Kalkulator zapotrzebowania na wodę
Woda jest najważniejszym, a jednocześnie najbardziej lekceważonym narzędziem, jeśli chodzi o utrzymanie dobrego zdrowia. Od nawilżenia skóry i pomocy przy bólach głowy po umożliwienie korzystania z zapasów energii – picie odpowiedniej ilości zwykłej wody przynosi niezwykłe korzyści. Ten niezbędny składnik chemiczny zasila wszystkie organy, tkanki i komórki w ciele. Dlatego jeśli nie wypijasz wystarczającej ilości wody, narażasz swój organizm na wiele problemów. Już nawet niewielkie odwodnienie może powodować ospałość, brak energii, mgłę umysłową. Skąd wiedzieć, ile wody trzeba, aby prawidłowo się nawadniać? Czy można takie obliczenia zrobić samemu, czy warto korzystać z kalkulatora zapotrzebowania na wodę?
Jakie jest moje zapotrzebowanie na wodę?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest codzienne wypijanie właściwej ilości wody i jak może to wpłynąć zarówno na ich zdrowie, jak i na uzyskanie właściwej masy ciała.
Tylko skąd możesz wiedzieć, czy pijesz wystarczająco dużo? Szczególnie że Ilość wody, jaką należy codziennie dostarczać do organizmu, jest różna dla każdej osoby, podobnie jak ilość kalorii potrzebna do utrzymania wagi. Okazuje się, że zalecaną dzienną dawkę wody można obliczyć na podstawie takich czynników jak masa ciała lub wartość kaloryczna diety.
W przypadku sugerowaniu się masą ciała należy przyjąć, że dziennie potrzebujemy 30ml/1kg masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 80kg powinna wypijać dziennie około 2,4l wody.
Jeśli chcąc obliczyć swoje zapotrzebowanie na wodę, weźmiesz pod uwagę ilość spożywanych dziennie kalorii, przyjmij, że potrzebujesz 1ml wody na każdą kalorię, jaką przyjmujesz w posiłkach oraz płynach. Oznacza to, że osoba będąca na diecie 2000kcal powinna dziennie przyjmować 2000ml wody (2l).
Oba sposoby wyliczania zapotrzebowania na wodę nie biorą pod uwagę skrajnych danych jak np. zbyt mała czy zbyt duża masa ciała. Wynik nie będzie również dokładny w przypadku osoby będącej na wysokokalorycznej diecie np. w czasie masy.
Ile wody należy pić dziennie?
W wielu modnych poradnikach przeczytasz, że trzeba wypijać około 8 szklanek wody dziennie. Jest to bardzo ogólny punkt wyjścia, ponieważ wielu z nas potrzebuje mniej lub więcej wody w zależności od miejsca zamieszkania, aktywności, trybu życia itd.
Kalkulator zapotrzebowania na wodę pomaga dokładnie określić ilość wody, którą należy pić każdego dnia, aby uniknąć odwodnienia i zapewnić właściwe funkcjonowanie organizmu. Aby skorzystać z kalkulatora, należy wykonać kilka prostych kroków:
- Wprowadź swoją wagę w kilogramach.
- Wprowadź czas trwania treningu w minutach dziennie.
- Kliknij przycisk „Oblicz”, aby wygenerować wyniki.
Zapotrzebowanie na wodę a płeć
Mężczyźni mają większe zapotrzebowanie na wodę niż kobiety. Jest to podyktowane przede wszystkim różnicami w składzie ciała obu płci – ciało kobiety ma więcej tkanki tłuszczowej, która z zasady zawiera mniejszą ilość wody (ok.10%) niż tkanka mięśniowa (ok.50%). Obliczając zapotrzebowanie na wodę, należy więc wziąć pod uwagę płeć. Z tego założenia wynika, że mężczyzna powinien wypijać o około 30% więcej wody niż kobieta o podobnej masie ciała.
Zapotrzebowanie na wodę a aktywność fizyczna
Ćwiczysz regularnie? Twój metabolizm jest szybszy i pocisz się obficiej. W takim razie pamiętaj o wypijaniu większej ilości wody. Jeśli nie zwiększysz spożycia płynów w związku z aktywnością fizyczną, może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, a pierwszą z nich jest przegrzanie.
Tempo pocenia się każdego z nas jest inne, jednak z reguły zakłada się, że na każde 45-60min ćwiczeń, które wykonujesz, powinieneś wypić co najmniej 1,1l wody. Ilość wody należy jednak dostosować w zależności od tego, jak często i intensywnie ćwiczysz. Możesz przyjąć też zasadę wypijania 350ml wody więcej w ciągu dnia na każde 30min treningu.
Jeśli chcesz sprawdzić, jak zaspokajasz dzienne zapotrzebowania na wodę, po prostu sprawdź kolor swojego moczu. Kiedy jesteś odpowiednio nawodniony, mocz powinien mieć jasny słomkowy kolor. Mocz ciemnożółty jest ostrzeżeniem, że jesteś już odwodniony.
Zapotrzebowanie na wodę a odżywki
Zarówno wyższa podaż białka, jak i stosowanie niektórych odżywek jak np. kreatyny, zwiększa zapotrzebowanie na wodę.
Białko ma działanie zakwaszające organizm, dlatego jedną z lepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby obniżyć kwasowość środowiska, jest picie dużej ilości wody. Jeśli stosujesz kreatynę, również powinieneś wypijać więcej wody. Organizm będzie mógł dzięki temu lepiej wykorzystać kreatynę i nie wydali jej zbyt dużych ilości pod postacią kreatyniny. Zależność przyswajania kreatyny od nawodnienia jest poniekąd regulowana samoistnie przez organizm, ponieważ suplementując kreatynę, odczuwasz zwiększone pragnienie.
Podobne artykuły:
- Kalkulator deficytu kalorycznego
- Kalkulator BMI
- Kalkulator PPM (Podstawowej przemiany materii)
- Kalkulator CPM (Całkowitej przemiany materii)
- Animal Flex – działanie, skład, opinie.