnych skutków wpływających na nasz organizm. Od wpływu na budowę masy mięśniowej, aż po wygląd skóry czy paznokci. Najpopularniejszymi suplementami, które zawierają w składzie aminokwasy egzogenne to EAA (essential amino acids) oraz (branched chain amino acids). Co wybrać i dlaczego?
Co to są aminokwasy egzogenne EAA i aminokwasy rozgałęzione BCAA?
EAA to skrót z Essential Amino Acids, czyli tłumacząc dosłownie – niezbędne aminokwasy egzogenne. Jest to zespół aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy dostarczyć je z zewnątrz, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Aminokwasy EAA znajdziemy przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Do niezbędnych aminokwasów egzogennych zaliczamy takie związki jak:
- izoleucyna,
- leucyna,
- walina,
- tryptofan,
- fenyloalanina,
- metionina,
- treonina,
- lizyna.
Aminokwasy BCAA swoją nazwę zawdzięczają rozwinięciem z języka angielskiego – Branched Chain Amino Acids. Są to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. BCAA składa się z trzech aminokwasów – leucyny, izoleucyny i waliny. Jak łatwo się domyślić, spożycie produktów odzwierzęcych zapewnia pewną podaż aminokwasów rozgałęzionych.
Metabolizm aminokwasów BCAA zachodzi w mięśniach szkieletowych, natomiast pozostała grupa aminokwasów metabolizowana jest w wątrobie. Dzięki temu BCAA wykazuje się większą efektywnością i tempem działania.
💊 Aminokwasy BCAA kupisz w sklepie BudujMase.pl 🛒
Czym różnią się EAA i BCAA?
Podstawową różnicą pomiędzy EAA i BCAA jest skład, budowa i sposób działania. BCAA zawiera rozgałęzione łańcuchy boczne, dzięki czemu izoleucyna i walina trafiają od raz do mięśni zawodnika. Jest to oczywiście pożądane zjawisko, ponieważ przyspiesza czas działania suplementu. Aminokwasy BCAA wchłaniają się dużo szybciej, w związku z czym mogą być wykorzystywane jako preworkout.
Według wielu specjalistów, skuteczniejsza wydaje się suplementacja aminokwasami EAA. W ich składzie znajdują się także aminokwasy rozgałęzione, w związku z czym suplementacja BCAA wydaje się bezcelowa. EAA poza leucyną, izoleucyną i waliną dostarcza też pięć innych aminokwasów egzogennych.
Różnice między aminokwasami EAA i BCAA
- Budowa. BCAA mają rozgałęzioną strukturę, dzięki czemu omijają metabolizm przez wątrobę rozpoczynając proces syntezy białek mięśniowych.
- BCAA wchłania się szybciej w porównaniu do EAA.
- EAA składa się z dziewięciu aminokwasów, a nawet najlepsze aminokwasy BCAA zawierają tylko leucynę, izoleucynę i walinę.
Poznaj także: Stosowanie BCAA – 3 powody, dla których jest to konieczne
Zalety EAA kontra BCAA
✅EAA i BCAA to pozornie suplementy o bardzo podobnym działaniu i przez wiele osób aktywnych fizycznie są stosowane jako substytut. Jeśli głębiej przeanalizujemy sposób działania obu suplementów, dostrzeżemy różnice, które pozwolą nam dobrać lepszy suplement pod nasz cel.
✅EAA zawiera dziewięć niezbędnych aminokwasów. Oznacza to, że wykazuje o połowę większy potencjał anaboliczny w porównaniu do BCAA. EAA będzie lepszym wyborem pod kątem budowy masy mięśniowej.
✅Suplementacja EAA daje niemal identyczne efekty co spożywanie BCAA. Szybko trafiają do krwiobiegu i mogą być stosowane jako suplement diety opóźniający zmęczenie przy długich i wyczerpujących treningach wytrzymałościowych.
💊 Aminokwasy EAA kupisz w sklepie BudujMase.pl 🛒
Kiedy wybrać EAA, a kiedy BCAA?
Jak zostało wcześniej wspomniane, EAA zawiera osiem aminokwasów egzogennych podczas, gdy BCAA dostarcza jedynie 3 z nich. Są to leucyna, izoleucyna i walina. Jeżeli masz odpowiednio zbilansowaną dietę, to łatwo uzupełnisz pozostałe z nich.
EAA wykazuje większe działanie anaboliczne, w związku idealnie sprawdzi się w przypadku osób:
- budujących masę mięśniową,
- trenujących siłowo,
- kształtujących siłę mięśniową.
EAA będzie optymalnym wyborem dla osób niespożywających produktów odzwierzęcych. Dieta wegetariańska lub wegańska może utrudniać dostarczenie wszystkich aminokwasów egzogennych.
Dowiedz się więcej: Aminokwasy EAA – czym są i jak działają aminokwasy egzogenne?
BCAA dostarcza jedynie trzech aminokwasów rozgałęzionych, natomiast dociera do mięśni dużo szybciej niż EAA, w związku proces syntezy białek mięśniowych lub czas regeneracji mięśni jest dużo szybszy. Poza tym BCAA posiada zdolność opóźniania występowania zmęczenia. Jest to idealny suplement diety dla:
- osób aktywnych fizycznie, chcących zwiększyć tempo syntezy białek mięśniowych,
- zawodników sportów wytrzymałościowych – kolarzy, triathlonistów, zawodników sportów drużynowych,
- osób trenujących dwa razy dziennie.
Sprawdź także: Najlepsze aminokwasy BCAA na rynku – Ranking
Aminokwasy EAA i BCAA w suplementacji
Aminokwasy EAA i BCAA w formie suplementów diety możemy spotkać jako kapsułki, tabletki, shoty lub proszek w różnych wariantach smakowych. Jednak forma w jakiej występuje BCAA czy EAA to jedynie kwestia własnych preferencji. Dużo ważniejsze są inne aspekty suplementowanej grupy aminokwasów.
- Najistotniejszy jest przede wszystkim skład. Idealny wybór to taki suplement, który dostarcza konkretne składniki w odpowiednich proporcjach bez zbędnych wypełniaczy.
- Kolejny ważny aspekt to forma i wydajność suplementu. Nie zawsze warto wybierać najtańszy dostępny suplement. Może okazać się tak, że musisz spożyć większą porcję, aby dostarczyć taką samą ilość aminokwasów w teoretycznie droższym produkcie.
Nie każdy suplement przyswaja się w taki sam sposób. Wyższa cena to często też lepsza jakość i prawidłowe przyswajanie. Dzięki temu wykorzystamy dany produkt w 100 procentach.
Pamiętaj, że suplementacja zapewnia wsparcie, ale dla optymalnego poziomu testosteronu bardzo ważna jest także dieta oraz trening. Dobry plan posiłków i ćwiczeń wzbogacony boosterami to klucz. Chcesz mieć pewność, że masz wszystko odpowiednio rozpisane? Skorzystaj z pomocy dietetyka i trenera!
Czy warto brać aminokwasy EAA i BCAA razem?
Jak już zostało zauważone. EAA zawiera w składzie również aminokwasy rozgałęzione BCAA. Może się więc wydawać, że spożywanie razem tych dwóch suplementów będzie się dublować.
O ile w przypadku osób trenujących rekreacyjnie wystarczy zdecydować się na jeden z dwóch produktów w zależności od potrzeb.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zawodowych sportowców i osób trenujących wyczynowo. Zawodowy sport często wiąże się z kilkoma treningami dziennie o wzmożonej intensywności. W tych przypadkach stosowanie EAA i BCAA razem może spotęgować efekty poprzez szybszą syntezę białek mięśniowych, lepszy przyrost masy mięśniowej i poprawę regeneracji.
Czytaj także: Aminokwasy białkowe – czym są, rola, przykłady, źródła
Podobne artykuły:
- BCAA – działanie, dawkowanie, opinie
- Stosowanie BCAA – 3 powody, dla których jest to konieczne
- Aminokwasy EAA – czym są i jak działają aminokwasy egzogenne?
- Pozytywne aspekty łączenia BCAA i glutaminy
- BCAA – jak długo można brać aminokwasy?