WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy można mieszać kreatynę z gainerem?

mieszanie kreatyny z gainerm

Wielu miłośników sportów siłowych i stałych bywalców siłowni używa wypracowanych formuł, które pozwalają im naładować się energetycznie i usprawnić przyrost masy. Dlatego często pojawiają się pytania, czy połączenie kreatyny i gainera jest dobrym wyborem. To temat wielu postów na forach branżowych. Jeśli masz wątpliwości, lepiej przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedź na to pytanie.

Czy można mieszać kreatynę z gainerem?

Na proste pytanie: “czy mogę mieszać w jednym koktajlu obydwa produkty?“, odpowiedź również jest prosta: tak, oczywiście. Łączenie tych dwóch suplementów nie daje skutków ubocznych, a wielu bywalców siłowni dostrzega dodatkowe korzyści w zakresie przyrostu mięśni i siły.

Jeśli chcesz spróbować brać obydwa, aby zwiększyć masę mięśniową, możesz przyjmować je razem i jest to całkowicie bezpieczne. Zwróć uwagę, że są to zupełnie różne substancje o różnym celu działania oraz składzie.

Kreatyna i gainer – czy to się wyklucza?

Aby kreatyna została dobrze przyswojona, potrzebne są: woda oraz węglowodany i białko (główne składniki wszystkich gainerów). Nie ma zatem mowy o żadnym wykluczaniu. Z drugiej strony, w wielu sytuacjach skuteczność lepiej się uwidoczni, dzięki jednoczesnym przyjmowaniu obu produktów. O czym nie możesz zapominać, to zwiększenie ilości wypijanej wody.

Czy kreatyna wspomaga działanie gainera?

Chociaż korzyści z suplementacji kreatyną pojawiają się dość szybko, wiele osób próbuje je zmaksymalizować np. pomocą różnych gainerów. Naukowcy gruntownie badali temat, dodając inne składniki, w tym m.in. białko (lub tylko BCAA) i węglowodany, aby zwiększyć skuteczność kreatyny.

Kilka badań wykazało, że spożywanie węglowodanów z kreatyną zwiększa stopień jej wchłaniania przez mięśnie. Jeśli jednak nie potrzebujesz dodatkowych kalorii, ich nadmiar podawany w gainerze może prowadzić do niepożądanego przybrania na wadze. [1]

Praktyczną strategią może być przyjmowanie kreatyny podczas normalnego posiłku zawierającego węglowodany. Czym ryzykujesz? Brakiem pewności, że dostarczasz wtedy właściwej ilości dobrych węglowodanów.

Właściwości kreatyny

Kreatyna (najczęściej monohydrat kreatyny) to jeden z najlepiej przetestowanych, sprawdzonych i bezpiecznych suplementów diety dla sportowców. Jest to też temat ogromnej liczby postów na forach. Jej popularność wynika z jej zdolności do:

  • zwiększania wydolności wysiłkowej o wysokiej intensywności,
  • zwiększenia objętości mięśni podczas treningu.

Korzyści z przyjmowania kreatyny, udowodnionych w badaniach naukowych jest co najmniej kilka:

  • większa siła i lepsze wyniki w podnoszeniu ciężarów,
  • zwiększona masa mięśniowa i synteza glikogenu,
  • podwyższony próg beztlenowy,
  • zwiększona wydajność,
  • szybsza regeneracja,
  • zapobieganie urazom.

Kreatyna jest cząsteczką na bazie azotu, która technicznie nie jest białkiem. Działa poprzez zwiększenie zapasów fosfokreatyny (związku gromadzącego energię) w Twoich mięśniach. Jej zadaniem jest pomóc organizmowi przekształcić tę energię w jej użyteczną formę.

ile brać kreatyny dziennie

Sprawdź również: Ile kreatyny przyjmować dziennie?

Działanie gainera

Ta dość popularna odżywka składa się głównie z węglowodanów i białka. Węgle stanowią zwykle ok. 70% całości. Stosuje się go, aby uzupełnić kalorie, gdy staje się to niemożliwe w czasie regularnych codziennych posiłków. Dotyczy to okresu budowania mięśni, kiedy potrzebne jest dobre źródło energii nie naruszające rezerw białkowych.

Gainer pozwala też uzyskać inne efekty – podobne do kreatyny:

  • wpływa na regenerację
  • przyspiesza nadbudowę tkanki mięśniowej
  • obniża potreningowy kortyzol.

Jest to produkt przydatny szczególnie dla osób, które mają problem z nabraniem masy oraz tych, którym kłopot sprawia podbijanie dziennej kaloryki wyłącznie tradycyjnymi posiłkami.

gainer - opinie

Sprawdź także: Gainer – opinie, efekty, dawkowanie

Mieszanie kreatyny z gainerem – fakty i mity

Kreatynę stosuje wielu sportowców, bez względu na poziom zaawansowania. Pewnie ze względu na tę popularność narosło wokół niej wiele mitów i dziwnych półprawd rozpowszechnianych z niewiadomych powodów. Oto kilka mitów dotyczących tego, czy powinno się ją łączyć z popularnymi gainerami:

  • MIT: Nie należy mieszać kreatyny i gainera, bo można przytyć.
  • Fakt: Gainery zawierają dużo węglowodanów, których zbyt duża dawka może powodować zwiększoną produkcję insuliny i odkładanie się nadmiernej ilości tłuszczu. Tak więc to nadmiar gainera może być tuczący, a nie jego mieszanie z kreatyną. Co ciekawe, ze względu na zawartość białka, stosowanie gainerów może nawet ograniczyć ilość węglowodanów potrzebnych do absorpcji.
  • MIT: Nie należy mieszać “krety” z gainerami, bo efekt się osłabi.
  • Fakt: Transport kreatyny do mięśni nasila się dzięki obecności insuliny. Dlatego wspólne przyjmowanie obydwu substancji jest korzystne. Należy jednak mieć pod kontrolą ogólną ilość przyjmowanych węglowodanów, bo ich nadmiar jest szkodliwy.
  • MIT: Uzależnię się i już zawsze będę musiał brać oba suplementy diety i mieszać je przy każdym treningu, żeby nie stracić mięśni.
  • Fakt: Żadna z substancji, z których składają się interesujące nas produkty, nie wywołuje efektu uzależnienia i w dowolnym momencie można stosować inną kombinację zawartości po- i przedtreningowego shakera.
  • MIT: “Kretkę” trzeba stosować tylko przed, albo tylko po treningu. Albo tylko na czczo.
  • Prawda: Pora przyjmowania ma większe znaczenie tylko na samym starcie suplementacji. Kiedy w organizmie ustali się jej poziom, można ją brać, jak nam wygodnie.

Czy można mieszać kreatynę i gainera?

Nie ma dowodów na to, że jednoczesne przyjmowanie kreatyny z gainerem powoduje jakiekolwiek negatywne skutki. Powszechnie uważa się, że łączenie ich razem jest bezpieczne, a stosowane mądrze, może dać szybsze i sięgające poza budowę mięśni efekty, np. wzrost koncentracji, jasność myśli i obniżenie poczucia znużenia w pracy umysłowej.

🛒 Najlepsze gainery i kreatyny kupisz w sklepie Budujmase.pl

Bibliografia:

[1] A L Green et al: Carbohydrate ingestion augments creatine retention during creatine feeding in humans. Acta Physiol Scand. 1996 Oct;158(2):195-202

Podobne artykuły:

Leszek Buczak

Leszek Buczak - trener odżywiania i odchudzania. Pasjonat zdrowego
odżywiania, suplementacji i aktywnego trybu życia. Maratończyk i
rowerzysta. Wegetarianin i odkrywca nowych smaków.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *