Agmatyna jest substancją wchodzącą w skład wielu produktów przedtreningowych mających na celu poprawienie efektywności treningowej. Głównym powodem wykorzystania jej w suplementach dla sportowców jest pozytywny wpływ na osiągnięcie tzw. pompy mięśniowej. Ponadto wspiera ona proces budowy siły mięśniowej i wytrzymałości. Czym dokładnie jest oraz jak dawkować agmatynę?
Agmatyna – ogólna charakterystyka
Agmatyna jest alifatycznym poliamidem wytwarzanym z argininy w procesie naturalnej fermentacji, której efektem jest dekarboksylacja tego aminokwasu. Siarczan agmatyny jest metabolitem naturalnie występującym u człowieka w takich narządach jak: jelito cienkie, wątroba, nerki oraz nadnercza. Gromadzony jest w komórkach nerwowych. Cechuje się silnymi właściwościami neuroprotekcyjnymi, które wspomagają działania ochronne układu nerwowego przeciw substancjom toksycznym. Ponadto wzmaga walkę ze stanami lękowymi, depresją czy drgawkami. Poprzez silne działanie wazodylatacyjne, usprawnia funkcjonowanie śródbłonka, tym samym skutecznie obniżając ciśnienie krwi. Istnieje wiele doniesień, iż suplementacja tym związkiem prowadzi do wzrostu syntezy protein. Ponadto, dzięki oddziaływaniu na cAMP (cykliczne AMP) może spowodować usprawnienie procesu lipolizy, warunkujące pozytywne efekty podczas odchudzania.
Produktami żywnościowymi bogatymi w siarczan agmatyny są:
- Mięso,
- Ryby,
- Kawa rozpuszczalna,
- Piwo,
- Sake,
- Wino białe i czerwone.
Niestety powyższe produkty zawierają śladowe ilości tego związku, tym samym nie wywołując efektu terapeutycznego. Z pomocą przychodzą suplementy agmatyny, które można zakupić zarówno w stacjonarnych sklepach z odżywkami jaki w Internecie.
Agmatyna – zastosowanie tlenku azotu
Działanie agmatyny jako prekursora tlenku azotu (NO) uwarunkowane jest jej oddziaływaniem na receptory imidazolowe oraz alfa-adrenergiczne. Wpływa także w znacznym stopniu na aktywność izoenzymów NOS oraz enzymu dekarboksylazy ornityny. Zastosowanie właściwej porcji agmatyny efektywnie promuje produkcję tlenku azotu w organizmie człowieka, co w konsekwencji powoduje wystąpienia silnego uczucia pompy mięśniowej. Jest ona zjawiskiem opartym o rozszerzenie naczyń krwionośnych, w wyniku którego do pracujących mięśni dostarczona zostaje większa ilość krwi i substancji odżywczych wspierających ich regenerację i budowę. Na podstawie badań wykonanych z udziałem agmatyny, stwierdzono, iż jej działanie może wspomagać syntezę protein nawet dwukrotnie. Ma to miejsce zarówno dzięki jej własnemu oddziaływaniu na budowanie białek jak i poprzez zwiększenie dopływu składników budulcowych do tkanki mięśniowej.
Agmatyna – działanie
Agmatyna cechuje się wieloma właściwościami wspomagającymi kondycję zdrowotną. Do głównych obszarów jej oddziaływania zaliczane są:
- Działanie przeciwdepresyjne. Na podstawie badań, zauważono zależność wpływu leków SSRI na wzrost stężenia agmatyny. Ponadto osoby z depresją charakteryzowały się większą aktywnością enzymu agmatynazy, który rozkłada agmatynę.
- Działanie przeciwbólowe połączone z odczuwaniem bólu, bezpośrednio powiązanego ze stanami zapalnymi organizmu.
- Wsparcie w walce z uzależnieniami,
- Poprawia nastrój oraz przeciwdziałanie występowaniu stanów lękowych i działaniu stresu,
- Wpływ na IGF-1 i HGH,
- Wsparcie dla funkcji poznawczych – funkcje nootropowe,
- Zwiększa apetyt,
- Poprawia glikemię,
- Zwiększa poziom dopaminy,
- Zwiększa wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny,
- Przyspiesza regenerację,
- Działa neuroprotekcyjnie,
- Poprawia koncentrację,
- Zwiększa przepływ krwi, zwiększa pompę mięśniową,
- Rozszerza naczynia krwionośne,
- Optymalizuje poziom kortyzolu,
- Może przyczynić się do wzrostu siły,
- Zwiększa poziom energii i wytrzymałość.
Agmatyna – dawkowanie
W zależności od celu stosowania agmatyny jej dawki nieco będą się różniły:
- Osiągnięcie efektu pompy mięśniowej w suplementacji sportowej – 0,5-1g na dobę,
- W celach terapeutycznych (np. leczenie bólu) – 1,3-2,6g na dobę.
Inne źródła podają, iż optymalna dawka oscyluje w granicach 6mg/kg masy ciała, co daje uśredniony wynik około 500mg na dobę.
Warto wiedzieć, iż istnieją doniesienia, że substancje takie jak: cytrulina, arginina, johimbina, kreatyna oraz DAA, mogą negatywnie wpłynąć na absorpcję i skuteczność agmatyny. W związku z powyższym, nie zalecane jest ich bezpośrednie łączenie.
Agmatyna – przeciwwskazania
Nie jest zalecane łączenie preparatów zawierających agmatynę z produktami będącymi źródłem białek, ponieważ korzystają one z tych samych szlaków transportowych. Nie przestrzeganie powyższego zalecenia może znacznie ograniczyć jej działanie.
Agmatyna – skutki uboczne
Na podstawie 5-letniego badania, w którym podawano uczestnikom codziennie duże ilości siarczanu agmatyny (2,7g), wykazano, iż suplementacja nie spowodowała żadnych niepożądanych działań ani dysfunkcji organizmu. Tak więc, agmatyna nie powinna przynieść, żadnych skutków ubocznych. jednak zdarza się, że może ona powodować:
- Nudności,
- Dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- Obniżenie ciśnienia krwi (bardzo niekorzystne dla osób cierpiących na hipotonie).
Podobne artykuły:
- Agmatyna
- Tlenek azotu na siłowni
- Pompa mięśniowa i najmocniejsze suplementy zwiększające jej efekt!
- Ile trwa pompa mięśniowa?
- Najlepsze suplementy na pompę mięśniową